Overclock Sonrası İşlemci Güç Tüketimi

deeptech

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sormak istediğim işlemcilerde max enerji tüketimi. Örneğin; AMD FX 6100 95 Watt olarak geçiyor. Şimdi biz bu işlemciye OC yaptığımızda bu değeri geçiyor mu? Yoksa işlemcinin OC kabiliyeti zorlandığında mı bu değere ulaşıyor? Yoksa standart hızında (3.3Ghz) tam yükte kullanımda mı bu değeri kullanıyor?

95 Watt o işlemcinin güç tüketim değeri değil aslında. Üretebileceği en yüksek ısıya deniliyor. 95 Watt'lık ısı üretebiliyor deniliyor yani. Bu değere normal şartlarda nadir çıkılır. Ama OC yapınca 95 Watt üstüne ısı üretilir. İşlemcinin güç tüketimi de artar. Daha doğrusu siz elle artırırsınız bunu voltaj vererek. Çünkü voltaj vermeden OC olmaz.

Isıl Tasarım Enerjisi - Vikipedi

Thermal design power - Wikipedia, the free encyclopedia

Thermal (ısı) birimi Watt olarak bildirilmez. Bu tür birimler öncelikle cul (Joule) olarak bildirilir. Bahsi geçen konu, wikipedia sitesinde henüz geçerlilik kazanmamıştır.
ITE, farklı üreticiler tarafından değişik şekillerde tanımlanabilir. (Bu cümle wikipediadan aynen alıntıdır)

Sorunun yanıtı ise, bir işlemcinin en üst yükte çalışırken harcadığı güç miktarını göstermektedir. Harcanan bu gücün yüzde kaçının ısıya dönüştüğü ise ancak firmaların teknik açıklamaları ile ortaya çıkabilecektir.
%1 seviyesinde çalışan bir işlemci 22'C ın üzerinde (Doğal ortam sıcaklığı baz alınır) ısınma yapıyorsa harcanan bu gücün (95W) hemen hemen hepsinin ısıya dönüştüğü söylenebilir.

Recep abi şöyle bir sorum olacak.

Ben şuan 4,4 GHZ olarak kullanıyorum ancak voltaj vermedim. Voltaj versem, yapmış olduğum OC işleminden daha mı çok performans alırım ?

Performans değişmeyecektir. Voltaj verdikten sonra 4.6 GHz yaparsan performans değişir.

Voltaj işine pek girmeni tavsiye etmiyorum böyle iyi.

Tavsiyem ekran kartı ve işlemciye OC yaparken voltajsız yapın, eğer çok çok profesyonel OC yapmıyorsanız.

95 Watt o işlemcinin güç tüketim değeri değil aslında. Üretebileceği en yüksek ısıya deniliyor. 95 Watt'lık ısı üretebiliyor deniliyor yani. Bu değere normal şartlarda nadir çıkılır. Ama OC yapınca 95 Watt üstüne ısı üretilir. İşlemcinin güç tüketimi de artar. Daha doğrusu siz elle artırırsınız bunu voltaj vererek. Çünkü voltaj vermeden OC olmaz.

Isıl Tasarım Enerjisi - Vikipedi

Thermal design power - Wikipedia, the free encyclopedia

Cevap için teşekkürler sayenizde bir farklılığı öğrenmiş oldum. Benim soruyu asıl sorma amacım alacağım PSU toplayacağım sistemi konu açarak belirtmiştim daha önce ve normal şartlarda PSU yetiyor sisteme hesaplarıma göre. Ekran kartımı HD 7750 olarak belirtmiştim fakat sonradan karar değiştirip 7850(Sapphire) ve (Asus GTX 650 Ti Top) arasında kaldım 7850 130 watt civari güç tüketiyor sanırım yanlış bilgi edinmediysem tabi. bu kartlardan birini taktıkdan sonra işlemciye o.c yaptığımda (FX 6100) PSU yeterli kalacakmıdır ?

Seçtiğim PSU Ocz ZS 550 Watt +80 Plus Bronz

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı