Oppo Realme 7 Pro Kullanıcı İncelemesi

Merhabalar arkadaşlar.

Eski telefonumun eskimesiyle birlikte bir süredir 3500 - 4000 TL aralığında bir android telefon arayışındaydım, bu bütçe aralığında Xiaomi Mi Note 10 Lite, Samsung M51, Realme 7 Pro arasında seçim yapacaktım ve seçimim bu sefer Oppo'dan yana oldu. Samsung M51'i daha önce Samsung telefon kullandığım için (her alanda farklı markalar denemeyi seviyorum) eledim. Note 10 Lite'ı ise daha premium bir hissiyatı olduğu için beğeniyordum ancak edge ekranın nazları doğrultusunda eledim.

Öncelikle kısaca neden Realme 7 pro tercih ettiğimi, telefondan kişisel beklentilerimi yazacağım ki benzer senaryodaki kişiler neden bu seçimi yaptığımı anlasın. Benim için kamera performansı, tasarım, ekran kalitesi, malzeme kalitesi, gündelik işlerimi kasma, donma, takılma olmadan halledebilmek için yeterli donanım ve bana arabamda, cebimde powerbank taşıtmayacak derecede yeterli bir bataryaya sahip olması önemli kriterlerdi.

Realme 7 Pro'yu belirlediğim bütçede tüm isteklerimi ortalama üstü karşıladığı için tercih ettim. Telefonu kullandığım süre zarfında karşılaştığım artı ve eksi yönleri paylaşacağım.

34.jpg

Beğendiğim Yönleri (+)

• 65W hızlı şarj sayesinde telefon 0'dan 100'e 35 dakika gibi bir sürede çıkıyor. Tabii ki gündelik kullanımda 0'a kadar kullanmadığım için bu süre benim için 25 dakika seviyelerinde.
  • Arka ve ön kamera performansı tatmin edici seviyede. Örnek birkaç tane resmi yazı sonunda paylaşacağım.
  • SUPER AMOLED ekranı gayet kaliteli, canlı. Video izlerken farkını hissettiriyor.
  • Realme UI arayüzü son derece basit, anlaşılabilir ve akıcı. Samsung'dan geçmeme rağmen alışma süreci çok uzun sürmedi.
  • Herhangi bir donma, takılma, kasmaya rastlamadım.
  • Telefon şarj olurken de, normal kullanımda da ısınmıyor.
  • Yüz tanıma iyi çalışıyor, parmak okuyucu hızlı.
  • Stereo hoparlör kalitesine muhteşem diyemem ama kötü de değil. Ortalama üstü.
  • Ses seviyesi yeterli.

Beğenmediğim Yönleri: (-)
  • Kulaklıkta son ses müzik dinlerken arka kapak hafif titriyor ama büyük bir sorun değil. Zaten son ses müzik dinlemem, dinlenmesini de önermem. Bu sorunu internette okumuştum ve test etmek için denedim, rahatsız edici seviyede değil.
  • Malzeme kalitesi Xiaomi Mi Note 10 Lite kadar premium değil. Gövde malzemesi ve arka kapak plastik (cam ve metal görünümlü).
  • Toza, suya karşı bir dayanıklılığı yok.
  • Telefonun ekranı biraz fazla gereksiz toz tutuyor.
  • NFC yok. (Bazıları için olumsuz olabilir)

Kişisel Bir Olumsuzluk:
  • Siyah renkle satılmıyor telefon. Siyah kırmızı çizgimdir :D Maviyi sevmem, bu yüzden gümüş aldım.

NOT: Telefonda hiç oyun oynamadığım için oyun performansı hakkında bir şey diyemeyeceğim.

Genel Değerlendirme: Konunun başında saydığım beklentileri karşıladığı için memnunum. Rakipleri Note 10 Lite ve M51 de gayet güzel cihazlar ve tercih edilebilirler.

Okuduğunuz için teşekkürler, kendinize iyi bakın :) Değinmediğim ve merak ettikleriniz varsa sorabilirsiniz. İncelemeleri boğmamak için kısa ve öz tutuyorum.

Normal:

1232.jpg

İç mekan:

1234.jpg

Geniş açı:

7.jpg

Makro:

43.jpg

Son düzenleme:
Güzel ve detaylı bir rehber, okurken keyif aldım.
Model fena izlenim bırakmıyor kullanıcılarda. Eksilerine değinilmesi, tercih etmeyi düşünenler için iyi bir nokta olmuş. Onlar adına done olur diye düşünüyorum bu rehber.

Teşekkürler, elinize sağlık.

Son düzenleme:
Kapak titremesi derken nasıl bir şey oluyor? Ses mi titreştiriyor anlamadım?
Evet. Yüksek ses kapağı hafif titrestiriyor. Büyük bir problem değil ama alacak kişinin bilmesi iyi olur.

Hayırlı olsun.
İşlemci bakımdan daha güçlü birkaç rakibi var, M51'i zaten elemişsiniz.
Realme 7 Pro modelinde SD 720G ve Adreno 618 ikilisi var. Note 10 Lite ve M51 modelinde ise SD 730G ve Adreno 618 var. Realme 7 Pro modelindeki SD 720G, SD 730G modelinden güçsüz değil, hatta saat hızı 0.1 civarında daha iyi, çok ufak bir farkla önde. Temelde bu iki yongada benzer yongalar. GPU tarafında da iki yongada aynı model var sadece SD 720G modelinde kullanılan Adreno 618 modelinin frekansı SD 730G modelinde kullanılan GPU'dan daha yüksek. CPU ve GPU tarafında Realme 7 Pro modelinin rakiplerine göre dezavantajı olmadığı gibi tam tersine ufak bir avantajı bulunmakta.

Son düzenleme:
@Jira ne kadar fiyata almıştınız? :) Bir süre 4700 civarlarına kadar çıktı diye biliyorum 😅
Aynen, stoklar olmadığından Media Markt, Vatan, Teknosa ve esnaflar hemen fırsatçılığa başladı...

Tabii ki o fiyatlardan almadım. Hepsiburada'da şu an 3600 TL. 3600 TL'ye HB'den aldım. 2 günde sorunsuz geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı