İnceleme Oppo Enco Air TWS kulaklık

Merhaba, bugün Oppo Enco Air modelinin olabildiğince detaylı incelemesini yapacağım.

Kulaklığı 900 liraya Turkcell mağazasından satın aldım. İnternet üzerinde 800 liraya bulunabilirken hemen hemen aynı kalitede ya da daha iyi modeller olduğu söylenen bazı kulaklıkların yarı fiyatına internette bulunduğunu belirtmek istiyorum. Yaşadığım şehirin küçük ve ihtiyacım olduğundan ben görerek, bakarak almayı tercih ettim. İyi yanları ve kötü yanları olarak iki ana başlıkta yorumlarımı yapacağım ama şunu ifade etmem gerekir ben normal bir kullanıcıyım. Bu zamana kadar çok kaliteli kulaklıklar kullanmadım, zaten esasen bu kulaklığı tercih etme sebebim mikrofon ve günlük kullanım o yüzden yorumlarımı buna göre yapacağım.

İyi yanları
Ses seviyesi: ses seviyesi gerçekten çok yüksek daha önceden kablolu kulaklık kullanıyordum ve duyabilmek için sesi son seviyeye getiriyordum bu kulaklıkta ise %70 seviyelerinde kullanmama rağmen gayet yeterli geliyor.

Ses kalitesi: bu zamana kadar dinlediğim kulaklıklara göre yorum yapıyorum, gerçekten ben kaliteli müzik dinlememişim dedim. Bu modelin iddiası kaliteli müzik dinletmek değil, muhakkak muadillerinden daha iyi olanı vardır ama böyle bir iddiası olmamasına rağmen kalitesi gerçekten çok iyi. Bass, tiz çok iyi duyuluyor.

Mikrofon: bence bu kulaklığın farkını koyduğu nokta burası. Online olarak bir takım kurslara katılıyorum ve mikrofon çok önemli. Telefonumdan ve dizüstü bilgisayarımdan bağlandığım zaman, çok kez tekrarlamam gerekiyordu söylediklerimi. Abartmıyorum telefon görüşmesi yaparken bile telefonun kendi mikrofonundan duymuyorlar çoğu zaman beni. Kulaklığı aldığımdan beridir gerek görüşmelerim gerekse dersler de gerçekten çok güzel bir performans gösteriyor. Gürültü engelleme desteği ile arkada çalışan çoğu şey karşıdan duyulmuyor bile, üstelik benim sesimin kalitesini düşürmeden yapıyor bunu.

Ergonomik yapı: bazı arkadaşların kafası bu noktada karışabilir çünkü çoğunluk silikon yapıyı seviyor. Benim için bu durum tam tersi çünkü silikonlu kulaklıklar beni rahatsız ediyor ve kulağıma tam oturmuyor. Bu modelin yapısı gerçekten muhteşem. Kulaktan asla düşmüyor ve kulağımda bir şey olduğunun farkına bile varmıyorum. Yatağımda uzanınca bile yerinden oynamıyor, uzun kullanımlarda ise kulağı ağrıtmıyor.

Tasarımı: kutusu Premium hissiyatı veriyor. Üst kısmının şeffaf olması, menteşelerinin yumuşak olması ve tok hissiyatı vermesi, küçük ve cebe sığar olması gerçekten iyi özellikler. Kulaklık ise o kadar Premium hissiyatı vermiyor, kalitesiz demek değil bu ama muadillerinin bir tık önde olduğunu söyleyebilirim.

Bağlantı hızı: kutuyu açar açmaz bağlantıya geçiyor ve siz kulağınıza götürene kadar bağlanmış oluyor. Bluetooth 5.2 kullanılmış ve bu farkı hissediyorsunuz.

Kötü yanları:
Şarj süresi:
ürünün tam şarj ile 4 saat müzik oynatabildiği yazıyor sitesinde. İnternette yarı fiyatına bulunan muadilleri bile 6 saatleri görürken sadece müzik dinlemek için hemen hemen 3.30-3.45 saat gibi seviyeleri ancak veriyor. İşin içine mikrofon kullanımı girince bu süre 2 saate düşüyor ve maalesef kötü süreler. Buna nazaran 10 dakikalık şarj ile %70'lik seviyelere geliyor ama gönül biraz daha uzun seviyeleri görmek isterdi.

Bağlantı sorunları: mağazadan aldıktan sonra kulaklığı deneme amaçlı yoldayken müzik dinledim ve bazen kopma sorunları yaşattı, hemen geri bağlansa da "bunu sürekli yaşayacak mıyım?" diye sordum istemsizce. Fakat eve gidince kulaklığın yazılımının güncellenmemiş olduğunu, yeni güncelleme notunda ise stabil bağlantı optimizasyonu yazdığını gördüm ve hemen güncelledim. Güncelledikten sonra herhangi bir kopma sorunu yaşamadım.

Gecikme süresi ve oyun modu: kulaklığın, düşük gecikme süresi için oyun modu var. YouTube veya Spotify üzerinde zaten bir gecikme yaşamıyorum ama oyun oynarken oyun modu açık olsun, olmasın bariz bir gecikme oluyor. Belki yarım saniye belki biraz daha az ama maalesef oyun için uygun olduğunu düşünmüyorum.

Son olarak, kulaklığı kesinlikle öneririm. Telefonum Oppo olduğu için ben uyumluluk adı altında tercih etmek istedim. İnternet üzerinde TaoTronics, Anker markalarının 400-600 lira bandında güzel kulaklıkları var ama hiç denemediğim için karşılaştırmalarını yapamayacağım. Sadece şunu söyleyebilirim bu parayı verdiğime pişman olmadım ve kulağımdan düşmüyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı