OS X 10.9 ve Windows 8.1 Dual Boot Yapma

Mac OS kurduktan sonra peşine Win8.1 Pro kurdum.

Mac OS'u açarken USB boot ile Clover kullanıyorum. USB belleksiz sistem win8.1 de açılıyor.

USB bellek le sadece MacOs lu bölüm çalışıyor. Windows boot yapamıyorum. Windowsa geçmek için usb belleği çıkarıp bilgisayarı aç kapa yapıyorum.

USB bellekteki EFI ile HDD'deki Microsoft EFI'yı birleştirerek bu işi çözelim.
  1. USB CLOVER ile Mac Os'a geçin.
  2. Disk İzlencesini açın.
  3. Disk izlencesinde EFI bölümü görünmüyor.
  4. Terminale geçin ve şu komutu girin:

Kod:
    defaults write com.apple.DiskUtility DUDebugMenuEnabled 1

Disk izlencesinde Hata Ayıklama Penceresine girin ve Her bölüntüyü Göster seçeneğini işaretleyin.

• Disk izlencesinde EFI bölümünü görüyorum ama içine girip yazamıyorum. Ne yapmalıyım?
    1. EFI sağ tıkla masaüstüne bağlayı seç .
    2. Tekrar EFI üzerine sağ tıkla. Finder da Gösteri seç.
    3. Buradaki efi win8.1 kurarken windows tarafından içi doldurulmuş EFI dir.

png;base64a26cebe63cdb0dc0.png

5. EFI'ye bağlan imajını al veya bu dosyaları bir yere yedekle bi yere sakla.
  6. İçindeki dosyaları sil.
  7. Clover USB Boot'un EFI bölümünü mount yap finderda aç içindeki dosyaları kopyala hard diskte bulunan EFI bölümüne bunları yapıştır.

USB Boot installerın EFI bölümüne (mount) bağlanmak için terminalde şu komutu yazın, bağlı hard diskleri usb bellekleri görün.

Kod:
    diskutil list

png;base6415400355ef422c39.png

USB bellek yukarıdaki resme göre disk2 olarak görünüyor büyüklüğü 16GB . İçinde 2 tane bölüm var Sizin sisteminizde farklı görünebilir.

Terminalde aşağıdaki komutunu girerek EFI bölümü mount ettik.

Kod:
    diskutil mount /dev/disk2s1

Finder'da sol tarafta EFI ismine tıklayarak içini görebiliriz:

png;base64f16729e57987aa0c.png

8. Buradaki gizli dosyalar hariç diğer dosyaları kopyalayıp daha önce sildiğimiz EFI bölümü içine yapıştırın.
  9. Microsof EFI dosyalarını yedeklemiştik. Burada EFI içindeki EFI/Microsoft klasörünü kopyalayıp (Sadece Microsoft Klasörünü) EFI klasörü içine yapıştırın.

png;base64f16729e57987aa0c.png

10. EFI içine girerseniz yapıştırdığımız Microsoft klasörü burada olacak.

png;base648aaa85cdf6097330.png

11. APPLE klasörünü buraya ister kopyalayın ister kopyalamayın farketmez sebebini sonra anlayacaksınız silseniz bile sonradan sistem çalışır hale gelince kendini oluşturuyor.

12. EFI klasörü içinde ise APPLE, BOOT, CLOVER ve Microsoft klasörleri olacak. EFI/Microsoft a gir içinde BOOT klasörü var gir oraya:

bootmgfw.efi nin ismini bootmgfw-orig.efi ismini ver. ( Sakın silmeyin! )

13. EFI\CLOVER\ e git CLOVERX64.efi dosyasını EFI\Microsoft\Boot, içine kopyala ve adını bootmgfw.efi yap. Artık USB belleksiz boot yapabiliyor ister windows ister Mac OS bölümü sorunsuz boot yapıyor olmanız gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD içinde EFI bölümü varsa Clover Bootloader ile deneyin bir sorun olcağını sanmıyorum. Ama her ihtimale karşı Time Machine ile OSX yüklü kısmı bir yere yedeklemenizi tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı