Osmanlı Devleti'nin gerçek sınırları nedir?

Fas yüzünden kaçırdık desenize :D.

Heh bağlaç olan De'yi yanlış yazdım diye mesaj yazamıyordum bence 2.si en doğrusu kitaplarda falan hep o var bizim hatta tarih atlası diye bir şey verildi oradada bu harita var ayrıca İtalya trablusgarp'ı işgal ettikten sonra neden Libya'nın tamamını almış gözüküyor? Trablusgarp Libya'nın 3/1'i kadar bir yer fakat orayı aldıktan sonra bütün Libya'yı almış olarak gözüküyor ondan 2.si bence.

Heh bağlaç olan De'yi yanlış yazdım diye mesaj yazamıyordum bence 2.si en doğrusu kitaplarda falan hep o var bizim hatta tarih atlası diye bir şey verildi oradada bu harita var ayrıca İtalya trablusgarp'ı işgal ettikten sonra neden Libya'nın tamamını almış gözüküyor? Trablusgarp Libya'nın 3/1'i kadar bir yer fakat orayı aldıktan sonra bütün Libya'yı almış olarak gözüküyor ondan 2.si bence.

Benim bildiğim Libya üzerinde bizim toprağımız sadece kuzey kısım yani trablusgarp ve diğer eyalet. Farkındaysanız arabistan da da içlere gitmemişiz, kıyıları almışız. Osmanlı Libya'nın koruyucusu gibiydi İtalya Libya'yı aldıktan sonra içlere gitmiş olabilir.

Osmanlı, sınırlar çok geniş olduğunda yönetimin zorlaşacağını bilecek kapasitede güçlü bir imparatorluktu. Bu yüzden bir devirden sonra fethettiği yerlerin tamamını topraklarına katmayı bıraktı ve sadece kıyı şeridi gibi değerli ve önemli yerleri topraklarına kattı. Hükümeti düşürülen devletlerin değerli toprakları alındıktan sonra kalan topraklar da devlet himayesine toprak olarak katılmaz, vali ile yönetilirdi. Üçüncü resim sadece topraklarına kattığı değerli yerler, ikinci resim de fethettikten sonra topraklarına katmayıp vali ile yönettiği yerlerin de dahil olduğu topraklar. Devlet nezdinde üçüncü, ancak yönetim ve himaye açısından ikinci doğrudur. Birinci fotoğraf abartıdır, Osmanlı oralarda hiç bulunmadı.

Şimdi, neye göre? O dönem tutulan nüfus ve tapu kayıtlarına göre mi, yoksa devletin etkinlik alanına göre mi?

İlki içinse ikinci fotoğraf, ikincisi içinse ilk fotoğraf. :)

Fas hiçbir zaman alınmadı ve Arabistan çölünün içlerine de garnizon kurulmadı diye biliyorum ben de. En geniş sınırlara 1683 yılında IV. Mehmed döneminde ulaşıldı.

Fas'ta mücadeleler oldu ama hiçbir zaman alınmadı dediğiniz gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı