Ortalama 80 yıllık hayatta okul okumak

Lutavlykke

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle selam aklıma takılan birkaç husus var. Daha önceleri hiç düşündünüz mü bilemiyorum ama herkesin aklına bir gün mutlaka geleceğini düşünüyorum...
28 yaşında sağlık sektöründe kamuda çalışan bir bireyim. 28 yılımın 20 yılı eğitim KPSS türevi bir sürü karışık hepimizi aynı yollardan geçtigi bir serüven geçirdim ve sonunda kamuda çalışıyorum.
Lisede iken doğru dürüst eğitim almadım, alamadım Türkiye'de ki öğretmen kalitesizligi sayesinde. Ne yazık ki öğrenciyken birçok öğretmenden akıllıydım. Ayrıca öğretmenlerin kendisi eğitimli değildi ki bana eğitim versin. Hepsi yürüyen promper, NPC gibiydi.
Üniversite konusuna girmek dâhi istemiyorum malumunuz WC kagıdı gibi herkese diploma veriyorlar. Diplomayı aldınız ve bir şekilde feleğin çemberi garabet KPSS'yi de geçtiniz diyelim ve gelelim konumuza...
Bu kadar uğraş sonucu sabah 8 akşam 4 asla hak etmediğini düşündügün binlerce insana yardım etmeyi, güleryüzünü zayıflık olarak algılayan ben bunu nasıl kandırırım entrika yaparım diye düşünen sevgisiz saygısız büyümüş iş arkadaşları, sürekli okuyan kesimi kötüleyen devlet adamları... Üstelik aldığın ücret ise otobüsle her sabah işe git gel yemek ye kira öde bir şeye sahip olamama üzerine kurulu.
Sizce hayatımız bu mudur? Çocuklugumuzu gençligimizi feda ettiğimiz sistemin sonucu bu mudur? Marangoz olsam tesisatcı olsaydım eğer bunca saçmalığa maruz kalır mıydım? Kesinlikle okullardaki ezbere eğitimin köle yetiştirme sistemi olduğunu bizlerin ise hayatta kalmaya yetecek kaynak verilen modern köleler oldugunu düşünüyorum. Sizce de kendimizi yetiştirecek yeterli eğitim almak yerine okul okumamız mantıklı mıdır? Her şey birkaç kağıda karalanmış sertifika mıdır? Şanslıysak 80 yıllık hayatımızın en güzel yarısı bu sertifikaları diplomaları almak diğer yarısı ise bu sertifikalar ile sisteme çalışıp dünyadan ayrılmak mıdır?

Türkiye'de okul yalnızca devletin kendine köle yetiştirme sistemidir. 12. sınıftayım. Hayatım boyunca 1 kere bile okulu sevmedim. Eğitim sisteminden bahsetmiyorum bile. Hayat böyle değil. Kendi yolumuzu kendimiz çizmeliyiz. Yoksa aylarımızı satarak yaşamaya çalışan köle kesimden oluruz.

Yüzyıllardır devletin sadece vergi ve asker almaya uğradığı köylülerdik. Şimdi de devletin sadece asker ve vergi almayı bildiği şehirlileriz. Bu ülkeden ve bu topraklardan adam olmaz. Ayrıca keşke 80 sene yaşasak. Yarın bir gün delinin biri dünyayı havaya uçuramaz diyemiyoruz maalesef.

Yüzyıllardır devletin sadece vergi ve asker almaya uğradığı köylülerdik. Şimdi de devletin sadece asker ve vergi almayı bildiği şehirlileriz. Bu ülkeden ve bu topraklardan adam olmaz. Ayrıca keşke 80 sene yaşasak. Yarın bir gün delinin biri dünyayı havaya uçuramaz diyemiyoruz maalesef.
Doğdugumda 0 bilinçle doğdum. Bu bilince ulaşmam yıllarımı aldı . Benim çocugum olursa onu türk eğitim sistemine okula kreşe vs vermeyi düşünmüyorum. Sanırım böyle bir film vardı '' Kaptan fantastik " diye izlemenizi öneririm.

Doğdugumda 0 bilinçle doğdum. Bu bilince ulaşmam yıllarımı aldı. Benim çocugum olursa onu Türk eğitim sistemine okula kreşe vs vermeyi düşünmüyorum. Sanırım böyle bir film vardı " kaptan fantastik " diye izlemenizi öneririm.

Yollama dostum Türk okullarına paran varsa yolla yurt dışında okut. He paranda yoksa yurt dışında okutmaya okumayı bile bilmeyen pırıl pırıl çocukların olur mis gibi :)

Yollama dostum Türk okullarına paran varsa yolla yurt dışında okut. He paranda yoksa yurt dışında okutmaya okumayı bile bilmeyen pırıl pırıl çocukların olur mis gibi :)
Yanlış bir değerlendirme sanırsam yurt dışı çok çok iyi diye düşümüyorum tabi buralardan iyidir ama en nihayetinde okul, sistem için istenilen köle üreticisi. Eğitimin sadece okulda oldugunu düşünüyorsan bizzat ben yazıda söyledigim gibi okuldan çok kendi çabamla öğrendim.

Bu bahsettiğin şey dünyanın her yerinde aynı. Sadece standartlar biraz daha iyi veya kötü.
Köle olduktan sonra 1 senede araç alman ile 30 senede araç alman arasında pek de fark yok.

Bu bahsettiğin şey dünyanın her yerinde aynı. Sadece standartlar biraz daha iyi veya kötü.
Köle olduktan sonra 1 senede araç alman ile 30 senede araç alman arasında pek de fark yok.
Aynen öyle demek istediğim bu . Hatta bazı arkadaşlar durumun iyi dayamışsın devlete sırtını vs diyebilirler ama bu köle yapılma sürecimi ve durumumu değiştirmiyor köleplas klasmanına iter sadece

Geri
Yukarı