Oyun kulaklığı alırkan dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Frekans aralığı, aldığınız seslerin netliği ve keskinliğini daha kaliteli hissetmenize yarar.
Kulaklık için hoparlör boyları ne kadar büyük uzun olursa sesin nereden geldiğini daha iyi anlarsınız kulağınızı sarması önemli.
Direnç ne kadar az olursa o kadar iyidir.

dB'i basite indirgersek, sesin şiddeti olarak tanımlayabiliriz. Yüksek olan, her zaman en iyi sesi sunmaz. Yalıtım ve ses sürücüsünün kalitesi ile de alakalı olarak, sesten alacağınız kalite ve haz değişkenlik gösterir.

Hz ve kHz ise kulaklık sürücülerinin(hoparlör) hangi frekans aralığında ses üretebileceğini gösterir. İnsanlarda 20 Hz ile 20 kHz arasında duyma yetisi olduğu kabul edilir. 20 kHz demek, aynı zamanda 20.000 Hz demektir. Çoğu üretici bu değerleri verebildiğini iddia eder ama tek başına bir anlam ifade etmez. Sürücü kalitesi bu noktada da önemlidir. Bozmadan ve yeterli güçte frekans çıkışı alabilmek asıl meseledir. Bahsedilen frekans aralığı çok geniş olduğu için, ürünün kalitesi önemli bir rol oynar.

Ohm değeri ise; ses sürücüsünün yani kulaklığın içerisinde bulunan hoparlörü oluşturan sargıların direnç değerini gösterir. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse; Ohm değeri azaldıkça bilgisayarınızın çıkışından daha yüksek ses alabilirsiniz. Kaliteli olur demiyorum ama şiddet yükselir. Aynı çıkışa daha yüksek Ohm değerli bir kulaklık bağlarsanız ses daha az gelir. Eğer kaliteli bir kulaklık amfisi ile kullanırsanız, yüksek Ohm değeri daha kaliteli ses verir diyebiliriz.

Mümkünse 50 mm çapında sürücülü, Ohm değeri düşükse bağlayacağın donanım daha rahat besler.
Ses frekans aralığı geniş olmalı.
Deri değil de kumaş, sünger, peluş gibi hava alan malzemelerden oluşan padler daha az terletir ama dışarıya çıkan ve içeri giren ses daha fazladır deri padlere oranla.
Usb bağlantılı kulaklık alacaksan yazılımı ve ince ayarları önemlidir. 3.5 mm jack ile kullanacaksan ses kartının kalitesi ve yine oyun için ince ayarlar için yazılım önemli.
Ben şahsen Hyperx Cloud 1 kullanıyorum. Anakartın onboard ses kartı Realtek Alc 1220, altın kaplamalı giriş çıkışlar, kulaklıklar için yüksek Ohm beslemeli, Realtek sürücüsüne ek olarak Nahimic 3 yazılım destekli. Çok rahat ses kasıyorum bu sayede.

Son düzenleme:
Arkadaşların söylediklerine ek olarak, kulaklık pedlerinin suni deri olmaması çok önemli. Gamepower Luna kullanırken 45 dakika kullanımdan sonra kulaklarım adeta ateş atıyordu. :D

Kulaklığın özelliklerinin yanı sıra konfor çok önemli. Bir kulaklık rahat olmadığı sürece gerçekten çok can sıkıyor. 8 ay önce falan bir kulaklık aldım, sesi güzeldi fakat hiç rahat değildi o yüzden aldıktan 2 ay sonra sattım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı