Otobanda hız sınırı var mı?

Size ehliyeti kim verdi? Kursa gitmeden mi ehliyet aldınız? Tahmin edeyim; kasaptan aldınız galiba.

Edirne-İstanbul paralı otobanı'mı? Bazı paralı otobanlar dışında çoğu paralı Otoban'da hız sınırı var diye biliyorum ama genelde gurbetçiler geçtiği için o yoldan çok dert etmiyorlar yani yediğinizi çok sanmıyorum bizde geçmiştik oradan 5-6 kere denk gelmedik hiç.

Arkadaşlar trafiğe çıkalı bir hafta oldu. Yeni bir şoförüm. Otobanda hız sınırı olmadığını düşünerek ve hiçbir yerde kamera görmediğim için Edirne'den İstanbul'a gelirken otobanda 160-170 ile geldim. Ceza yağar mı?

Arkadaşlar trafiğe çıkalı bir hafta oldu. Yeni bir şoförüm. Otobanda hız sınırı olmadığını düşünerek ve hiçbir yerde kamera görmediğim için Edirne'den İstanbul'a gelirken otobanda 160-170 ile geldim. Ceza yağar mı?
Hocam siz ehliyetinizin olduğunu emin misiniz?
Yanlışlıkla falan vermiş olmasınlar.

Yağar. Sürat sınırı 2022 Haziran ayı itibarı ile uygun noktalarda 130'a çıkarıldı limit var yani. Onbinlerce kilometre tecrübemle 50 ile giderken yaptığım kazada sol bacağım koptu yeni şoförsün daha kendi limitlerini, arabanın limitlerini hatta gittiğin yolun sürat limitlerini bile bilmiyorsun 170 ile bir yere girersen direksiyona resmin çıkar. Yapma.

Tabi konu troll'de olabilir. Kimse tabela okuyamayan birisine ehliyet vermemiştir herhalde.

Radara girmediyseniz sorun yok hocam. Radar tabelasını görmediğinizde de itiraz edebiliyorsunuz cezaya.

Hız sınırı var tabii ki 130 km/s ama %10 da hata payı var.
Radara denk gelmediysen ceza yemeyebilirsin. Ama geçenlerde Ispartakule gişelerden geçerken ortalama hız tespiti tabelası koyduklarını gördüm. Eğer bu sisteme geçildiyse sizin girdiğiniz gişe ile çıktığınız gişe arasındaki mesafeyi süreye bölüp ortalama hızınızı tespit ediyorlar otomatik olarak. Yani ceza yiyebilirsiniz mola vermediyseniz.

Geri
Yukarı