Oyun için en iyi monitör paneli nedir?

Profesyonel seviyede veya rekabetçi oyunları ciddi bir şekilde oynayacaksanız tabii ki TN. Ancak TN paneller gündelik film, dizi, araştırma için pek iyi değil. Görüntü, renk, resim, video kaliteleri diğer panellere göre biraz rahatsız edici olabilir. Onun dışında günümüzde artık TN'e yetişen, onun kadar hızlı olmayan ama yine de iyi IPS panelli monitörler de var. Bence TN ama sadece oyun oynayacaksanız TN diyorum.

Öteki türlü IPS derim. Hepsi bir arada, ama almadan önce tepkime süresine bakın.

Profesyonel seviyede veya rekabetçi oyunları ciddi bir şekilde oynayacaksanız tabii ki TN. Ancak TN paneller gündelik film, dizi, araştırma için pek iyi değil. Görüntü, renk, resim, video kaliteleri diğer panellere göre biraz rahatsız edici olabilir. Onun dışında günümüzde artık TN'e yetişen, onun kadar hızlı olmayan ama yine de iyi IPS panelli monitörler de var. Bence TN ama sadece oyun oynayacaksanız TN diyorum.

Öteki türlü IPS derim. Hepsi bir arada, ama almadan önce tepkime süresine bakın.

Tabii ki bunları dikkate alıyorum 144 Hz 1 ms monitör almak istiyorum bütçeme uyanından alacağım ama panele karar veremedim TN çok eski bir panelmiş araştırmamda onu gördüm.

Hemen hemen her monitörde 1 ms diye reklam yapılıyor ancak o iş öyle değil aslında. Ayrıca günümüzdeki monitörlerde çok üst düzeyde oyun oynamayacaksanız 1 ms, 4 ms farkı çok rahatsız etmez bile. Ben AOC 24G2U kullanıyorum IPS panel. Bundan önce AOC C24G1 kullandım VA. İkisi de CS:GO ve Apex Legends'da rahatsız etmedi. VA panelin modelinden miydi bilmiyorum ama oyun dışında bana uygun olmadığını fark ettim ve IPS'e geçtim. Panel üreticisinin de önemi var burada. Bütçe monitörleri, ben memnunum. Güzel bir görüntü kalitesi var IPS panelin. Oyun için de güzel, ama kişiden kişiye değişir. Kullananların geneli memnun. Aldığınız panel fark etmeksizin ölü piksel, IPS glow, backlight bleeding (blb) gibi sorunlarla karşılaşmazsınız umarım, biraz şans işi tabi.

Bütçeniz nedir monitör için ve profesyonel seviyede mi oynayacaksınız? Yani en iyi tepkimeyi mi istiyorsunuz? Dediğim gibi o kadar fark etmiyor bile ama bazı insanlar hassas olabiliyor. 144 Hz mi istiyordunuz bir de?

Ben de IPS düşünüyorum renklerin daha canlı olduğunu duydum.

Fakat bakıyorum ki IPS paneller hiç de bütçe dostu değil :) o yüzden TN panel almak zorunda kalabilirim.
Hemen hemen her monitörde 1 ms diye reklam yapılıyor ancak o iş öyle değil aslında. Ayrıca günümüzdeki monitörlerde çok üst düzeyde oyun oynamayacaksanız 1 ms, 4 ms farkı çok rahatsız etmez bile. Ben AOC 24G2U kullanıyorum IPS panel. Bundan önce AOC C24G1 kullandım VA. İkisi de CS:GO ve Apex Legends'da rahatsız etmedi. VA panelin modelinden miydi bilmiyorum ama oyun dışında bana uygun olmadığını fark ettim ve IPS'e geçtim. Panel üreticisinin de önemi var burada. Bütçe monitörleri, ben memnunum. Güzel bir görüntü kalitesi var IPS panelin. Oyun için de güzel, ama kişiden kişiye değişir. Kullananların geneli memnun. Aldığınız panel fark etmeksizin ölü piksel, IPS glow, backlight bleeding (blb) gibi sorunlarla karşılaşmazsınız umarım, biraz şans işi tabii.

Bütçeniz nedir monitör için ve profesyonel seviyede mi oynayacaksınız? Yani en iyi tepkimeyi mi istiyorsunuz? Dediğim gibi o kadar fark etmiyor bile ama bazı insanlar hassas olabiliyor. 144 Hz mi istiyordunuz bir de?

1.500 TL'ye kadar fakat 1000 1200 olursa iyi olur IPS paneller bütçe dostu değilmiş onu gördüm.
Hemen hemen her monitörde 1 ms diye reklam yapılıyor ancak o iş öyle değil aslında. Ayrıca günümüzdeki monitörlerde çok üst düzeyde oyun oynamayacaksanız 1 ms, 4 ms farkı çok rahatsız etmez bile. Ben AOC 24G2U kullanıyorum IPS panel. Bundan önce AOC C24G1 kullandım VA. İkisi de CS:GO ve Apex Legends'da rahatsız etmedi. VA panelin modelinden miydi bilmiyorum ama oyun dışında bana uygun olmadığını fark ettim ve IPS'e geçtim. Panel üreticisinin de önemi var burada. Bütçe monitörleri, ben memnunum. Güzel bir görüntü kalitesi var IPS panelin. Oyun için de güzel, ama kişiden kişiye değişir. Kullananların geneli memnun. Aldığınız panel fark etmeksizin ölü piksel, IPS glow, backlight bleeding (blb) gibi sorunlarla karşılaşmazsınız umarım, biraz şans işi tabii.

Yılımız gereği artık 75 Hz'i tercih etmemiz gerek değil mi almışken 144 Hz almalıyım bence çünkü gerçekten büyük bir etken bunun farkındayım FPS oyunları da oynuyorum artık Valorant başta olmak üzere.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı