Osmanlı alfabesinden Latin alfabesine neden geçildi?

Dostum ezbere konuşuyorsun. Osmanlıca Türkçesinin ne kadar ağır bir Arapça içerdiğini anlaman için en basit örnek eski osmanlıca metinlerine bakmaktır 100 kelimelik bir metnin yarıdan fazlası arapçadır.
Ezbere konuşan birini arıyorsan profil fotoğrafında Filistin bayrağı olan birini aramanı öneririm. Fransızca örneğini boşuna vermedim. Bizim dilimizde kullandığımız Arapça'dan gelen kelime sayısı 6,463. Fransızca kelime sayısı 5,253. Sana okunuşunu bilmediğin için anlayamadığın Fransızca kelimeleri bizim dilimizdeki fonetiğine uygun yazdığımda bir sürü kelimeyi anlamaya başlayacaksın. Yine de bu o metni tam anlayacağın anlamına gelmez.

Osmanlı saray diliyle halkın kullandığı dili hâlâ aynı sanıyorsunuz, halkın eğitim seviyesini de saray seviyesinde diye hayal ediyorsunuz. O dönemde saray diliyle yazılmış kaynakları halkın büyük kısmı anlayamıyordu çünkü Anadolu'daki halkın günlük dili yine Türkçe iken Osmanlıca dediğimiz saray dili hem kelime olarak hem gramer olarak Arapça ve Farsçayı çok daha yoğun kullanıyordu. Arap yarımadasında ya da Suriye'de doğmadıysan o dönemde de Kuran'ı ana dilinde okuyup anlayamıyordun.

Son düzenleme:
Yazdığım sorularıma cevap alamadım.
Alfabe konusundan daha fazla çıkıp başlıkla alakasız mesaj cezası alma riskine girmek istemiyorum.

Arap alfabesinde ç, ü olmadığına emin misin?
Ü ve Ç sonradan eklenmiş olabilir, o yüzden sanırım dedim.

Orijinal Latin alfabesinde olmayan harfleri alfabeye eklemek sorun olmuyor ama orijinal Arap alfabesinde olmayan harflere harf eklemek mi (ç,ü) sorun oluyor?
Öncelikle yazım kurallarını öğren, senin yazını alıntılarken ceza yememek için düzenlemekten sıkıldım. Bak bununla ilgili neden Latin alfabesinin tercih edildiğini de o mesajda gayet anlaşılır şekilde yazdım.

"Hem batılılaşma hem öğrenmenin daha kolay olması hem de okuma yazmanın daha anlaşılır (yorumdan uzak) olması nedeniyle Latin alfabesine geçildi. Şu anda Arap alfabesini kullanıyor olsaydık da diğer farklı alfabe kullanan milletler gibi mecburen Latin alfabesini öğrenmek zorunda kalacaktık, şimdi Dünya'da en çok dilde kullanılan alfabenin bir türevini kullanırken de isteyen bunun tersini yapıp Arap alfabesini öğrenebilir."

Şu anda bir Arap, Çinli, Japon, Koreli İngilizce/Almanca/Fransızca ve türevi dilleri öğrenirken tamamen yeni bir alfabe öğrenmek zorunda kalıyor. Bizim bunu yapma zorunluluğumuz var mı? Yok. Bizi Dünya'nın geneline bu kadar kolay entegre edebilen ve daha pratik bir alfabeye geçtiğimiz için bu hazımsızlığınızı cidden anlayamıyorum. Konu sadece Arap alfabesiyle Arapça Kuran okuyamamaksa zaten Arapça bilmiyorken sadece bazı kelimelerden çıkarım yapabiliyorsun diye metni yine anlayamıyorsun.

Son düzenleme:
Alfabe konusundan daha fazla çıkıp başlıkla alakasız mesaj cezası alma riskine girmek istemiyorum.

Ü ve Ç sonradan eklenmiş olabilir, o yüzden sanırım dedim.

Öncelikle yazım kurallarını öğren, senin yazını alıntılarken ceza yememek için düzenlemekten sıkıldım. Bak bununla ilgili neden Latin alfabesinin tercih edildiğini de o mesajda gayet anlaşılır şekilde yazdım.

"Hem batılılaşma hem öğrenmenin daha kolay olması hem de okuma yazmanın daha anlaşılır (yorumdan uzak) olması nedeniyle Latin alfabesine geçildi. Şu anda Arap alfabesini kullanıyor olsaydık da diğer farklı alfabe kullanan milletler gibi mecburen Latin alfabesini öğrenmek zorunda kalacaktık, şimdi Dünya'da en çok dilde kullanılan alfabenin bir türevini kullanırken de isteyen bunun tersini yapıp Arap alfabesini öğrenebilir."

Şu anda bir Arap, Çinli, Japon, Koreli İngilizce/Almanca/Fransızca ve türevi dilleri öğrenirken tamamen yeni bir alfabe öğrenmek zorunda kalıyor. Bizim bunu yapma zorunluluğumuz var mı? Yok. Bizi Dünya'nın geneline bu kadar kolay entegre edebilen ve daha pratik bir alfabeye geçtiğimiz için bu hazımsızlığınızı cidden anlayamıyorum. Konu sadece Arap alfabesiyle Arapça Kuran okuyamamaksa zaten Arapça bilmiyorken sadece bazı kelimelerden çıkarım yapabiliyorsun diye metni yine anlayamıyorsun.

2-3 saat sanayiye gittim geldim mesajlar uçmuş. İyide olmuş. Umarım cezalar da verilmiştir.

Burada tartışmanın konusu gerçekten alfabenin gerekliliği vb. olsa uzun uzun tartışalım ama "maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek". Dil devrimi üzerinden diğer devrimlere ve nihayetinde Atatürk'e uzanmak. Konuyu açan arkadaş için demiyorum. Genel olarak harf devrimini eleştirenler için diyorum.

Kesinlikle anlamazı ve öğrenmesi çok zor ve kavramlar çok karışık.

Politik nedenlerden dolayıdır. Bunu, Türkî beldeleri iyi inceleyen biri rahatlıkla anlayacaktır. Türk dünyası Anadolu, Sovyetler'deki ve Çin'deki Türkler olarak 3 parçaya bölünmüştü ve her bir grup birbiriyle zıt hareket edercesine alfabelerde değişikliğe gitti. Anadoludakiler; Arap temelli Türk alfabesi diyebileceğimiz bir sistemi kullanırken Latin kökenli Türk alfabesine geçti, Rus idaresindekiler sırasıyla Arap-Latin-kiril şeklinde giderken Çin idaresi altındakiler de benzer şekilde Pinyin, Latin ve Arap kökenli reforme edilmiş Uygur harflerini kullandılar (Kiril'i hatırlamıyorum). İşin ilginç yanı ise herbiri, birbirine ters olacak şekilde değişti. Bir de tabii ki, toplumsal psikolojiye "biz lâik Türkleriz, Arap değiliz..." mesajı verilmeye çalışıldı. Bu gibi imaja yönelik değişim hamleleri içinde yer alan ve bu minvalde yapılan gerekçe olarak ise okuma yazmayı kolaylaştırmak olarak lanse edilen bir durum. Halbuki, genellikle 2.şahıslarda veya başka yerlerde hitabın manasını korumak için kullanılan otantik bir Türkçe harf olan "Ň" olarak okunan "ڭ" harfini yada her ne kadar temizlenilmeye çalışılsa da dilimizde hâla sıkça kullanılan Arap kökenli sözcükleri doğru telaffuz etmeyi sağlayan, latinizasyonu "x,q,th... gibi" bazı harfler eklenmedi. Ve şahsen, öğrenmesinin zor olmadığını düşündüğüm Osmanlı alfabesi mademki bu kadar zor öğrenilebilen bir alfabeydi o halde Uygurlar'ın yaptıklarına benzer şekilde aslını bozmadan müstakil harfler oluşturamak suretiyle reform yapılabilinirdi...

@WolreaG Sayfalarca yazmam lazım. Onun için şöyle iki video vereyim size. Biri uzun anlatım biri de komedimsi kısa video :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence gereksizdi.

Osmanlı Türkçesi'nde bir öğrenci ancak lise sonunda okuduğunu anlayabilecek, anlatabilecek seviyeye gelebiliyordu. Kaldı ki Türkçedeki bir ünlü harfin Arap alfabesindeki karşılığını kelime ezberleyerek çıkarım yapıyorsunuz. Yani bir kelimenin ünsüz harflerine bakarak hangi kelime olabileceğini önce tartıyorsunuz, sonrasında cümlenin vs anlamına göre tam kelimeyi buluyorsunuz. Çok fazla kelime bilinmesi gerekiyor yani... Bana kalırsa 'bence gereksizdi' demeniz tamamen kulaktan dolma bilgileri sahipleniyor olmanızdan. Şu an örneğin bir öğrenci ilkokulu bitirdiğinde okuyup yazabiliyor, bunu yeni alfabe sayesinde başardık. Ayrıca alfabe değişimi mevzusu daha önce de dediğim gibi Atatürk tarafından ortaya atılan ya da onun dayattığı bir şey değil, TAA Tanzimat'tan beri yeni alfabe fikri hep vardı. Enver Paşa dahi alfabe tasarlamıştır... Kusura bakmayın, sizin özelinizde söylemiyorum, çok boş muhabbet yani 'gereksizdi' gibi şeyler.

Osmanlı Türkçesi'nde bir öğrenci ancak lise sonunda okuduğunu anlayabilecek, anlatabilecek seviyeye gelebiliyordu.

6 yaşında hafızlar çıktığına göre demek ki o kadar da zor değil.

Zor bir yanı yok. Alfabe değişince dil değişmiyor. Tamamen aynı. Sadece Kuran okumayı biliyorum ancak oturduğumda çok rahat şekilde Osmanlıca metin okuyup anlayabiliyorum. Burada sorun latin alfabesi veya arap alfabesi değil. Demek ki eğitim yetersizmiş. Atatürkün keyfi latine geçmek istemiş ve eğitimi arttıracak hamleler de yaparak süslemiş. Başka sebep aramaya gerek yok.

Şu an örneğin bir öğrenci ilkokulu bitirdiğinde okuyup yazabiliyor, bunu yeni alfabe sayesinde başardık.

Eğitimin nicelik ve niteliğinin arttırılmasıyla başardık.

Bana kalırsa 'bence gereksizdi' demeniz tamamen kulaktan dolma bilgileri sahipleniyor olmanızdan.

Sizin bunu gerekli görmeniz de ezberletilip dayatılan, üzeri süslenmiş bilgilerden kaynaklı.

yrıca alfabe değişimi mevzusu daha önce de dediğim gibi Atatürk tarafından ortaya atılan ya da onun dayattığı bir şey değil

Bunun önemi yok. Ne ben ne de konu sahibi Atatürk yaptı dememiş.

6 yaşında hafızlar çıktığına göre demek ki o kadar da zor değil.

Zor bir yanı yok. Alfabe değişince dil değişmiyor. Tamamen aynı. Sadece Kuran okumayı biliyorum ancak oturduğumda çok rahat şekilde Osmanlıca metin okuyup anlayabiliyorum. Burada sorun Latin alfabesi veya Arap alfabesi değil. Demek ki eğitim yetersizmiş. Atatürk'ün keyfi Latin'e geçmek istemiş ve eğitimi arttıracak hamleler de yaparak süslemiş. Başka sebep aramaya gerek yok.

Tanzimat'tan beri süre gelen bir fikir... Sadece Atatürk'ün istediği bir şey değil araştırıp görebilirsiniz. Bu değişimin ardında başka sebepler arayan kim belli oluyor aslında ama neyse 😮‍💨

Nitelik kısmının içerisine alfabeyi de alabiliriz, zira ondan sonra eğitimde sıçrama oluyor, millet mektepleri vs kuruluyor tabii...

Sizin bunu gerekli görmeniz de ezberletilip dayatılan, üzeri süslenmiş bilgilerden kaynaklı.

Sizin 'bunu' gereksiz görmeniz de çevrelerinizden veya ilgi duyduğunuz kişilerin söylemlerinden kaynaklı.

Bunun önemi yok. Ne ben ne de konu sahibi Atatürk yaptı dememiş.

Keyfi derseniz sanki ortaya birden ve sadece Atatürk tarafından atıldı ve uygulandı anlamına gelir, yani evet bir önemi var ve alakalı...

Geri
Yukarı