Orucum bozulur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet bozulur, internette bulmamanız da ilginç.

Hocam baktım böyle yazıyorum sürekli niyet etmeden oruc bozulur mu diye şeyler çıkıyor istediğimü bulamadım bir türlü.

Oruca niyet ettiniz mi? Etmediyseniz oruçlu olduğunuzu düşündüren nedir?
Etmedim fakat yatmadan sahura kalkıp bugün için oruç tutmak vardı aklımda.

Ben niyet etmediğimi hatırladım. Ne olacak?

Yiyip içmediysen niyet et.

Hocam baktım böyle yazıyorum sürekli niyet etmeden oruc bozulur mu diye şeyler çıkıyor istediğimü bulamadım bir türlü.

Etmedim fakat yatmadan sahura kalkıp bugün için oruç tutmak vardı aklımda.

Fakat daha ilk düşündüğünüzü bile gerçekleştirememiş ve kalkmamışsınız, üstüne niyet de etmemişsiniz. Yani aklınızdakini de yapamamışsınız zaten.

Ev alırsam 100k borcum olur, ev alamadım ama 100k borcum olur mu olmaz arkadaşım.

Niyet olmadan oruç olmaz diye biliyorum yanlış bilgi vermek istemem daha yeni hocamız derste işlediği için ondanda biraz rahat söylüyorum eğer niyetlenmediyseniz kazasını yani 1 gün olarak borçlanırsınız kefaret ise keyfi orucu bozmanın sonucu olarak 60+1 gün borçlanmanızdır.

Niyetlenmediyseniz bir şey yeseniz bile sadece kazasını yani (1gün) tutarsınız hocam
Hocam dediğim gibi gece 1 de yattım sahura kalkıp yiyip içip bugün için oruç tutacaktım ama kalkamadığım için tutmuyacaktım ama şimdi uyuyacakken bugün için oruca niyetliydim gibi bişey yani kafam allak bullak oldu. Galiba kefaret oluyor.

Hocam dediğim gibi gece 1 de yattım sahura kalkıp yiyip içip bugün için oruç tutacaktım ama kalkamadığım için tutmuyacaktım ama şimdi uyuyacakken bugün için oruca niyetliydim gibi bişey yani kafam allak bullak oldu. Galiba kefaret oluyor.
En rahat çözüm kendinizde sağlıksal bir problem yaşanmayacaksa tutmanizdir diye düşünüyorum hocam

Hocam simdi eğer tutamazsam sonra ki saatlerde tutamayıp bozmaktan korktuğum için şu an sormuştum öğle vaktine kadar niyet edilir diye bir şey duymuştum.
Evet bende duymuştum güneş en tepeye çıkana kadar sanırım 11,11.30 civarındaydı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı