Over Clock sonrası CPU ısınma sorunu ?

Daha fazla  
- Sistem Bilgisi -
- i7 4770 K
- Thermaltake Frio Advanced CPU Soğutucu
- Msi z87 G-45 Gaming
- G-Skill RipJaws 2133 Mhz x2 4GB
- R9 270X
- Cooler Master GX Bronze 750W+80 PLUS
- Corsair Carbide 300 R 7 Adet fan desteği. 3 Adet takılı durumda. Ön , arka , yan

Merhabalar arkadaşlar CPU'ya O.C yaptıktan sonra CPU'nun sıcaklık değerleri boşta 50 , yükte ise 60 - 65 derece'de gidip geliyor. Stress testin'de ise %100 yükte 100'Dereceye ulaşıyor. İşlemciye verdiğim Voltaj değeri 1.440 V. Çalışma frekansı 4.5 Ghz. Bu konu'da engin tecrübeye sahip arkadaşlarımı konuya davet ediyorum. Yardımlarınız için şimdi'den teşekkürler...

Tozları falan temizleyin derim. Kaç yıl oldu alalı sistemi ? Termal macun yenileyin overclocktan önceki sıcaklık değerleri neydi? Hangi program ile bakıyorsunuz?

Merhaba.

OC işleminden sonra işlemcinin boştayken de sıcaklığının bir miktar yüksek olması normaldir. Ancak Testte 100 derecelere çıkması biraz düşündürücü. Soğutucunuzun iyi, fakat termal macunu kalın veya yetersiz sürmüş olabilirsiniz. Kalın sürdüyseniz soğutucu tam performans veremez. Çünkü macunun ısıl iletkenliği, soğutucunun metalinin ısıl iletkenliğinden daha düşüktür. Eksik sürdüyseniz de, soğutucu işlemciye tam temas etmiyor olabilir.

Sistem 2 haftalık . Termal macun yeni. Toz mevcut değil. AIDA64 Extreme , CPU-Z , Core Temp , Prime95 , İntel Extreme Tuning Utility ve Msi Command Center. Kullandığım programlar bunlar.

B3htin şimdi kontrolleri gerçekleştireceğim. Lakin zannetmiyorum ne az , nede fazla sürdüğümü. Ama yine'de bakacağım...

Sistem 2 haftalık . Termal macun yeni. Toz mevcut değil. AIDA64 Extreme , CPU-Z , Core Temp , Prime95 , İntel Extreme Tuning Utility ve Msi Command Center. Kullandığım programlar bunlar.

B3htin şimdi kontrolleri gerçekleştireceğim. Lakin zannetmiyorum ne az , nede fazla sürdüğümü. Ama yine'de bakacağım...
Termal macun yeni olabilir, önemli olan doğru uygulanıp uygulanmadığı.

Yabancı forum sitelerinde'de araştırma yaptım. Adam 1.300 V ile 4.8 Ghz çekiyor işlemcisini. Yalnız anakartı Gigabyte UD4H . İşin enteresan yanı benim voltaj 1.440'tan aşşağı olduğu zaman stress testlerini geçemiyor.

B3htin bütün olan biteni sadece termal macuna bağlamak sence biraz garip değil mi ? Başka bir şey olamaz mı sence ?

Diyelim ki termal macunla alakalı. Süreceğim miktar nasıl olmalı ? Kalın mı , ince mi , orta mı yoksa çok ince mi olacak ?

Bu fotoğrafta ısı değerleri çok normal . Lakin anakartın BİOS'na girdiğim zaman derece 50 gözüküyor. Her hangi bir oyuna girdiğim zaman'da 60 , 65. Strees testi yaptığım'da ise 100 derece...

Anakart ile PC yazılımları aynı ısı derecesini göstermiyor !

Stress testi ISI değerleri....jpg

Stress testlerini çok rahat bitiriyor . Lakin 1o0 derece'den aşşağı'da düşmüyor test sırasın'da.

Dosya Ekleri

• Stress testi öncesi değerler..jpg
    Stress testi öncesi değerler..jpg
    106,6 KB · Görüntüleme: 465
Merhaba 2 sorum var. Bir tanesi fanlarinin dusuk hizda sesi nasil? İkincisi fanlar degisebiliyor mu baska bir 120MM fanla? Çunku bazi kaynaklarda 13 bazilarinda 12'lik fan deniyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı