Orijinal Windows nasıl yüklenir?

• Konuyu başlatan Pmb
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 778
Lisans nereden alabilirim?

Hocam crackden kurtulmak istiyorum.
Dediğim gibi yaparsan crackten kurtulursun bende kendi dediğim gibi yaptım.

Ama bunun için windowsu da home sürümü olarak kurmanız gerekmekte belirtelim. Windowsu pro kuracaksanız pro key almanız gerekiyor. Kurulum esnasında size soruyor zaten pro mu home mu diye.
Anladım hocam. Ancak benzer paketler var. Örneğin şu 2 paketin farkı nedir?

Dosya Ekleri

• 1674941383601.png
    1674941383601.png
    168,9 KB · Görüntüleme: 21

Almışken OEM alın bence, anarka gömülür ve ne kadar format atsanizda silinmez. Kurulum kızmında hangi keyi alacaksanız o sürümü seçin, OEM alacaksaniz Pro alın ama Retail alacaksanız şimdilik Home.

Retaip formattan formata siliniyor diye biliyorum. Konu çözüldü sanırım rapor kısmından cözüldü demeyi unutmayın.

Soldaki retail sanırım. Retaili her sıfırlamadan sonra elinle girmen gerekir. OEM ise anakartına gömülüyor. Anakartını değiştirmediğin sürece o bilgisayarda her sıfırladığında kendi kendini aktifleştiriyor. Hem daha ucuz. OEM alın kısaca sağdaki.

Ürün anahtarları; yazılımı tanımlamak, yükseltmek, etkinleştirmek ya da yazılım üstünde %100 erişim hakkına sahip olmak için kullanılır. Windows bölümünde ise etkinleştirme, kişiselleştirme ayarlarının tamamını kullanılmasına imkan tanır. İhtiyacınıza göre etkinleştirme anahtarları 4 çeşittir. Bunlar;

1)OEM
2)Retail
3)KMS
4)MAK

1)OEM

Bu anahtar, cihazla gelen Windows sürümünün etkinleştirilmesinde kullanılır. Anahtar yalnızca 1 kere girilir ve doğru edisyon tekrar yüklenildiğinde etkinleştirme ihtiyacı bulunmaz. Anahtar kendi içinde OEM_DM, OEM_NSLP, OEM_NONNSLP, OEM_COA_NSLP vd. olarak ayrılabilir.

2)Retail
Bu anahtar, Microsoft Mağazası'ndan ya da Windows'un kutulu sürümüyle birlikte gelen anahtarın türüdür. OEM anahtara nazaran otomatik kurulduğunda etkinleştirme gerçekleştirmez. İstenildiğinde kaldırılıp cihazdan cihaza taşınabilir.

3)KMS
Daha çok kuruluşların kullandığı, son kullanıcının pek de kullanmadığı fakat 3.taraf zararlı etkinleştirme yazılımların cihazı etkinleştirmek için kullandığı etkinleştirme biçimidir. Kuruluşlar, cihazları bir KMS sunucusu kullanarak ömür boyu etkinleştirebilir fakat son kullanıcı ise KMS sunucuna sahip olmadığında yalnızca 90 günlük etkinleştirme süresine sahip olur. Son kullanıcılarda, 3. taraf zararlı yazılımlar bu anahtarı sürekli tekrar ettiği için 90 günlük deneme süresi sürekli en başa sarar ve cihaz kalıcı etkinleştirilmiş gibi görünür. Detaylı lisans ekranında "Toplu Etkinleştirme" olarak adlandırılır.

4)MAK
Bu, birden fazla cihazın bulunduğu ortamda yalnızca tüm cihazlara tek bir anahtar girerek etkin olmasını sağlar. Son kullanıcılar için önerilmeyen fakat kuruluşların sıklıkla kullandığı etkinleştirme biçimdir.

Yukarıda Windows istemci sürümlerinde kullanılan anahtarlar verilmiştir. Tüketiciler için tavsiye OEM ve Retail'dir. Bir ürün anahtarı alırken OEM ya da Retail olduğundan emin olun.

Arkadaşlar format atacağım. Bilgisayarcı crack Windows yüklediğinden Windows bazı programlarda hata verdi. Ben orijinal yüklemek istiyorum. OEM key falan varmış. Pek bilmiyorum. Ayrıca disk kısmında takılıyorum. Normalde başka bir bilgisayarcıya gittim orijinal Windows 10, 277 TL dedi. Bu fiyat abartılı geldi bana. İlgili arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?

Lisans anahtarları alabilirsiniz veya Microsoft'un kendi sitesinden satın alabilirsiniz.

Arkadaşlar teşekkürler, birkaç sorum daha olacaktı. Technopat'ın videosunda key kısmını geçiyordu. Keysizde kullanmak mümkün müdür? Bir de aldığım paketi key kısmında kullanacağım değil mi?

Geri
Yukarı