Oyun oynarken CPU 100 derece oluyor ve PC kapanıyor

AhmetYiğitE

Femtopat
Daha fazla  
Ekran kartı
RTX 3060ti
İşlemci
Ryzen 7 7700X
Şimdi ben yeni masaüstü bilgisayar aldım. Bilgisayar oyun oynarken veya oyuna girerken kendini kapatıyor açtığımda ise "CPU over temperature" hatasını veriyor. BIOS'a girdiğim zaman CPU sıcaklığı 100 derece civarı bir sıcaklıkta görünüyor. Acaba teknik bir problem mi yoksa bu sıcaklarda kasadaki fanların gücü mü yetmiyor? Not: Sıvı soğutma kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunların dışında aklıma gelen bir kaç ihtimal de şunlar:
1-Yanlış termal macun uygulaması (çok fazla veya çok az sürmek)
2-Pompa bozulmuş olabilir, ancak yeni bir sistemde erken bozulacağını düşünmüyorum.
3-Pompa bağlantısı yapılmamış olabilir.

Bunların dışında aklıma gelen birkaç ihtimalde şunlar:
1-yanlış termal macun uygulaması (çok fazla veya çok az sürmek)
2-pompa bozulmuş olabilir, ancak yeni bir sistemde erken bozulacağını düşünmüyorum.

Eğer sıvı soğutma kaliteli bir markadan alınmış ise pompanın ömrü yaklaşık 3 yıl kadar. Yeni alınmış bir bilgisayarda dediğiniz gibi böyle bir şey olmasının pek bir imkanı yok. Fakat sıvı soğutmayı kendisi taktıysa eğer, fanları ters konumlandırmış olabilir, jelatin çıkartmayı unutmuş olabilir. Her şey olabilir :D

Eğer sıvı soğutma kaliteli bir markadan alınmış ise pompanın ömrü yaklaşık 3 yıl kadar. Yeni alınmış bir bilgisayarda dediğiniz gibi böyle bir şey olmasının pek bir imkanı yok. Fakat sıvı soğutmayı kendisi taktıysa eğer, fanları ters konumlandırmış olabilir, jelatin çıkartmayı unutmuş olabilir. Her şey olabilir :D
Silverstone PF360 almıştı arkadaşım. Aslında fena sıvı soğutma değil ama 2 yıl dolmadan pompası bozuldu. O seçeneği o yüzden yazdım. Marka model belirtilmemiş.

Silverstone PF360 almıştı arkadaşım. Aslında fena sıvı soğutma değil ama 2 yıl dolmadan pompası bozuldu. O seçeneği o yüzden yazdım. Marka model belirtilmemiş.

Yeni aldım dediğine göre 1 yılını daha doldurmamış demektir hocam. Fakat soğutmanın hatalı gelme gibi bir durumu da olabilir. Gerekli bilgiler sağlandığında daha detaylı yardımcı olmak isterdim açıkçası.

1. termal macun kontrolü yapın, PC yeniyse soğutucunun jelatini sökülmemiş olabilir.
2. sıvı soğutucunun pompa bağlantısını kontrol edin.
3. sıvı soğutucunun pompası arızalı olabilir.

Ama 3. seçenek en düşük ihtimal olabilir. Çünkü stok soğutucu ile bile boşta 100 derece olmaz o işlemci. Farklı bir sorun var. Soğutucu bloğunun işlemciye temas ettiğinden şüpheliyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı