Overclock'un FPS'ye etkisi ne kadar olur?

burakyh

Femtopat
Daha fazla  
İşlemcimden memnunum fakat daha fazla FPS almak istiyorum.(bazı open world oyunlarda ani FPS düşüşleri olabiliyor)sizce overclock kaç FPS arttırır? Şimdiden teşekkürler.

i5 3470.
Sapphire Pulse RX570 4 GB.
12 GB RAM.
250GB SSD.
1TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcimden memnunum fakat daha fazla FPS almak istiyorum.(bazı open world oyunlarda ani FPS düşüşleri olabiliyor)sizce overclock kaç FPS arttırır? Şimdiden teşekkürler.

i5 3470.
Sapphire Pulse RX570 4 GB.
12 GB RAM.
250GB SSD.
1TB HDD.

Eğer herhangi bir darboğaz yoksa işlemci overclock FPS'yi çok fazla arttırmaz. Ekran kartını overclocklamak FPS bakımından daha mantıklı.

İşlemciye OC yapamazsın ve ekran kartınada OC'yi abartmadıgın sürece tatmin edici FPS farkı alamazsın.

Arkadaşım OC ile oynardı 2 yıl garantisi vardı parçaların bu arada OC yaptığı ekran kartı RX570 ve 3 yıl sonra pert oldu GTX 1660 Super'e geçti OC'nin 10-20 FPS artışına değmez ve hiçbir fark olmaz bizzat kendim denedim 1 hafta ama yok fark yok gereksiz yere donanımı pert ediyor.

Arkadaşım OC ile oynardı 2 yıl garantisi vardı parçaların bu arada OC yaptığı ekran kartı RX570 ve 3 yıl sonra pert oldu GTX 1660 Super'e geçti OC'nin 10-20 FPS artışına değmez ve hiçbir fark olmaz bizzat kendim denedim 1 hafta ama yok fark yok gereksiz yere donanımı pert ediyor.

O genelde işlemcilerde olur ekran kartına yanlış OC yapılınca siyah ekran olur Windows GFX error falan yazar sistemi resetlersiniz görüntü gelir sonra varsayılan ayarlara döndürürsünüz driverdan.

O FPS düşüşleri meydana gelen oyunlarda tahminimce işlemci limitine takılıyorsunuzdur. Grafik ayarlarını ya ultraya alın ya da maksimum performans için res.scale artırıp diğer kaliteyi çok etkilemeyen ayarlardan azar azar kısın.

GPU kullanımı %90 ve üzerinde olduğu durumlarda ise isteğe bağlı olarak ekran kartına OC da yapılabilir.

OC un FPS e işlemciyi OC yaparsan işlemci kullanılan oyunda yaptığın OC a bağlı olarak ciddi bir fark olabilir. Ben R5 2600 kullanıyorum sıvı soğutmamda var canım sıkıldı OC ladım ama OC lamak için yeterli soğutmaya uygun anakarta ve işlemciye sahip olman lazım . İntel de K ibaresi bulunmayan işlemciler OC lanamaz yani sen sistemine OC yapamazsın. Ekran kartını OC yapabilirsin ama bence yapma mazallah bozulursa şu devirde imkanı yok bulmanın. Ki ekran kartı yüzde 99 değilse oyun sırasında oda bir işe yaramaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı