Orijinal oyunlar neden repack olarak inmiyor?

Marked One

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Pripyat
Arkadaşlar başlıkta da sorduğum gibi Steam, Epic Games gibi büyük şirketler neden oyun indirirken repack kullanmıyorlar? Tamam her ülkenin interneti Türkiye'deki gibi değil ama en azından indirirken böyle bir seçenek sunulsa daha iyi olmaz mıydı? Sırf bu sebeple orijinal aldığı oyunun dosyalarını korsan dosyalarla değiştiren arkadaşım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten öyle sunulmakta. Fortnite'yi 30-40GB indiriyorsunuz, açılıp 75GB oluyor. Steam'da sıkıştırarak veriyor. 500MB indirdiğiniz oyun açılıp 750MB-1GB olabiliyor.
Bahsedilen korsan repack olayı farklı. Onlar zaman zaman ses dosyalarını ve sinematikleri kadırabiliyorlar, boyut sonuç olarak düşüyor. Veyahutta ses dosyalarını tekrardan işleyip kalitesini düşürebiliyorlar. Onların da çok bir şey yaptığı yok. Genelde yüksek boyutlu korsan oyunların ses kalitesi kötü olur.

Bazı oyunlarda öyle olduğunu fark ettim ama GTA 5 gibi boyutu büyük oyunlarda değil.
Bu yüksek ihtimalle oyunu yapan firmanın işi, yapmadılarsa da bu Epic veya Steam'ın suçu değil. Belki de sıkışmıyordur veya sıkışsa da boyut o kadar da düşmüyordur fakat ses kalitesi ve benzeri şeylerin kalitesi gömülüyordur. Bu verimli olmayacağı için 15GB fazla indirsinler adam akıllı oynasınlar diyorlardır. GTA V'nin boyutunun iyi bir kısmını sesler ve sinematikler oluşturuyor.

Bu yüksek ihtimalle oyunu yapan firmanın işi, yapmadılarsa da bu Epic veya Steam'ın suçu değil. Belki de sıkışmıyordur veya sıkışsa da boyut o kadar da düşmüyordur fakat ses kalitesi ve benzeri şeylerin kalitesi gömülüyordur. Bu verimli olmayacağı için 15GB fazla indirsinler adam akıllı oynasınlar diyorlardır. GTA V'nin boyutunun iyi bir kısmını sesler ve sinematikler oluşturuyor.
Anladım teşekkürler. Bu arada Fortnite'a ne olmuş öyle 75 GB ne? İlk çıktığı zamanlar çok düşüktü boyutu. Çok fazla güncelleme almış sanırım.

repack.PNG

Anladım teşekkürler. Bu arada Fortnite'a ne olmuş öyle 75 GB ne? İlk çıktığı zamanlar çok düşüktü boyutu. Çok fazla güncelleme almış sanırım.
Oyun tamamen content tabanlı olduğu için boyutu aşırı fazla arttı. Şu an yanlış bilmiyorsam 400'den fazla karakter, 300 kadar emote var oyunda. Bu yüzden bu kadar yüksek. Zaman zaman artmaya devam ediyor.

Benim bahsettiğim repack aslında sahneleri falan çıkartmak değil. Sanırım ben RAR dosyasına sıkıştırır gibi düşük boyutlu indirip çıkartırken asıl boyutunda olmasını istiyorum. Repack kelimesini yanlış kullanmışım galiba.
Bahsi geçen sahneleri 2 burger ekmeğinin arasına peynir salam domates koyar gibi sıkıştırıp, sonra yok ya aç değilim deyip yerine koyamıyorsunuz.
Sıkıştırınca kalite maalesef aynı kalmayabiliyor. Ses kalitesi düşebiliyor, sahneler bozulabiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı