'Over current have been detected on your USB device' hatası

Şerif Metehan

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3500X - Sapphire Nitro+ 6600XT - Apacer Panther 16GB(8x2) 3000MHz - DeepCool 650W PF650 80+ - MSI B450M-A PRO MAX
RAM
Apacer Panther 16GB(2x8) 3000MHz
Ekran kartı
Sapphire NITRO+ Radeon RX 6600 XT
Anakart
MSI B450M-A PRO MAX
İşlemci
Amd Ryzen 5 3500X
Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz haftalarda benim sistemimdeki güç kaynağı anlık elektrik kesintisi sonucu yanmıştı ve garantiye göndermiştim. Bugün yenisi geldi ve sisteme taktım fakat başlıkta ve fotoğrafta belirttiğim hatayı alıyorum. Ekran kartımı farklı bir bilgisayarda deneme şansım oldu, çalışıyor herhangi bir sorunu yok. Kasanın USB bağlantılarını anakart üzerinden söktüm, anakart üzerindeki portlarda da herhangi bir kablo takılı değil fakat yine bu sorunu almaya devam ettim. BIOS pilini çıkarıp taktım işe yaramadı, jumper yardımı ile denedim yine işe yaramadı. Daha sonra anakart üzerideki USB 3.0 portlarına klavye ve mouse taktığımda sisteme güç verdiğimde ekipmanların çalışmadığını gözlemledim, ekipmanları USB 2.0 portuna taktığımda çalıştığını fark ettim. Tüm bunların sonucunda anakartta sorun var gibi gözüküyor. Anakartımın modeli MSI B450M-A Pro Max, sizlerin bu konu hakkındaki düşüncesi nedir tek sıkıntı USB 3.0 portlarında mıdır, sırf bu yüzden mi sistem kendini korumaya alıyordur acaba? İşlemciye bir zararı olmuş mudur bu elektrik kesintisinden kaynaklanan PSU yanmasının acaba? Bahsettiğim gibi ekran kartım çalışıyor fakat diğer parçaları test edememiştim. Bir de MSI tarafı mağdur etmez değil mi bu konuda beni? Bildiklerinizi ve fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim, iyi günler dilerim.

WhatsApp Image 2022-09-17 at 15.13.25.jpeg

Elektrik kesintisinde sadece güç kaynağı değil anakart da zarar görmüş. B-550 alın ya da garantisi varsa garantiye yollayın bir de işlemciniz güçlü ama tehlikeli bir işlemci çok rahat ısınıyor.

Elektrik kesintisinde sadece güç kaynağı değil anakart da zarar görmüş. B-550 alın ya da garantisi varsa garantiye yollayın bir de işlemciniz güçlü ama tehlikeli bir işlemci çok rahat ısınıyor.

Şimdi baktım 1 ay garantisi kalmış pazartesi söküp göndereceğim umarım çözülür sorun. Teşekkürler yardımınız için.

Şimdi baktım 1 ay garantisi kalmış pazartesi söküp göndereceğim umarım çözülür sorun. Teşekkürler yardımınız için.

Merhaba arkadaşlar, gelişmeler hakkında bilgilendirme yapamadım okulumdan ötürü. Cihazımı garantiye yollamıştım ve 2 hafta servise kaldı. Servis kağıdını ekte paylaşıyorum. Cihazın ses ve Ethernet çiplerinin değiştirildiğini ve testlerinin yapılıp çalıştığı kağıtta yazıyor. Ürün yaklaşık 1 ay önce adresime geldi ben şehir dışında olduğum için bugün takıp deneme fırsatım oldu. Bugün sistemimi kurup çalıştırdığımda yine aynı sonuç ile karşılaştım... Ekran kartı, RAM sorunsuz şekilde çalışıyor farklı sistemde test etmiştim, güç kaynağım zaten garantiden değişimi yapılıp yeni geldi. Tüm bu olaylar doğrultusunda anakartı doğru düzgün yapamadan gönderdiklerini düşünüyorum. Asıl sıkıntı şu ki ürünün garantisi bitti maalesef ben memlekete gelip test edene kadar. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

ewq321.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı