Oyun için Ryzen 1200 yetersiz mi ?

Burak Baykara

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şu an Ryzen 1200 sahibiyim. 3.5 GHz'de çalıştırıyorum. Ancak çevrimiçi oyunlarda yeteri kadar performans aldığımı düşünmüyorum. Hep %95'lerde seyrediyor. 3.9 GHz'de çalıştırsam bir şey fark eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlla %100 olmasına gerek yok. %80'den aşağı düşerse sıkıntı çekmeye başlarsın. %95 gayet iyi bir rakam. Ama GHz yükseltirsen bir nebze olsun yükselir. Ama gereksiz. Dediğim gibi %95 gayet iyi bir rakam.

Detaylı olarak yazmak istiyorum o zaman.

Grafik kartım GTX 1050 Ti. Çoğu oyunu gayet yeterli seviyede oynuyorum.
Ancak çevrimiçi oyunlarda (mesela CSGO) grafik kartım neredeyse çalışmıyor ama işlemcim bir anda %100 olup iniyor. Bu da takılmalara yol açıyor. Ama genel seyri %80-%90'larda.

4 çekirdekli bir işlemci. Kötü değil ama böyle yapması beni üzüyor. %20 grafik kullanımı %80 işlemci kullanımları oluyor. Çok mu kafaya takıyorum bilemedim açıkçası.

Değil. İşlemci kullanımından mı bahsediyorsun?
Evet işlemci kullanımından bahsediyorum.

İlla %100 olmasına gerek yok. %80'den aşağı düşerse sıkıntı çekmeye başlarsın. %95 gayet iyi bir rakam. Ama GHz yükseltirsen bir nebze olsun yükselir. Ama gereksiz. Dediğim gibi %95 gayet iyi bir rakam.
Anlamadım işlemci %80 kullanımın azında olursa daha iyi olmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Grafik kartım GTX1050TI. Çoğu oyunu gayet yeterli seviye de oynuyorum.
Ancak çevrimiçi oyunlarda (mesela CSGO) grafik kartım neredeyse çalışmıyor ama işlemcim bi anda %100 olup iniyor. Bu da takılmalara yol açıyor. Ama genel seyri %80-%90 larda.

4 çekirdekli bir işlemci. Kötü değil ama böyle yapması beni üzüyor. %20 grafik kullanımı %80 işlemci kullanımları oluyor. Çok mu kafaya takıyorum bilemedim açıkçası.
Hiçbir şeyi kafaya çok takma. İşlemcin kötü değil.

Yanlış bilgilendirme!

Anlamadım işlemci %80 kullanımın azında olursa daha iyi olmaz mı ?

%100 olursa en iyisi. Ama ekran kartı %100 olması lazım. Yani ikisi de %100 olmalı en iyi performans için. Ekran kartın %20 mi? O kötü işte. Cihazınız güç tasarruf modunda mı yoksa performans modunda mı?

Yanlış bilgilendirme! Ekran kartı yüksek kullanımda, işlemci olabilecek en düşük kullanımda daha iyi sonuçlar verir.
%100 olursa en iyisi. Ama ekran kartı %100 olması lazım. Yani ikisi de %100 olmalı en iyi performans için. Ekran kartın %20 mi? O kötü işte. Cihazınız güç tasarruf modunda mı yoksa performans modunda mı?

Ekran kartın %100 olmalı, işlemcin ise %100 olmamalı. İşlemci %95 ve üzerine çıktığında darboğaz olabilir. Ama takılmalar falan yoksa sıkıntı olmaz. Sizin durumunuzda ise işlemciyi biraz daha overclock ederseniz daha iyi olur. Zaten o işlemciyi en verimli şekilde kullanmak için overclock yapmalısınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı