Oyun için Ryzen 1200 yetersiz mi ?

Burak Baykara

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şu an Ryzen 1200 sahibiyim. 3.5 GHz'de çalıştırıyorum. Ancak çevrimiçi oyunlarda yeteri kadar performans aldığımı düşünmüyorum. Hep %95'lerde seyrediyor. 3.9 GHz'de çalıştırsam bir şey fark eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlla %100 olmasına gerek yok. %80'den aşağı düşerse sıkıntı çekmeye başlarsın. %95 gayet iyi bir rakam. Ama GHz yükseltirsen bir nebze olsun yükselir. Ama gereksiz. Dediğim gibi %95 gayet iyi bir rakam.

Detaylı olarak yazmak istiyorum o zaman.

Grafik kartım GTX 1050 Ti. Çoğu oyunu gayet yeterli seviyede oynuyorum.
Ancak çevrimiçi oyunlarda (mesela CSGO) grafik kartım neredeyse çalışmıyor ama işlemcim bir anda %100 olup iniyor. Bu da takılmalara yol açıyor. Ama genel seyri %80-%90'larda.

4 çekirdekli bir işlemci. Kötü değil ama böyle yapması beni üzüyor. %20 grafik kullanımı %80 işlemci kullanımları oluyor. Çok mu kafaya takıyorum bilemedim açıkçası.

Değil. İşlemci kullanımından mı bahsediyorsun?
Evet işlemci kullanımından bahsediyorum.

İlla %100 olmasına gerek yok. %80'den aşağı düşerse sıkıntı çekmeye başlarsın. %95 gayet iyi bir rakam. Ama GHz yükseltirsen bir nebze olsun yükselir. Ama gereksiz. Dediğim gibi %95 gayet iyi bir rakam.
Anlamadım işlemci %80 kullanımın azında olursa daha iyi olmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Grafik kartım GTX1050TI. Çoğu oyunu gayet yeterli seviye de oynuyorum.
Ancak çevrimiçi oyunlarda (mesela CSGO) grafik kartım neredeyse çalışmıyor ama işlemcim bi anda %100 olup iniyor. Bu da takılmalara yol açıyor. Ama genel seyri %80-%90 larda.

4 çekirdekli bir işlemci. Kötü değil ama böyle yapması beni üzüyor. %20 grafik kullanımı %80 işlemci kullanımları oluyor. Çok mu kafaya takıyorum bilemedim açıkçası.
Hiçbir şeyi kafaya çok takma. İşlemcin kötü değil.

Yanlış bilgilendirme!

Anlamadım işlemci %80 kullanımın azında olursa daha iyi olmaz mı ?

%100 olursa en iyisi. Ama ekran kartı %100 olması lazım. Yani ikisi de %100 olmalı en iyi performans için. Ekran kartın %20 mi? O kötü işte. Cihazınız güç tasarruf modunda mı yoksa performans modunda mı?

Yanlış bilgilendirme! Ekran kartı yüksek kullanımda, işlemci olabilecek en düşük kullanımda daha iyi sonuçlar verir.
%100 olursa en iyisi. Ama ekran kartı %100 olması lazım. Yani ikisi de %100 olmalı en iyi performans için. Ekran kartın %20 mi? O kötü işte. Cihazınız güç tasarruf modunda mı yoksa performans modunda mı?

Ekran kartın %100 olmalı, işlemcin ise %100 olmamalı. İşlemci %95 ve üzerine çıktığında darboğaz olabilir. Ama takılmalar falan yoksa sıkıntı olmaz. Sizin durumunuzda ise işlemciyi biraz daha overclock ederseniz daha iyi olur. Zaten o işlemciyi en verimli şekilde kullanmak için overclock yapmalısınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı