Oyun için IPS vs VA monitör

Bütçe
1700

DarKS4ys

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3050 | Ryzen 5 3600 | 32 GB RAM | Samsung Evo 970 | AORUS B550 Elite V2
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar 144Hz FreeSync bir monitör alacağım ama IPS mi VA mı karar veremedim kimisi diyor IPS al renkler canlı, kimisi diyor IPS glow olur oyun oynattırmaz.
Sizce IPS mi VA mı alayım bir de monitör önerirseniz güzel olur bütçe 1700 altı olsun (144Hz ve FreeSync olmalı) şu anlık IPS alacağım gibi gözüküyor ama size de sorayım dedim.

(Çok hikayeli oyun oynamıyorum genelde rekabetci oyunlar:
Rainbow 6, Minecraft, Valorant, Rocket League, Payday 2
Ayrıca Photoshop, Premiere gibi uygulamaları az da olsa kullanıyorum).

Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• CED302DC-CF52-4FB4-AB76-0E6D50C1A593.jpeg
    CED302DC-CF52-4FB4-AB76-0E6D50C1A593.jpeg
    75,5 KB · Görüntüleme: 45
Renk canliliginda genel olarak IPS'ler daha iyi olmalla beraber cok buyuk bir genelleme bu. Ayni fiyattaki IPS'lerden daha canli renkler vaat eden VA'lar olabiliyor.

Siyahlar olarak VA'lar her zaman daha iyidir.

Tepkime (Ghosting) olarak çoğunlukla IPS'ler daha iyidir.

IPS glow çok rahatsız etmez. Oyun oynattırmaz tabiri çok abartı olmuş. Belki karanlık bir ortamda koyu sahnelerde biraz dikkat çekebilir o kadar.

Ayrıca kavis seviyorsanız IPS'lerde kavis neredeyse hiç olmuyor.

Genel olarak boyle ama model karsilastirmak daha iyi olacaktir. Kısacasi iki panel de birinden tamamen üstün degil. İkisinin de artı ve eksileri var.

Son düzenleme:
Konuyla alakasız ama bende birkaç gündür monitör bakıyordum. Benim de aklımda bu soru vardı. Sanırım IPS daha iyi. Ben genellikle oyun oynayacağım. 1000 TL'ye bu nasıldır?

Renk canliliginda genel olarak IPS'ler daha iyi olmalla beraber cok buyuk bir genelleme bu. Ayni fiyattaki IPS'lerden daha canli renkler vaat eden VA'lar olabiliyor.

Siyahlar olarak VA'lar her zaman daha iyidir.

Tepkime (Ghosting) olarak çoğunlukla IPS'ler daha iyidir.

IPS glow çok rahatsız etmez. Oyun oynattırmaz tabiri çok abartı olmuş. Belki karanlık bir ortamda koyu sahnelerde biraz dikkat çekebilir o kadar.

Ayrıca kavis seviyorsanız IPS'lerde kavis neredeyse hiç olmuyor.

Genel olarak boyle ama model karsilastirmak daha iyi olacaktir. Kısacasi iki panel de birinden tamamen üstün degil. İkisinin de artı ve eksileri var.

Model karşılaştırmak iyi olacak demişsiniz.

Aklımda 2 model var hangisini alayım seçemedim.
1:https://www.hepsiburada.com/acer-ni...-hx1ee-a15-p-HBV0000104PRX?magaza=Hepsiburada

2:Aoc 24" 24G2AE 1ms 144hz HDMI,DisplayPort FreeSync Gaming Monitör

Yeni konular

Geri
Yukarı