Oyun için en iyi Linux dağıtımı hangisi?

Windows'tan inanılmaz sıkıldım. Yeni şeyler denemek istiyorum. Program uyumluluğu ve oyun performansı açısından hangi Linux dağıtımı en iyisi? Donanım açısından hafif olması gerekmiyor.
Hepsi birbirine yakın performans veriyor.
Manjaro ve Arch tabanlılar özellikle NVIDIA kartlarda çok sıkıntılı. Onun yerine Debian tabanlılara bakmak daha sağlıklı.

Hiç denememiştim bilmiyorum.
Nasıl sıkıntılı?
NVIDIA kartlaro Arch'ta ayarlamak ekstrem kolay.

Ubuntu veya Mint gibi Linux'larda Steam'in emülatör desteği var ancak Minecraft, Steam oyunu olmadığından sanırım Windows'tan başka seçeneğiniz yok. Ve biliyorsunuz, Minecraft'ı Microsoft satın aldı, bu nedenle diğer işletim sistemlerinde çalışmaması için elinden geleni yapacaktır.
Hocam en kötü ihtimal Wine ile açar tek seçenek Proton değil ki? Ayrıca Java'nın Linux'da çalışıyor olması lazım.

Nasıl bir sıkıntı o?
Nasıl sıkıntılı?
NVIDIA kartları Arch'ta ayarlamak ekstrem kolay.
Özellikle Hybrid sürücülerde sorun yaşanıyor. Arkadaş hybrid kullanmadığı için o yönden bir sorun yaşamaz. Saf Arch'ta default olarak gelen xorg config dosyası performans sorunları yaratıyor. Xorg dosyasını yeniden düzenlemen gerekebiliyor pek çok durumda. Manjaro bu konuda daha az sıkıntılı gibi.

Özellikle Hybrid sürücülerde sorun yaşanıyor. Arkadaş hybrid kullanmadığı için o yönden bir sorun yaşamaz. Saf Arch'ta default olarak gelen xorg config dosyası performans sorunları yaratıyor. Xorg dosyasını yeniden düzenlemen gerekebiliyor pek çok durumda. Manjaro bu konuda daha az sıkıntılı gibi.
Uzun zamandır Xorg konfigürasyonu otomatik tespit etme yöntemiyle oluşturuyor sanırım. Hybrid sürücü ne onu bilmiyorum.

Uzun zamandır Xorg konfigürasyonu otomatik tespit etme yöntemiyle oluşturuyor sanırım. Hybrid sürücü ne onu bilmiyorum.
Laptop'larda birden fazla ekran kartı olunca (genelde intel-nvidia) bunların ikisine de uyumlu bir hybrid sürücü gerekiyor. Bununla birlikte iki grafik kartı arasında geçiş yapabiliyoruz.

Laptop'larda birden fazla ekran kartı olunca (genelde intel-nvidia) bunların ikisine de uyumlu bir hybrid sürücü gerekiyor. Bununla birlikte iki grafik kartı arasında geçiş yapabiliyoruz.
Bu bahsettiğin şey çok uzun zamandır destekleniyor zaten. Bu desteğin bulunmadığı bir sürücü bulamazsın.

Bu bahsettiğin şey çok uzun zamandır destekleniyor zaten. Bu desteğin bulunmadığı bir sürücü bulamazsın.
Burada anlatmak istediğim şey uyumluluğu, bazı Laptop'larda sorun çıkartıyor. Aradığında buluyorsun genelde yaşanan sorunlar arasında. Bir de yeni nesil Laptop'larda yok diye biliyorum.

Burada anlatmak istediğim şey uyumluluğu, bazı Laptop'larda sorun çıkartıyor. Aradığında buluyorsun genelde yaşanan sorunlar arasında. Bir de yeni nesil Laptop'larda yok diye biliyorum.
Anladım, doğrudur uzun zamandır Arch Linux kullanmadım. Ama bu her ne zaman olduysa çoktan çözülmüştür. GNU/Linux özellikle Arch Linux çok hızlı değişiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı