Oyun oynamayı iş olarak yapmak

"Bilgisayar oyunu programcısı"
Türkiye'de Dijital Oyun Tasarımı bölümleri açıldı, ilk mezunlarını 2 yıl önce verdi. (Yanlışım olabilir çünkü bende bunu Ataberk Palacıoğlu -namı değer at0m'dan- öğrendim)
Puanlarının çok yüksek olması biraz sıkıntı. Çünkü sayısal bölüm. Eğer oyun geliştirmek istiyorsan kesinlikle denemelisin.
Bana özelden ulaşmak isteyenler [email protected] ya da Subwayz#7556 dan ulaşabilir.
Bilgisayar ve yazilim muhendisleri de oyun gelistirebilir.

Hatta grafik programlama diye bir ders var, orada
cok iyi mantik kapabiliyorsun. IDE'yi bir oyun motoru gibi kullanabiliyorlar.

Diplomayı aldıktan sonra tamamen oyunlara yönelen kimse var mı?
Diplomayı aldıktan sonra değil de işi bırakıp oyuncu olan var. Yanlış bilmiyorsam PintiPanda bu şekilde.

Fakat belirtmem gereken bir şey var okuldan hemen sonra bu işe girmemen. Gelecekte ne olur bilinmez. Bir süre mesleğini yaparak tecrübe edinmen. Oldu ki işler kötü gitti kendi mesleğine yönelirsin. Yeni mezun olarak iş bulmak zaten zor hem yeni mezun olmayıp hem de tecrübesiz olmak daha da zor olabilir.

Eğer Twitch ya da YouTube üzerinden para kazanıyorsanız sohbetinizin iyi olması veya oyunlarda yetenekli olmanız gerekiyor. Bu sektörün kötü tarafı iki eli olan herkes video oyunu oynayabilir. Yani sayısız rakip var. Başarılı olmak için bunca rakipten kendinizi ayırmak zorundasınız.

Video oyunu oynamayı severim fakat hayal gücüm daha ağır basar. Bu yüzden 3D Animatör olmayı hedefliyorum, bu herkesin yapabileceği bir iş değil. Animasyon uzun süren ve fazlasıyla sabır isteyen bir iştir, o işi severek yapmıyorsan dayanmak mümkün değildir.

Son düzenleme:
Oyundan para kazanmak için nasıl yöntem izleyeceğine bağlı. Ve hangi oyunları oynadığına. Eğer oynadığın oyunlar multiplayer ağırlıklı oyunlar ise o zaman profesyonel oyunculuk sana güzel kapılar açabilir. Eğer singleplayer oyunlar oynayorsan tavsiyem bir oyun "tester" olman. Diplomanı al zaten diplomanın Türkiye'de maalesef pek bir değeri kalmadı. Benim tavsiyem oyunlara yönelireken oyunları eleştir, bunları yayınla ve kendine bir kitle elde et. Zamanla gelişir ve para kazanırsın.

Bu öneriyi oldukça beğendim teşekkürler.

Diplomayı aldıktan sonra değil de işi bırakıp oyuncu olan var. Yanlış bilmiyorsam PintiPanda bu şekilde.

Fakat belirtmem gereken bir şey var okuldan hemen sonra bu işe girmemen. Gelecekte ne olur bilinmez. Bir süre mesleğini yaparak tecrübe edinmen. Oldu ki işler kötü gitti kendi mesleğine yönelirsin. Yeni mezun olarak iş bulmak zaten zor hem yeni mezun olmayıp hem de tecrübesiz olmak daha da zor olabilir.

Çok mantıklı görüş için teşekkürler.
Bu arada nasıl
Oyundan nasıl kazanıyorsunuz ben bilmek isterim.
MMORPG tipi oyunlarda para tipini ekibimle beraber seri bir şekilde kasıp insanlara satışını sağlıyoruz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı