''Ortadaki adam saldırısı'' nedir?

Diss2ready

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, az önce Norton anti-virüsü kurulu bilgisayarımda yüksek riskli bir uyarı mesajı verdi. Uyarı mesajı "Ortadaki Adam Saldırısı" diye geçiyor. Detaylara bak dediğimde ise "ARP Sahtekarlığı" diyor. Ne yapacağımı bilmediğimden bilgisayarı kapatıp fişini de çektim. Çünkü internetten baktığım kadarıyla ciddi bir şey bu. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• IMG_20201204_222530.jpg
    IMG_20201204_222530.jpg
    14,5 KB · Görüntüleme: 40
Dediğiniz gibi 2.1 yaptım. Hala bu şekilde kaldı.
Bilgisayardan deneyiniz, modemin arkasında arayüze giriş bilgileri yazar genelde. Yazmıyorsa varsayılan ağ geçidinizi kontrol edin.

Edit: Bir aşağıdaki mesajda @Biwkan'ın dediği gibi gözümden kaçmış. Wi-Fi ağına bağlanın.

Hocam evdeki modeme bağlı değilsiniz mobil veriniz açık. Kablosuz ağa bağlanın.
Evet, öyle olmuş şimdi girdi.

Bilgisayardan deneyiniz, modemin arkasında arayüze giriş bilgileri yazar genelde. Yazmıyorsa varsayılan ağ geçidinizi kontrol edin.

Edit: Bir aşağıdaki mesajda @Biwkan'ın dediği gibi gözümden kaçmış. Wi-Fi ağına bağlanın.
Açıldı hocam da dediğiniz admin ve millenicom şeyleri işe yaramadı. Diğerlerini deniyorum.

Ağda benim ve kardeşim dışında kimse bağlı değil gözüküyor. Modem arayüzüne eriştim bu arada.

IMG_20201204_224119.jpg

Etkin gözüküyor. Başka cihaz bağlı değil gözüküyor ayrıca.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekstra olarak Windows kullanıyorsanız eğer komut satırına arp -a yazdığınız zaman bağlı cihazların MAC adreslerini kontrol edebilirsiniz. Eğer bu MAC adreslerinde bir anormallik, uyuşmazlık görürseniz MITM atağın farkına varabilime ihtimaliniz var.

Telefon, bilgisayar, televizyon gibi direkt internete bağlanılabilenlerin dışında herhangi bir cihaz bağlı mı modeme?

Yok. Başka bir cihaz bağlı değil.

@Diss2ready
Wi-Fi ağına bağlıyken cihazınıza Fing adlı uygulamayı kurup ağdaki cihazları tarayıp kontrol edin. Ek olarak Norton tespit sonuçlarını bizimle detaylıca paylaşın.

Kurdum, benim telefon dışında şuan kimse ağa bağlı gözükmüyor.

Ekstra olarak Windows kullanıyorsanız eğer komut satırına arp -a yazdığınız zaman bağlı cihazların MAC adreslerini kontrol edebilirsiniz. Eğer bu MAC adreslerinde bir anormallik, uyuşmazlık görürseniz MITM atağın farkına varabilime ihtimaliniz var.

Anormallikten kasıt nedir acaba? Bu yöntemi de deneyeceğim de, o kısmı anlayamadım.

Geri
Yukarı