Overclock yüzünden GPU görüntü keser mi?

WH SUPERMAN

Hectopat
MSI RX5600 XT Mech OC ekran kartında birkaç ay önce manuel OC yaptım. Kafama göre değil YouTube'dan ve başka mecralardan bakarak yaptım. Uzun zamandır bir sorun yoktu lakin 1 2 haftadır PC boşta ya da oyundayken fark etmeksizin bir anda görüntü gidiyor ve monitör güç moduna geçiyor ama PC çalışıyor arkada şarkı varsa çalışıyor, Discord'da isem arkadaşların sesi geliyor ama benim sesim gitmiyor ve herhangi bir komut giremiyorum bilgisayara. Tabiri caizse ses var görüntü yok diyebiliriz. Aklıma OC'den dolayı olduğu fikri geldi ama uzun süredir OC'li kullanıyorum neden en başta olmadı da şimdi oldu? Ayrıca ağır oyunlar da oynamıyorum MHz yetmiyor falan diye bir durum da söz konusu değil yani masaüstüdeyken bile gidiyor. Neden GPU görüntüyü kesiyor? Şimdiden teşekkürler:)

Bir de şu var AMD'nin GPU driverinden yapıyorum OC'yi. PC'ye her açtığımda OC devre dışı kalıyor yani sadece ağır oyun girdiğimde OC açıyorum ağır oyun da çok sık girmediğim için OC'yi fazla kullanmıyorum. OC kalıcı hasar vermiş olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki yapılan OC'den dolayı GPU görüntü kesebilir ancak senin durumunda başka bir şey olduğunu düşünüyorum. Ayrıca elle yapılan OC'den kalıcı hasar gelmesi aşırı zordur, çok yüksek voltaj ve frekanslarda oluyor.

Denemediysen ilk olarak basit çözüm yollarını dene. Şu anki kullandığından daha güncel ya da daha eski sürücüye geçmek veya Power Limit kısmak vs. gibi.

Tabii ki yapılan OC'den dolayı GPU görüntü kesebilir ancak senin durumunda başka bir şey olduğunu düşünüyorum. Ayrıca elle yapılan OC'den kalıcı hasar gelmesi aşırı zordur, çok yüksek voltaj ve frekanslarda oluyor.

Denemediysen ilk olarak basit çözüm yollarını dene. Şu anki kullandığından daha güncel ya da daha eski sürücüye geçmek veya Power limit kısmak vs. gibi.

Ustam Driver'ı güncel tutuyorum hatta en son optional sürümünü indirdim benim de aklıma gelmişti dediğiniz lakin sonuç farklı olmadı. Power limit çekebileceğim en yüksek seviye yani %10 limitinde. Fotoğrafını koydum.

Dosya Ekleri

• resim_2022-12-03_105427249.png
    resim_2022-12-03_105427249.png
    13,5 KB · Görüntüleme: 15

Yeni konular

Geri
Yukarı