Orange Pi Zero kurulumu nasıl yapılır?

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Orange Pi Zero 512 MB modelim geldi. Ubuntu kuracağım fakat indirdiğim dosyanın içinde bir sürü dosya var. Hangisini kuracağım ve nasıl kuracağım? Bilgisayarımda SD kart girişi yok. Evimde yerel sunucu olarak kullanacağım.

1683297950158.png

Orange Pi Zero 512 MB modelim geldi. Ubuntu kuracağım fakat indirdiğim dosyanın içinde bir sürü dosya var. Hangisini kuracağım ve nasıl kuracağım? Bilgisayarımda SD kart girişi yok. Evimde yerel sunucu olarak kullanacağım.

Eki Görüntüle 1767412
Eğer arayüz istiyorsan ubuntu xenial desktop, arayüz istemiyorsan ubuntu server, sunucu modunda kullanmak istiyorum diyorsan ubuntu server, sunucu olarak kullanacağım ama arayüz de olsun diyorsan ubuntu server + minik bir masaüstü ortamı kurulumu.

Eğer arayüz istiyorsan Ubuntu xenial desktop, arayüz istemiyorsan Ubuntu server, sunucu modunda kullanmak istiyorum diyorsan Ubuntu server, sunucu olarak kullanacağım ama arayüz de olsun diyorsan Ubuntu server + minik bir masaüstü ortamı kurulumu.
Normalle server arasındaki fark ne oluyor? Evimde reklam engelleyici, AdGuard Home kullanacağım. Hangisini yapmam lazım? Ayrıca bilgisayarımın SD kart girişi yok. Nasıl kurulum yapacağım SD karta?

Normalle server arasındaki fark ne oluyor? Evimde reklam engelleyici, AdGuard Home kullanacağım. Hangisini yapmam lazım? Ayrıca bilgisayarımın SD kart girişi yok. Nasıl kurulum yapacağım SD karta?
SD kart için dönüştürücü alınabilir, telefonlarda da imaj yazıcılar var fakat ne kadar sağlıklı bilmiyorum.
Arayüz ve hazırda gelen program. Desktop tarafında daha fazla kişisel kullanım programı ve daha az server programı geliyor, serverde ise ağırlık yapan günlük kullanım ve arayüzler gidiyor ve servere yönelik kullanımlarda minik kolaylıklar geliyor.
Dediğiniz amaçlar için Server + kullanım kolaylığı için LXQT arayüzü iyi olur bence.

SD kart için dönüştürücü alınabilir, telefonlarda da imaj yazıcılar var fakat ne kadar sağlıklı bilmiyorum.
Arayüz ve hazırda gelen program. Desktop tarafında daha fazla kişisel kullanım programı ve daha az server programı geliyor, serverde ise ağırlık yapan günlük kullanım ve arayüzler gidiyor ve servere yönelik kullanımlarda minik kolaylıklar geliyor.
Dediğiniz amaçlar için Server + kullanım kolaylığı için LXQT arayüzü iyi olur bence.
Hangi dosyayı seçmem gerekte o hâlde?

xenial server 5.3.5 sanırım, sürümler çok eski bu arada kurar kurmaz update yapın.
Arayüzsüz server sürümü AdGuard Home'u kurduktan sonra normal bilgisayarımdan 192.168.1.1 gibi bir adresle arayüze erişmemi sağlıyorsa arayüzsüz sürümünü de kurabilirim.

Arayüzsüz server sürümü AdGuard Home'u kurduktan sonra normal bilgisayarımdan 192.168.1.1 gibi bir adresle arayüze erişmemi sağlıyorsa arayüzsüz sürümünü de kurabilirim.
Daha önce adguard home kurmadım maalesef. Server sürümünde zaten arayüz olmaz elle kurarsınız kurmak istiyorsanız.

@Dümdüz hocam siz yardımcı olur musunuz? SD kartım var 16 GB, bilgisayarda SD kart girişi yok. Flash bellek var bir de o da 16 GB. Orange Pi'de ethernet girişi, SD kart girişi, micro USB girişi, USB girişi mevcut. Telefonum rootlu, Termux da var. Nasıl kurabilirim?

Bu uygulamada denedim fakat bu da SD kartı seçmeme rağmen yazdırırken /dev/null diyor, SD karta yazmıyor. Uygulamanın izni de verili.
Screenshot_20230505-231639.png
Screenshot_20230505-231703.png

Yeni konular

Geri
Yukarı