Rehber Oyun için en iyi Linux çekirdeği - XanMod Kernel

Öncelikle herkese merhabalar. Bugün size oyun için en iyi Linux çekirdeği olan XanMod'u anlatacağım. İyi okumalar dilerim.

XanMod nedir?

Kernel veya Türkçe ismiyle çekirdek, bir işletim sistemindeki her şeyin üzerinde denetimi olan merkezi bileşendir. XanMod ise özel ayarlara ve yeni özelliklere sahip genel kullanım amaçlı bir Linux çekirdeğidir. Kararlı, hızlı ve sorunsuz bir masaüstü deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Her kullanıcıya uygundur. Oyun oynarken veya yayın açarken daha iyi bir deneyim elde etmeniz için önerilir. Özellikle çevrimiçi oyunlarında FPS yükseltmesi ve gecikme azaltması nedeniyle çevrimiçi oyun oynayan arkadaşlara bu çekirdeği kurmalarını tavsiye ederim. Diğer oyunlarda da büyük oranda FPS yükseltmesi ve donma sorunları gidermesi olduğunu da belirtmem gerek. XanMod çekirdeği, orijinalinde Debian ve Debian tabanlı işletim sistemlerini desteklerken Fedora ve Arch için de AUR ve COPR sayesinde desteği vardır.

XanMod için 4 farklı mod vardır:
  1. MAIN Kararlı sürümdür. Çekirdeğin sorun çıkartma ihtimali çok düşüktür. Genel kitleye bu sürümü öneririm.
  2. EDGE Güncel sürümdür. Güncellemeleri hızlı alır. Çekirdeğin sorun çıkartma ihtimali az da olsa vardır. Güncellik isteyenlere bu sürümü öneririm.
  3. LTS Uzun süreli sürümdür. Güncelleme yapmadan birkaç yıl boyunca kullanabilirsiniz. Çekirdek güncellemesi yapamayacaklara bu sürümü öneririm.
  4. RT Gerçek zamanlı sürümdür. Gecikmeyi düşürür. Yayıncılara ve çevrim içi oyun oynayanlara bu sürümü öneririm.

Debian ve Arch için XanMod kurulumu

İlk önce Debian kullanıyorsanız sudo apt install git komutunu, Arch kullanıyorsanız sudo pacman -S git komutunu terminale girdikten sonra aşağıdaki komutu da terminale girin.
Bash:
git clone https://github.com/KaptanLingu/xanmod-simpler.git && cd xanmod-simpler && chmod +x *.sh

Sonra aşağıdaki tablodan dağıtımınız, işlemci modeliniz ve seçtiğiniz XanMod sürümüne göre komut girin. Yukarıda 4 XanMod sürümünün de özellikleri yazmakta.
1704039269270.png

Mesela benim işlemcim v3 listesinde yer alıyor ve MAIN sürümünü indirmeye karar verdim. Ayrıca Debian kullanmaktayım. Bu yüzden gireceğim komut ./debv3.sh olacaktır. Yani yükleyeceğimiz çekirdeğin ismine .sh ekleyerek kurulumu yapabiliyoruz.

Fedora için XanMod kurulumu

Aşağıdaki komutları girmeniz yeterli olacaktır.
Bash:
sudo dnf copr enable rmnscnce/kernel-xanmod
sudo dnf in kernel-xanmod-edge

XanMod deneyimlerim

Debian ve Arch üzerinde XanMod'u deneyimledim. İki dağıtımda da XanMod, stok çekirdekten daha hızlıydı. Bir de oyun testi yaptım. Debian'da CS:GO üzerinde test yaparken Arch'ta Kingdom Come: Deliverance üzerinde test yaptım.

İlk önce CS:GO deneyimimi anlatayım. Stok çekirdek kullanırken oyun ana menüde kasıyordu. Oyun içinde kasma sorunu yoktu ama ping sorunları yaşıyordum. XanMod kullanınca oyun ana menüde yağ gibi akmaya başladı. Oyun içinde stok çekirdek ile 120 FPS alırken Xanmod ile 200 FPS alıyorum. Ayrıca ping sorunu az da olsa gitti.

Kingdom Come: Deliverance, stok çekirdek kullanırken hafif kasıyordu ve 40-50 FPS değerlerini alıyordum. Ayrıca bilgisayar fanları aşırı ses çıkartıyordu. XanMod kullanınca fan sesleri azaldı ve oyun hiçkasmadan 60 FPS değerini verebildi.

Ek olarak birkaç kişiye XanMod ve diğer çekirdekleri test edeceğime söz vermiştim. Aslında yapmıştım ama ekran kartım bozulduğundan ilk yaptığım testler çöp oldu. Daha kötü bir sistemde tekrardan test ettim ve ilk yaptığım testte oyunlarda çekirdekler arasında FPS farkı varken 2. testte aralarında FPS farkı yok denecek kadar az. Yeni bir sistem alırsam daha kapsamlı bir şekilde çekirdek incelemesi yapabilirim. Şimdilik ise yaptığım 2. testi bir kenarda bekletiyorum.

Kapanış

Rehber bu kadardı. Emeğimin karşılığı beğenirseniz sevinirim. Eğer aklınıza takılan bir şey olursa sormaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hepinize iyi günler dilerim.

Son düzenleme:
Ben XanMod'u Fedora XFCE 37 ile kullandığımda LoL'deki FPS'im 40'tan 20'ye inmişti saçma bir şekilde. Ayrıca weston üzerinden Waydroid'i açamaz olmuştum. Bakalım, Arch'ı Zen kernel ile kuracağım, onu da merak ettim. Ancak bir daha XanMod kurmam muhtemelen. Yine de rehber için elinize sağlık; bu tip şeyler için Türkçe kaynakların olması güzel. :)

Ben XanMod'u Fedora XFCE 37 ile kullandığımda LoL'deki FPS'im 40'tan 20'ye inmişti saçma bir şekilde. Ayrıca weston üzerinden Waydroid'i açamaz olmuştum. Bakalım, Arch'ı Zen kernel ile kuracağım, onu da merak ettim. Ancak bir daha XanMod kurmam muhtemelen. Yine de rehber için elinize sağlık; bu tip şeyler için Türkçe kaynakların olması güzel. :)
Debian Sid kullanıyorum ve 5.4 sürümünden beri hep XanMod çekirdeği kullanıyorum, 1 FPS düşüş olmadı. Oyunlarda FPS artışı gözlemlemedim çünkü oynadığım bütün oyunlar GPU darboğazına takılıyor, CPU darboğazı olsaydı FPS artardı tahminen.

Weston, GNOME, KDE hepsinde Wayland'la düzgün çalışıyor XanMod çekirdeği. Waydroid'de rahatça kullanabiliyorum. Yeni çekirdeklerde ashmem modülü kaldırıldı, binder modülü kaldı. Onun yerine memfd ayarı yapmanız lazım ki o da bir satırlış iş yani gene XanMod ile alakası yok.

XanMod'un içerisinde bellek ve CPU optimizasyonları var. İşlemci yük altındayken kitlenmiyor bilgisayar, daha tepkisel çalışıyor. Ağ ve disk I/O optimizasyonları var, disk erişim süreleri ve ağda iyileştirmeler var. FSYNC yaması bulunuyor, Windows'daki veriye erişimi sıralayarak performansı artırıyor. Binder modülü var anbox ve Waydroid için. Her şeyiyle güzel bir paket.

Son düzenleme:
Yıllardır kullandığım tek kernel.
Bu konuda da kullanıyorum. Yük altında çok performanslı çalıştırıyor bilgisayarı;

Son düzenleme:
RT kernel ile oyunlarda en iyi performansı almak? Başlığından anlamıştım ne olduğunu zaten.

Realtime kerneli bir dene de kendin gör istersen. Stüdyolar içindir o kernel, oyun için değil. Ses gecikmesi vs. için kullanılır çoğu zaman.

CPU Schedulerlarının ne olduğunu araştırmanı öneririm. FPS karşılaştırarak ana, normal kernelle özelleştirilmiş yamalar bulunduran kerneli karşılaştıramazsın. Tek edeceği fark CPU olur, FPS'in artar ama aynı zamanda kullanım oranında doğru orantılı artar.

Technopat'ın "klasik Linux" zorbası da bu konudaymış. Belli ki UNIX felsefesini ve bloatın ne olduğunu unutmuş demek. Şahsen yine işine gelmeyip ya reportlar, ya da Linux zorbalayıcı işine devam edip o muhteşem emoteu atar. Kendini kernelini buildle de öyle gör güzel performans ve paketi. GE'nin wine buildleri gibi kernel yapmış adamlar, Linux zorbasıda "Xanmod disk I/O anbox" falan fistan demiş işte. Tek gerçek UNIX felsefesi.

Ayrıca, sayın ensareis, önerim Xanmod'u istemediğin şeyleri çıkararak build etmen. En sonunda her kernelde alabileceğin en yüksek performansını elde edersin.

RT kernel ile oyunlarda en iyi performansı almak? Başlığından anlamıştım ne olduğunu zaten.
Yorumun için teşekkürler öncelikle. Başlığın biraz abartılı olduğunun farkındayım. Kendi deneyimlerime göre oyun için en iyi Linux çekirdeği XanMod olduğu için başlığı böyle koydum.
Realtime kerneli bir dene de kendin gör istersen. Stüdyolar içindir o kernel, oyun için değil. Ses gecikmesi vs. için kullanılır çoğu zaman.
RT kernelin sadece gecikmeyi düşürdüğünü yazdığımı hatırlıyorum. Oyun meselesinde ise çevrim içi oyunlar için olduğunu belirtmiştim. Kendi sitelerinde de düşük gecikme için olduğu yazıyordu. O yüzden böyle yazdım. Ayrıca RT kernel nasıl çalışıyormuş, diye denemiştim zamanında. Dediğin gibi oyun performansı için pek uygun bir çekirdek değildi. Eğer tam tersi bir şey dediysem de özür dilerim.
CPU Schedulerlarının ne olduğunu araştırmanı öneririm. FPS karşılaştırarak ana, normal kernelle özelleştirilmiş yamalar bulunduran kerneli karşılaştıramazsın. Tek edeceği fark CPU olur, FPS'in artar ama aynı zamanda kullanım oranında doğru orantılı artar.
Bu olay hakkında hiçbir bilgim yoktu. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Yani şimdi çekirdekler arası farkı test etmek için ne yapmam gerek?
Technopat'ın "klasik Linux" zorbası da bu konudaymış. Belli ki UNIX felsefesini ve bloatın ne olduğunu unutmuş demek. Şahsen yine işine gelmeyip ya reportlar, ya da Linux zorbalayıcı işine devam edip o muhteşem emoteu atar. Kendini kernelini buildle de öyle gör güzel performans ve paketi. GE'nin wine buildleri gibi kernel yapmış adamlar, Linux zorbasıda "Xanmod disk I/O anbox" falan fistan demiş işte. Tek gerçek UNIX felsefesi.
Galiba XanMod, içinde fazlaca gereksiz şey barındırıyor demek istemişsin. Peki ya WineGE yamaları ile benzerliği ne? Tam olarak anlayamadım.
Ayrıca, sayın ensareis, önerim Xanmod'u istemediğin şeyleri çıkararak build etmen. En sonunda her kernelde alabileceğin en yüksek performansını elde edersin.
Tavsiyen için teşekkürler ama ne C dilini biliyorum ne de çekirdek derlemeyi. Bir gün öğreneceğim ama.

Galiba XanMod, içinde fazlaca gereksiz şey barındırıyor demek istemişsin. Peki ya WineGE yamaları ile benzerliği ne? Tam olarak anlayamadım.
Ordaki çoğu şeyin seninle pek bir alakası yok 🥰. GE'nin düzenlediği Wine yamalarında arayıp arayamacağın herşey bulunuyor. Bloat dediğimiz şey de bu zaten. Özellikle UNIX felsefesine hiç uymuyor. Bu yönden bir benzetme yaptım. Xanmod kernel, sadece bir şey değil içinde bin türlü, gerekli gereksiz yamayı bulunduruyor. Yani normalde kernellerin birbirinden tek farkı Scheduler ve kurallar olur, buna göre bölünür: -çoğu zaman-; ancak Xanmod'da arayıp arayamacağın herşey bulunuyor, bu da onu ağır bir kernel yapıyor.

Abi ne UNIX'i? Ne bloatı? :D Neyden bahsediyorsun sen? Sen hangi yıldasın? Berkeley'de Bell Labs'ın AT&T'ye UNIX'i geliştirdiği yıllardan çok uzağız ki o zaman GNU hareketi ve Linux yeni yeni filizleniyordu. O zaman Debian kullanıcısı olarak kısaca deneyimlerimi ve içerisinde ne olup olmadığını kısaca yazmışım. Ne zoruna gitti? Xanmod, Zen, TKG derken birçok örnek var belli amaçları hedefleyen ve de güzel bir derleme. Okul için kullandığım laptopumda hala Xanmod çekirdeği kullanıyorum, özellikle şifreli diskimde diskin tam performansından faydalanabiliyorum, eski bir bilgisayar olmasına rağmen tepkisel çalışıyor. Bu benim için yeterli. Yani çıkarınca o kadar performans geliyor mu? O'nu ben merak ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı