Oyun için Linux kurulmalı mı?

oguzhan0

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi günler diliyorum. Hemen hemen 3-4 aydır Ubuntu'yu araştırıyorum internet üzerinde onlarca video izledim, yüzlerce yazı okudum fakat hiç ama hiç bilmediğim bir şey. O kadar video izlememe, yazı okumama rağmen şu anda bu sistem ile aklımda kalan şeyler çok stabil ve performanslı olduğu. Ve komik gelebilir fakat Ubuntu'ya geçmememin tek sebebi de aktif olarak Valorant oynuyor olmam. Yine de geçmek istiyorum bu kadar çelişmeme rağmen. Fakat yine de şu soruyu kendime sorduğumda mantıklı cevap bulamıyorum. Windows'tan Ubuntu'ya veya Ubuntu'dan Windows'a geçmenin mantığı nedir? Yani sonuçta ikisi de aynı amaçta kullanılıyor. Size sormak istediğim şey ise gerçekten Windows'tan Ubuntu'ya geçmenin en mantıklı sebebi nedir? Kullanan birisi varsa yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Valorant'ta EAC varsa büyük ihtimal oyun açılmaz Linux'ta. Yerine CS:GO oynayabilirsin. Ubuntu değil de Linux'a geçmek için sebepler şunlar.
1- Ücretsiz(İstisnalar mevcut)
2- Özgür Yazılım
3- Daha az RAM tüketimi
4- Güvenlik(Tartışmaya açık)
5- V.B

Son düzenleme:
Daha hızlı çalışıyor olması bir sebep olarak sayılabilir. Herkesin sisteminde Windows stabil çalışamıyor, özellikle HDD kullanan insanların bilgisayarını Windows 10 öldürüyor resmen. Ancak yine de arada girer 1-2 oyun oynarım diyenler oluyor, onlar da dual boot yapıp çözüyorlar işi.

Valorant'ı hile koruması nedeniyle Linux'ta çalıştırmak imkansız sayılır.

Ubuntu'ya geçmeyin. Buglu, sorunlu bir sistem. Ubuntu yerine geçebileceğiniz bir sürü güzel dağıtım var. Ubuntu yerine Mint öneririm. Dual Boot yapabilirsiniz isterseniz. Oyun oynacağınız zaman geçersiniz Windows'a. Diğer işler için de Linux'u tercih edersiniz. Oyun konusunda ben birçok oyunu rahat bir şekilde oynuyorum. Tabii bu bilgisayarına ve hangi oyunları oynadığına bağlı. Valorant oynadığın için Linux iyi bir seçim olmaz. Ama dediğim gibi Valorant'ı Windows'ta oynayıp, diğer işler için Linux'a geçebilirsin.

Tomb Raider 2013.png

Valorant'ta eac varsa büyük ihtimal oyun açılmaz Linux'ta. Yerine CS:GO oynayabilirsin. Ubuntu değil de Linux'a geçmek için sebepler şunlar.
1- ücretsiz(istisnalar mevcut)
2- özgür yazılım.
3- Daha az RAM tüketimi.
4- Güvenlik(tartışmaya açık)
5- vb.

Peki Linux'ta hangisini önerirsiniz? Size göre en iyisi hangisidir?
Ubuntu'ya geçmeyin. Buglu, sorunlu bir sistem. Ubuntu yerine geçebileceğiniz bir sürü güzel dağıtım var. Ubuntu yerine Mint öneririm. Dual Boot yapabilirsiniz isterseniz. Oyun oynacağınız zaman geçersiniz Windows'a. Diğer işler için de Linux'u tercih edersiniz. Oyun konusunda ben birçok oyunu rahat bir şekilde oynuyorum. Tabii bu bilgisayarına ve hangi oyunları oynadığına bağlı. Valorant oynadığın için Linux iyi bir seçim olmaz. Ama dediğim gibi Valorant'ı Windows'ta oynayıp, diğer işler için Linux'a geçebilirsin.

Çok teşekkür ederim vakit ayırdığın için. "Mint" bunu araştıracağım. Peki sence neden Mint? Veya Mint'e alternatif olarak sence en iyisi hangisidir?

Çok teşekkür ederim vakit ayırdığın için. "Mint" bunu araştıracağım. Peki sence neden Mint? Veya Mint'e alternatif olarak sence en iyisi hangisidir?

Ubuntu'da olan buglar olmadığı, daha stabil çalıştığı için dedim. Ubuntu tabanlı olduğu için de tercih edilebilir. Diğer dağıtımları incelemek için buraya bakın.

Geri
Yukarı