Oto tamircilik vs oto elektrikçilik vs kaynakcılık (demircilik)

Yani hocam kaynakcı abi bana 6000 veririm kardeşim dedi iş de öğretecekmiş oto elektrikciler çok vermiyor diyorlar ama tabii ileride çok para kazanırsam orası ayrı.

Hocam elektrikli arabaların garantisi olursa iş olmaz mı diyorsunuz fikriniz nedir?

Hocam yarıdmcı olun karar vereyim.

Hocam ne diyorsunuz siz olsanız hangşsini seçerdiniz.

Sizce hangisi hocam peki.

Hocam kararınız bu kadar acil mi dediğim gibi ben kendi acimdan olabilecekleri söylüyorum bunların aynısı veya tam tersi de çıkabilir.

Otomotiv açısından Türkiye, geleceğin Küba'sıdır. İçinde bulunduğumuz yıllardaki yaşanan 0km araç satış düşüklüğü, 2030 lu yıllara geldiğimizde 2000 model arabanın hala yürümek zorunda olması ile sonuçlanacaktır. Mesleğin erbabı olmak koşulu ile, oto tamir, oto elektrik (özellikle belli format otomobiller konusunda ustalaşan, atıyorum Fransız ustası) meslekleri ve kaporta-boya meslek sahipleri paraya para demeyecekler. Önerim sadece otomatik şanzıman mevzusunu kavramanız. Bugün bile ustalığı geçerli şanzıman ustaları müthiş paralar kazanıyorlar.

Yani hocam kaynakcı abi bana 6000 veririm kardeşim dedi iş de öğretecekmiş oto elektrikciler çok vermiyor diyorlar ama tabii ileride çok para kazanırsam orası ayrı.

Hocam elektrikli arabaların garantisi olursa iş olmaz mı diyorsunuz fikriniz nedir?

Hocam yarıdmcı olun karar vereyim.

Hocam ne diyorsunuz siz olsanız hangşsini seçerdiniz.

Sizce hangisi hocam peki.
Dostum açıkcası hiçbirisi seni boşta bırakmaz. Kazanırsın ama ne olursan ol işinde iyi olursan kazanırsın. Önceki mesajımda da dediğim gibi, tamamen para yönlü bakma bu işe. Uzun yıllar çalışacaksın, acemilik çekeceksin. Sevdiğin iş olursa her şey daha kolay gelir. Şimdiden para karşılaştırması yapma zaten ama, Elektrikçi diğerlerine göre daha hafiftir. O yüzden daha az alabilirsin. Bu arada tamamen buradan yola çıkarak karar verme. Yarın bir gün pişman olursan kim olduğunu bilmediğin insanı mı suçlayacaksın? Burada sadece öneri alabilirsin.
Bir de işin şu kısmı var: Bu heryer de böyle ama, konunun içinde konu vardır. Diyelim elektrikçi oldun, Ağır Vasıtaya mı bakacaksın, Arabaya mı, neye? Veya iş daha ayrılır, ister servis te çalışırsın veya ayrıca elektrikte falanca konuda iyi olan bir yerde mi çalışacaksın? İş çok ayrılıyor ve daha fazla meslek de var. Konyalısın galiba, Eski sanayi de mi, nerde çalışacaksın? Yani eğer böyle bir seçim yapacaksan iyice araştır, bu 3 mesleğe bağlı kalma. En basitinden Traktörlerdeki Grammer koltuğun dahi servisi var. Yaptığın işe bağlı ama, Temelde Tamirci'nin daha fazla kazandığını söyleyebiliriz. Açıkcası Kaynakcılık da Tamirciye yakındır ama aralarında afaki farklar yoktur. Elektrik'e yöneleceğim dersen Elektronik'e bak. Onda daha fazla kazanırsın ama tabi Elektriğin de önü açık. Gelecek kısmından pek kaygılanma, bu 3'ü de kolay kolay ölmez.

Eğer kaynak ustası olurum derseniz benim fikrim ondan yana. Hem iyi kazandırıyor hem de geçerliliği var. Yurt dışına bile giden kaynak ustaları gördüm.

Geri
Yukarı