Oyun monitörü IPS mi olmalı ?

• Konuyu başlatan rqmeq
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 31
  • Görüntüleme 32B
Tn panellerin Mhz değerleri daha yüksektir. Oyuncular tercih eder. Ips paneller ise renk doğruluğu ve bakış açısı daha iyidir. Yani render ile uğraşanlar fotorafçılar tercih eder. O yüzden Tn panel alsan da olur. Led ile Lcd farkı olarak çok bir şey yok. Birinde Civa kullanılıyor.

Monitörler de MS değeri çok önemli. 5 MS ile 1 MS arasında epey bir fark olduğu söyleniyor. 5 MS de ekran da ara sıra takılmalar yaşanırken 1 MS de akıcılık söz konusu.

Normal ara da girip oyun oynayan bir insan anlamaz söylediğiniz üzere. Benim gibi oyun bağımlısı insanlar kaynıyor burası belki de bu arkadaşımız da benim gibidir. Ben bilgilendirme yapmak istedim sadece. :)

:) sürekli pc başında değilim tabi de akşamları ve haftasonları oynarım genelde. IPS yansıma olmasın diye düşünmüştüm ama gördüğüm kadarıyla oyun için TN panel tercih ediliyor. Alttaki linklerden öneriniz VP modelimidir. Philips i alsam uygun ama sağlıksız mı olur. Bide sizde dikkat ederseniz linkteki karşılaştırma tablosunda kimisinde sadece full hd var kimisinde led yazıyor. Zaten hepsi led değilmidir.

Bilgisayar Monitör ve Led Monitörleri - Vatan Bilgisayar

.

Bazıları Led bazıları Lcd. Fark çok yok. Ama illaki bir seçim yapıcak isen Led tercih et sonra Lcd tercih et ama Lcd alıp keşke Led alsaydım demezsin. Ledler birde Lcdlere göre daha az enerji tüketiyor. Ve Lcdlerde civa varmış. Ya monitörü görüp alıcak isen bulunduğun mazada hangisi varsa onu al geç.

:) sürekli pc başında değilim tabi de akşamları ve haftasonları oynarım genelde. IPS yansıma olmasın diye düşünmüştüm ama gördüğüm kadarıyla oyun için TN panel tercih ediliyor. Alttaki linklerden öneriniz VP modelimidir. Philips i alsam uygun ama sağlıksız mı olur. Bide sizde dikkat ederseniz linkteki karşılaştırma tablosunda kimisinde sadece full hd var kimisinde led yazıyor. Zaten hepsi led değilmidir.

Bilgisayar Monitör ve Led Monitörleri - Vatan Bilgisayar

.

Hocam eğer profesyonel, liglerde FPS oyunları oynayan biriyseniz 144 hz monitörün (TN panel) belirli bir avantaj sağladığı söyleniyor. Öte taraftan bu monitörlerin renk kalitesinin kötü olduğu, yansıma konusunda başarısız olduğu herkes tarafından kabul edilen bir olgu.

5ms ile 1ms arasındaki fark da ülkemiz de her zaman çok aşırı abartılan bir konu. Yabancı forumları takip ederseniz, bu farkın sadece psikolojik olduğunu yazar bir çok kişi.

Özete gelirsek, "benim hayatım CS:GO'dur, çok profesyonel, zirveye oynayan birisiyim, mili saniye bile benim için önemli" diyorsanız 144hz alın. Profesyonel FPS'ci değilseniz, diğer oyunları (RPG, RTS, Spor vb.) oynuyorsanız, bilgisayarda film izlemek vb işleri yapıyorsanız, renk kalitesi sizin için önemliyse IPS alın.

Güzel açıklamışsın üstad.. Ips almasam daha uygun sanki. Bu ıps ekan canlılık olarak lcd ye çok fark atarmı

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı