Orijinal Windows 10 ürün anahtarı en ucuza nasıl alınır?

Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Arkadaşlar technopat'ın Windows 10 usb'si hazırlama rehberini izledim hepsini kolayca yaparım zaten zor bir şeyde yok. Ama ürün anahtarı çok pahalı şöyle söyleyeyim birisi 1000 TL 'ye sistem toplasa o paranın yarısı kadar işletim sistemine para verir bu pek mantıklı olmaz bu yüzden açtım bu konuyu. 2500 TL'ye sistem toplayacağım ve işletim sistemine 500 TL vermek istemiyorum kopya da kullanmak istemiyorum bu yüzden nereden en ucuza alınır ürün anahtarı ?

Not: Windows 8.1'de olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternetten lisans satın alabilirsiniz makul fiyatlara. Genelde (Windows 8.1 isterseniz) 40 ila 90 TL arasında değişiyor. Sosyal'de de satışları vardı. Hala devam ediyorsa bakabilirsiniz.

Evet. Ürün anahtarı veriliyor. Satın alırken dikkat ederseniz "OEM" ibaresi olanlar daha ucuz olur. OEM lisanslar, kullanıldığı bilgisayara bağlanır. Başka bilgisayara taşınamaz. "Retail" ibaresi olanlar, yani Retail lisanslar, OEM lisanslara göre daha pahalıdır. Ama kullanım koşulları daha esnektir. Örneğin, Retail lisanslı 8.1 Pro satın alırsanız ve yüklediğiniz bilgisayarda majör parçalar değiştiğinde sıkıntı olmadan Retail lisansınızı yeni bilgisayarda kullanabilirsiniz. OEM'de durum biraz farklı. Majör parça değişimi yaptığınızda (Anakart gibi) OEM lisanslı Windows'unuz, "Windows Etkinleştirilmedi" diyerek sizi uyaracaktır. OEM lisansı bu gibi durumlarda MS ile görüşerek ve durumu anlatarak, veya telefonla etkinleştirmeyi deneyerek yeniden etkinleştirebilirsiniz.
Özetle, Retail lisanslar OEM lisanslara göre biraz daha pahalıdır. Fakat daha esnek kullanım koşulları sayesinde OEM lisansa göre daha rahat olacaktır.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı