Oyun dışında sistem reset atıyor

serkansevinctav

Hectopat
Sistemim;
Anakart: MSI B450M-A PRO Max
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X
RAM: Kingston HyperX Fury 3200MHz 2x8 Dual Channel
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RX580 8 GB 256 Bit
Soğutma: Corsair H100X sıvı soğutma
Power Supply: Thermaltake 750 +80 Plus

Öncelikle bilgisayarım kesinlikle oyun içinde reset atmıyor. Normalde tam tersi oyunda atması gerekirken sistem asla kendini bozmuyor. Fakat tarayıcıda, nadir olsa da masaüstünde, ve en çok da video izlerken kendini resetliyor olay günlüğünü aşağıya atacağım.

Denediğim fakat yararlı olmayan işlemler;
-Format atmak
-DDU ile ekran kartını komple silmek, eski ve yeni sürümleri kurmak
-RAM'leri tek tek çıkartıp denemek.
-İşlemci macununu değiştirmek
-Isı değerlerine bakmak (hepsi normal)
-İşlemciyi stres testine soktum (reset atmadı)
-BIOS güncelledim

Açıkcası aklıma ne gelirse denedim...fakat bir yararı olmadı olay günlüğünde yazanlar ise tam olarak şu şekilde;

"Çok önemli bir donanım hatası oluştu."

"Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci çekirdeği"
"Hata kaynağı: Machine check exception"
"Hata türü: Cache hierarchy error"
"İşlemci apıc kimliği: 4"

Lütfen derdime derman olacak bana aynı işlemleri yaptırmayacak kişiler yardımcı olsun sorunu aylardır çözemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırsam işlemci çekirdekleri gitmiş işlemcinizi başka bir bilgisayarda deneme şansınız var ise deneyin.
Maalesef deneyebileceğim ekstra bir sistem yok.Fakat işlemci yükü kullanan FPS oyunları oynuyorum çekirdeklerde sıkıntı olsa oyundada sistem kendini reslemez mi ? Benim sıkıntım Tarayıcıda masaüstünde ve özellikle video izlerken reset atmasında...

Acaba windowsun son güncellemelerinde mi sıkıntı var düşünmeye başladım forumda bende dahil bazı kişilerde reset sorunu görmeye başladım.

Zannetmiyorum başka windows sürümlerinde de denedim
Sadece senin için değil genel anlamda bunu düşümdüm ama alakası da olmayabilir. Bende de oyun oynarken lobide ve masaüstüne geçişlerde reset sorunu var sistemi de yeni topladım. İkinci bir şüphem ise ses sürücüsü bir diğeri de ekran kartı ile alakalı bir durum olabilir. Başka bir konuda yazdığım mesajı bir incele istersen buyur link.

Sadece senin için değil genel anlamda bunu düşümdüm ama alakası da olmayabilir. Bende de oyun oynarken lobide ve masaüstüne geçişlerde reset sorunu var sistemi de yeni topladım. İkinci bir şüphem ise ses sürücüsü bir diğeri de ekran kartı ile alakalı bir durum olabilir. Başka bir konuda yazdığım mesajı bir incele istersen buyur link.

Ekran kartından çok şüphe duydum ama onla da alakalı bir durum olmadığının kanaatına vardım olay günlüğü tamamem işlemciyi işaret ediyor fakat oyunda sorun yaratıcak bir cihaz neden masaüstünde tarayıcıda ve özellikle video izlerken reset attırsın ki sisteme? Bir kere bile oyun içinde sistem reset atmadı nasıl bir saçmalıktır bu 😞
Sorunum hala devam ediyor.Bir film açıp izleyemiyorum tarayıcıda çok uzun süre gezemiyorum reset atıyor.Tek yapabildiğim oyun oynamak bir tek o zaman reset atmıyor lütfen yok mu bu durumun bir çaresi
Arkadaşlar yokmu derdime derman olucak birisi ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı