Oyun içi 86 derece sıcaklık iyi mi?

Hocam peki bu Turbo Boost'u sürekli açıp kapamak(sürekliden kasıt oyuna girerken açıp çıkarken kapatmak) fanlara zararı var mıdır?

Hayır bir zararı olmaz, fan işlemci ısındığında hızını arttırır. Zaten maksimum işlemci yüzdesini %99 yapıp Turbo Boost devre dışı kaldığında oyun oynadığınız zaman işlemci sıcaklığının 60 dereceyi geçeceğini pek sanmıyorum.

Aragami oynuyorum şuan normalde performance modunda oynuyordum. Şimdi silentta kalmış farketmemişim sıcaklıklar 55 ekran 65-70 işlemcide kaldı daha da geçmedi. 60 FPs yeterli zaten o oyun için fps oyunu değiş çünkü. Ama performance'a alıp fps'i iyi aldığımda aragami gibi bir oyunda bile işlemci ekran kartı 85-87 civarlarında takılıyordu. Bence bir sorun yok sıcaklıklarda.

Hocam tekrar merhaba, dediğiniz gibi stress testini başlattım. 5 dakikalık test sırasında 1-2 kez "turuncu renkte" cpu termal throttling ve cpu power throttling yazdı. İşin garip tarafı, testin bitmesine 1 dakika kala bilgisayar kendini yeniden başlattı.
İşlemci kullanımı yüksek olan bir oyun oynadıgın zaman muhtelemen CPU drop yiyecek ve bu yüzden de oyunda ki FPS de drop yiyecek, anlık takılmalarda olabilir. Bence ekran görüntüsü paylaştığın degerler hiç normal degil. Satın aldigin firmanın teknik servisine ulasıp bu bilgiyi paylaşabilirsin.

İşlemci kullanımı yüksek olan bir oyun oynadıgın zaman muhtelemen CPU drop yiyecek ve bu yüzden de oyunda ki FPS de drop yiyecek, anlık takılmalarda olabilir. Bence ekran görüntüsü paylaştığın degerler hiç normal degil. Satın aldığın firmanın teknik servisine ulasıp bu bilgiyi paylaşabilirsin.

Teknik servis için İstanbul'a kargo olarak yollamam isteniyor. Yani kafadan 1-2 hafta cihaz elimde olmayacak ve bu da işlerimi epey aksatır.

Son soru olarak, sistemsel değil de yazılımsal bir problem olabilir mi? Arka tarafta çalışan bir uygulama anlık olarak işlemciyi yoruyor olabilir mi? Az önce fanlar bir anda çalışmaya başladı ve görev yöneticisini açtığımda en üste "Sistem Kesintileri" adında bir işlemi ve karşısında %100 CPU kullandığını gördüm. Gördükten 1-2 saniye sonra gitti. Acaba problemin sebeplerinden biri bu olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı