Otomobil Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

DÜŞ-ME-YE-CEK. Babam dahil bir grup insan hala yılbaşının gelmesiyle birlikte araç fiyatlarının düşeceğine kendisini inandırmış şekilde hayatına devam ediyor... Yok, bu piyasada, bu kurda, bu vergi sisteminde düşmez diyorum, anlatamıyorum...

Eğer alacaksanız, paranız hazırsa veya kredi işini kafaya koyduysanız beklemenin manası yok. En iyi gün bugündür.

DÜŞ-ME-YE-CEK. Babam dahil bir grup insan hala yılbaşının gelmesiyle birlikte araç fiyatlarının düşeceğine kendisini inandırmış şekilde hayatına devam ediyor... Yok, bu piyasada, bu kurda, bu vergi sisteminde düşmez diyorum, anlatamıyorum...

Eğer alacaksanız, paranız hazırsa veya kredi işini kafaya koyduysanız beklemenin manası yok. En iyi gün bugündür.
Yılbaşında artık yeni araçlar giriş yapmaya başlayacak evet. Sıfır fiyatlarını etkilemez ama belki ikinci el fiyatlarını etkiler. Özellikle şu 4-5 ay yeni araç yok diye bayiden daha pahalıya satan çakalları kesinlikle etkileyecek.

Özellikle şu 4-5 ay yeni araç yok diye bayiden daha pahalıya satan çakalları kesinlikle etkileyecek.
Pandemi sebebiyle üretimin düşmesini fırsata çeviren galeriler direkt olarak bayilerin tüm stoklarını erittiler, son kullanıcıya araç kalmadı. Aslında bu konuya devlet el atsa çok güzel çözülür ve çakallıklar son bulur da nerede... Çakallığa bazı bayiler de dahil oluyor bu arada, rezillik.

Sıfırdan pahalı olma durumu alt sınıf araçlar için geçerliydi sadece. Clio, Egea, Cıvıc gibi modellerde yaptılar bunu, bunları etkiler ama daha pahalı araçların fiyatları zaten sıfırlara göre uygun durumda. Sıfırı 500 bin olan aracın 2015 modeline 310 bin istiyorum mesela.
Bayide 120 bin olan Clio'yu 119 bine (6000 km) sattım çünkü araç yoktu, ikinci el piyasası oydu ama bunu daha üst sınıf araçlarda yapmazsın.
Pandemi sebebiyle üretimin düşmesini fırsata çeviren galeriler direkt olarak bayilerin tüm stoklarını erittiler, son kullanıcıya araç kalmadı. Aslında bu konuya devlet el atsa çok güzel çözülür ve çakallıklar son bulur da nerede... Çakallığa bazı bayiler de dahil oluyor bu arada, rezillik.
Devlet buna el atacaksa sosyalizm ile yönetilelim. Neyine el atacak ki? Tamam fırsatçılık evet ama yasal olmayan boyutu nedir? Serbest piyasa var, bayiler 120 binlik aracı isterse 200 bine satar, fiyatlara devlet karışmaz, piyasada fiyat arz-talep dengesine göre oluşur. Sosyalist rejimlerde devletler bahsettiğiniz şekilde piyasaya müdahale eder.

Son düzenleme:
Tamam fırsatçılık evet ama yasal olmayan boyutu nedir? Serbest piyasa var, bayiler 120 binlik aracı isterse 200 bine satar, fiyatlara devlet karışmaz, piyasada fiyat arz-talep dengesine göre oluşur. Sosyalist rejimlerde
Bayiler ile anlaşıp tüm arabaları bayiye bile gelmeden satın alan galericiler piyasanın içine etti. Son kullanıcı bayiye gittiğine araba bulamadı çünkü hepsi bayi galeri çakallıgi ile önceden satılmisti!

Fırsatçılık olduğunu kabul ediyorsun çünkü haklıyım. Ama son kullanıcı yerine galerici tarafında olduğun için etik olandan uzaktasin.

Bayiler ile anlaşıp tüm arabaları bayiye bile gelmeden satın alan galericiler piyasanın içine etti. Son kullanıcı bayiye gittiğine araba bulamadı çünkü hepsi bayi galeri çakallıgi ile önceden satılmisti!

Fırsatçılık olduğunu kabul ediyorsun çünkü haklıyım. Ama son kullanıcı yerine galerici tarafında olduğun için etik olandan uzaktasin.
Ben kimsenin tarafında değilim, fırsatçılık olduğunu ben de biliyorum zaten, söylediklerinde haklısın dedim fakat burada devletin müdahale edeceği bir durum yok, devletin böyle bir görevi yok, onu söylüyorum.

Bizim 2001 model bir aracımız var. 2 sene önce 19 bin TL'ye aldık şu an 45 bin TL istiyorlar vermiyoruz.:D

Evet arkadaşlar, sizce otomobil fiyatları ne zaman düşer? Zamanında 57.000₺'ye aldığımız otomobil şu an 120-130.000₺ olmuş. Sizin otomobil fiyatları hakkındaki düşünceleriniz nedir, fiyatların ne zaman düşeceği hakkında herhangi bir düşünceniz var mı?

Bayiler ya da devletin yapabileceği hiçbir şey yok. Bazı bayiler galericilere satış yapmıyor ama galerici veya al satçı dediğimiz kesim kendi üzerine almasa da tanıdıklarına eşine dostuna kardeşinin üzerine alıyor bunu ne devlet ne de bayiler takip edemez.

Satış kısmına gelince de kimse kimsenin kafasına silah dayamıyor ki, evet fırsatçılık var 200 bin TL'lik arabaya 230 bin yazıyorlar ama dileyen de alıyor. Biri mal satıyor diğeri de mal alıyor, mal satıcının ister 50bine satar ister 500 bine, serbest piyasa koşulları budur zaten.

Şimdi X marka bayi 100 bin TL krediyi %0'dan verip araba satarken gidip diyebilir misiniz "kardeşim Y marka 100 bin TL krediyi %1, 19'dan veriyor sen neden haksız indirim veya kampanya yapıyorsun" diyebilir miyiz? Aynı koşullar şu an için de geçerli maalesef...

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı