Otofaji hakkında bilgi

GoldWision

Hectopat
Daha fazla  
İnternetten biraz araştırdığıma göre otofaji vücut için çok iyi bir şeymiş. Bunun hakkında detaylı bilgi almak istiyorum. Ben örneğin her hafta pazar günleri 1 gün hiçbir şey yemezsem vücut buna nasıl tepki gösterir? Yani tam olarak açmak gerekirse konuyu ölü hücreleri 1 günde yemeye başlar mı vücudumuz? Veya yapan birisi varsa nasıl bir yol izlemeliyim? Çünkü bayağı iyi etkileri varmış vücut için. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla otofaji vücutta sürekli olan bir durum. Japon bir bilim adamı nobel ödülü almıştı bununla ilgili. Ama illa 1 gün aç kalayım ölü hücreleri atayım kendime geleyim diye bir şey yok. Ben birkaç kez 36 saatlik yapmıştım. Sonra 1 kez 60 saatlik yaptım. Açlığın git gide artan bir şey olmadığını anlıyorsunuz. Tabi belli bir süreye kadar :) Su orucu dedikleri şeyi yaptım.
Bir de aslında vücudun açlık sinyali verdiğinde kaynakların tamamen tükenmiş olmadığını ve uzun süre vücudundan beslenecek kaynakların olduğunu anlıyorsunuz. Tabi kötü beslenme alışkanlıklarının bunda çok payı var.

Hatta bir doktor insanlar su orucu yaparken kötü beslenmedikleri için kendilerini daha iyi hissedebiliyorlar demişti :D Tabi halsizlik olabiliyor. Sonuçta metabolizma yavaşlıyor. Boğazdan besin almaya alışmışken kendini vücuduna döndürmesi gerekiyor. 36 saatlik bile yapsam her zaman bittikten sonra ishal oluyordum.

Ancak 3 günden sonrası için faydasına dair kayda değer bir şey bulamadığımdan ve onun bunun demesiyle vücudumu riske atıp kendi üzerimde deney yapmayı doğru bulmadığım için bırakmıştım.

Yabancı ünlü 2 youtuber'ın yaptığını görmüştüm. Başka yapan yabancılar da var. Ama onlar biraz abartmışlar. 30 gün civarına çıkmışlar diye biliyorum. Tabi onu yapana kadar kim bilir ne kadar daha kısa sürede vücudu alıştırmışlardır. Doktor kontrolü olmadan o kadar uzun süre yapmak çok çok riskli olur.

Bir de Sihirbaz David Blaine'in, Londra'daki Tower köprüsünün yanı başında, bir vinç tarafından havaya asılı şekilde tutulan cam kutunun içinde 44 gün sadece suyla yaşadığı olay var. Sihirbaz sahtekarlık yapmıştır demeyin. Çünkü bu adamın bu tarz bir çok denemesi var. Suyun altında nefes tutma, buzun içinde kalma, midesinden kurbağa çıkartma, suyu ve yanıcı bir maddeyi içip istediğini midesinden çıkartma vs vs zorlayıcı bedensel bir çok denemesi olmuştur.

Açıkçası youtube'da şöyle faydalı, böyle mucize, hastalığımı yendim vs. gibi şeylere biraz şüphe veya kişinin kendisine özel bir durum olarak yaklaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı