OS X EL Capitan Doğrudan Yükseltme - Clover Bootloader

Eğer Clover ile OS X kullanıyorsanız, yada benim gibi EL Capitan Beta kullanıyorsanız, sisteminizi herhangi bir USB imaj hazırlamadan direk olarak yükseltebilirsiniz. Bunun için gerekenleri aşağıda sıraladık.

Başlamadan Önce:
Sisteminizin boot edilebilir bir yedeğini yada önemli verilerinizin yedeklerini mutlaka alın. Zira oluşacak bir sorunda tekrar yedekten geri dönüş yapabilirsiniz. Boot edilebilir yedek oluşturmak için Carbon Copy Cloner yada SuperDuper adlı uygulamaları kullanabilirsiniz.
SuperDuper!
Mac Backup Software | Carbon Copy Cloner | Bombich Software

Adımlar:
  • Aşağıdaki bağlantıdan Clover Bootloader en son sürümünü indirip kurulumunu yapın:
    Clover EFI bootloader
  • HDD/ EFI bölüntüsünü mount edin ve /EFI/ CLOVER/ kexts/ 10.10/ içindeki FakeSMC.kext ve diğer kullandığınız kext'leri /EFI/CLOVER/ Kexts/ 10.11 içine kopyalayın.
    Screen Shot 2015-09-10 at 11.49.52 AM.png

• /EFI/CLOVER/Config.plist dosyanızı herhangi bir text edit programı ile yada Clover Configurator ile açın. Burada SIP(System Integrity Protection) güvenlik ayarını kapatacağız. Bununla ilgili bir rehber daha önce hazırlamıştık:
    OS X El Capitan Güvenlik Değişiklikleri Hakkında Bilgi- Sorunlar ve Çözümleri
  • BooterConfig and CsrActiveConfig bölümünü bulun. ve aşağıdaki gibi düzenleyin:
    Kod:
    <key>RtVariables</key>
    <dict>
    <key>BooterConfig</key>
    <string>0x28</string>
    <key>CsrActiveConfig</key>
    <string>0x3</string>
    </dict>
  • Şimdi El Capitan OS X' i Apple Store'dan indirin. İndirme bittikten sonra Yükleme penceresi otomatik olarak açılacak.
  • Burana yükleme yapacağınız diski seçin. Yükleme başladıktan bir süre sonra sistem otomatik olarak restart yapacaktır.
  • Clover Boot Menü yükleme ekranına geldiğinizde, Boot OS X Install seçeneğini seçin. (Örnek:Boot OS X Install from Montezuma HD). Eğer bu ekranda Boot OS X Install seçeneği yerine Sistem kurulu HDD seçerseniz, EL Capitan yükseltme yapmadan direk olarak normal sisteme geçer.
  • Yukarıdaki gibi Boot OS X Install seçtikten sonra yükleme yapaılcak ve sistem tekrar yeniden başlatılacak.
  • Yeniden başladığında Boot Mac OS X seçeneğini seçin.( Örnek:Boot Mac OS X from Montezuma HD)

Son düzenleme:
Anlatım yaptığınız şekilde denedim ancak olmadı.
Clover'ın son sürümünü yeniden yükledim. Ben de bir tane kext vardı o da FakeSMC.
10.11 klasörünün içine attım.
Config.plist'i dediğiniz şekilde düzenledim.
Sistemi normal şekilde açınca açılıyor ancak install from disk seçeneğini seçince aşağıdaki hatayı veriyor.

1.jpg

2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayrıca EFI/CLOVER/Drivers içinde OSxAptioFixDrv yüklü olduğundan emin ol. Bu yüklü iken OSxAptioFix2Drv-64 ve OsxLowMemFixDrv-64 sürücüleri varsa bunları sil.
Ve son olarak Config.plist dosyanda rootless=0 seçeneğinin işaretli olduğundan emin ol.

Ayrıca EFI/CLOVER/Drivers içinde OSxAptioFixDrv yüklü olduğundan emin ol. Bu yüklü iken OSxAptioFix2Drv-64 ve OsxLowMemFixDrv-64 sürücüleri varsa bunları sil.
Ve son olarak Config.plist dosyanda rootless=0 seçeneğinin işaretli olduğundan emin ol.

Bende ki drivers klasörleri bu şekilde herhangi bir değişiklik gerekiyormu ?
Confih.plist e dediğiniz değişikliği yaptım.

Ekran Görüntüsü 2015-10-01 14.16.41.png

OSxAptioFixDrv silip onun yerine OsxAptioFix2Drv kurup dene birde.
Yine aynı hatayı verdi.
Bir değişiklik olmadı.
Sistemi açabiliyorum ancak yükleme bölümüne geçemiyorum.
Bu konuda anlatıldığı gibi El Capitan yüklemeye çalışıyorum ancak İlk siyah ekran da kalıyor. Apple logosu geliyor altında ki yüklenme barında bir hareket yok.
-x -v komutuyla denedim boot yine aynı hatayı veriyor.
Anakartım Asus p8z77 vlx
işlemci i5 3570k
16gb 1600 mhz ram
Samsung evo 250gb hdd

Maverick ve yosemite kurulumunda bu tarz sorun hiç yaşamamıştım.

kext wizard ile rebuild cache yap. Ayrıca herhangi harici ekran kartı için Web Driver kullanıyorsan onu kaldırıp dene.

Talimatlara göre şu an yükseltme yapıyorum, umarım sistem açılır.

Edit: Sistem sorunsuz olarak yükseltildi ve açıldı.
Bu_Mac_Hakkında.png

Nvidia driver OS X Default olarak kullanıyorum sorun yok şimdilik.
Nvidia Beta OS X El Capitan kurmaya gerek duymadım gerek varmıdır?
WebDriver-346.03.01b07.pkg

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı