''Ortadaki adam saldırısı'' nedir?

Diss2ready

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, az önce Norton anti-virüsü kurulu bilgisayarımda yüksek riskli bir uyarı mesajı verdi. Uyarı mesajı "Ortadaki Adam Saldırısı" diye geçiyor. Detaylara bak dediğimde ise "ARP Sahtekarlığı" diyor. Ne yapacağımı bilmediğimden bilgisayarı kapatıp fişini de çektim. Çünkü internetten baktığım kadarıyla ciddi bir şey bu. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ortadaki adam saldırısı, saldırganın birbiri ile doğrudan iletişim kuran iki taraf arasındaki iletişimi gizlice ilettiği veya değiştirdiği saldırı türüdür. İletişim ağı üzerinde veri paketleri serbestçe dolaşır. Özellikle broadcast olarak salınan paketler, aynı ağa bağlı tüm cihazlar tarafından görülebilir.

WiFi kart Asus pce-ac68. En üst seviye kartı. 800 TL verdim. Nasıl bir sorun olabilir ki? Üstelik en son güvenlik destekleri var. Hemde 3 gündür bir şey yoktu yeni oldu.
Sorunun WiFi kartında olduğuna inanmıyorum. Dediğim gibi bu saldırı yerel ağlarda gerçekleşiyor yani saldırgan sizin bağlı olduğuz ağa bağlı.

Bu konudaki çoğu kişiye ceza vermem lazım. Ciddi manada yanlış bilgilendirme almanız lazım. Bir iki kişi haricinde format atın diyen mi dersiniz, ağ kartını çıkarın diyen mi dersiniz, 3-4 AV kullanın diyen mi dersiniz...

Lütfen artık rica ediyorum. Her önüne gelen şu bölüme yazmasın. Bilmediğiniz konulara yazmayın. 3 sayfa olmuş bir iki mesaj haricinde hiçbir düzgün yazı yok. Ya kategoriyi ben çok boş bırakıyorum ya da herkes burayı mesaj kasma yeri olarak görüyor.

Ortadaki adam saldırısı için ayrı bir uzun yazı yazmak gerekebilir fakat en anlaşılır şekliyle şöyle açıklayayım.

Ağınızda bulunan birisi sizin trafiği kendi bilgisayarı üzerinden geçirmek istiyor. En kısa haliyle ve özetle bu. Norton kullanıyorsunuz, o engellemiş.

Ağınızdaki bilgisayarları kontrol edin, yabancılar varsa güvenliğinizi sağlayıp onları atın. Ek olarak NetCut gibi programlar kullananlar varsa kullanmasın.

//Konudan 25 kadar gereksiz ve yanlış bilgilendirme yapan mesaj silindi.//

Son düzenleme:
Bu konudaki çoğu kişiye ceza vermem lazım. Ciddi manada yanlış bilgilendirme almanız lazım. Bir iki kişi haricinde format atın diyen mi dersiniz, ağ kartını çıkarın diyen mi dersiniz, 3-4 AV kullanın diyen mi dersiniz...

Lütfen artık rica ediyorum. Her önüne gelen şu bölüme yazmasın. Bilmediğiniz konulara yazmayın. 3 sayfa olmuş bir iki mesaj haricinde hiçbir düzgün yazı yok. Ya kategoriyi ben çok boş bırakıyorum ya da herkes burayı mesaj kasma yeri olarak görüyor.

Ortadaki adam saldırısı için ayrı bir uzun yazı yazmak gerekebilir fakat en anlaşılır şekliyle şöyle açıklayayım.

Ağınızda bulunan birisi sizin trafiği kendi bilgisayarı üzerinden geçirmek istiyor. En kısa haliyle ve özetle bu. Norton kullanıyorsunuz, o engellemiş.

Ağınızdaki bilgisayarları kontrol edin, yabancılar varsa güvenliğinizi sağlayıp onları atın. Ek olarak NetCut gibi programlar kullananlar varsa kullanmasın.

Yanıt için çok teşekkür ederim. Ağdaki bilgisayarları nasıl kontrol edip, atabilirim acaba. Modemin arayüzüne mi girmem gerekiyor? Bilgilendirir misiniz rica etsem?

Yanıt için çok teşekkür ederim. Ağdaki bilgisayarları nasıl kontrol edip, atabilirim acaba? Modemin arayüzüne mi girmem gerekiyor? Bilgilendirir misiniz rica etsem?
Modem arayüzünden DHCP istemcileri kısmından bağlı cihazları görüntüleyebilirsiniz veya telefona yükleyip Fing kullanabilirsiniz. Ağınıza bağlı olan cihazları listelersiniz böylece.

Daha sonra yabancı bir cihaz varsa şifrenizi değiştirmeniz, MAC Filtreleme özelliğini açmanız çoğu zaman büyük ölçüde lamerları def etmede işe yarar.

Modem arayüzünden DHCP istemcileri kısmından bağlı cihazları görüntüleyebilirsiniz veya telefona yükleyip Fing kullanabilirsiniz. Ağınıza bağlı olan cihazları listelersiniz böylece.

Daha sonra yabancı bir cihaz varsa şifrenizi değiştirmeniz, Mac Filtreleme özelliğini açmanız çoğu zaman büyük ölçüde lamerları def etmede işe yarar.

192.168.1.1 adresinden girmeye çalıştım arayüze. Telefondan girdiğim için mi bilmiyorum ama açılmıyor sayfa şu anda. Bir de açılınca şifresi ve kullanıcı adı ne oluyor? Eski modemde girmemiştim bu yüzden. Şu anki internet sağlayıcım Millenicom, binada GPON sistemi var. Aylık ücret ile bir modem verdi, onu kullanıyoruz. Modem TP-Link'in ama ön kısmında Türk Telekom yazıyor.

192.168.1.1 adresinden girmeye çalıştım arayüze. Telefondan girdiğim için mi bilmiyorum ama açılmıyor sayfa şu anda. Bir de açılınca şifresi ve kullanıcı adı ne oluyor? Eski modemde girmemiştim bu yüzden. Şu anki internet sağlayıcım Millenicom, binada GPON sistemi var. Aylık ücret ile bir modem verdi, onu kullanıyoruz. Modem TP-Link'in ama ön kısmında Türk Telekom yazıyor.
Genelde modem üzerinde arayüz kullanıcı adı ve şifresi bulunur. Modemde yazanları okuyun, yoksa modem marka ve modelinin arayüzünü internette arayarak bulabilirsiniz.

Varsayılan ağ geçidinizde ne yazıyorsa onu deneyebilirsiniz modem arayüzüne giriş IP olarak.

1.1 olmazsa 2.1 deneyin.

Şifre mevzusuna gelecek olursak admin ve millenicom şeklinde deneyin. Olmazsa Türk Telekom modemleri için aşağıdakiler denenebilir.

Kod:
K. Adı: admin
Parola: admin

Parola: password

Parola: turktelekom

Parola: ttnet

Parola: Boş, herhangi bir şey girmeyin.

Genelde modem üzerinde arayüz kullanıcı adı ve şifresi bulunur. Modemde yazanları okuyun, yoksa modem marka ve modelinin arayüzünü internette arayarak bulabilirsiniz.
IMG_20201204_222149.jpg

Bunu diyor. Telefondan girdiğim için mi böyle?

Geri
Yukarı