Oyun oynarken monitör kapanması ve fan sesi

Gw4ined

Decapat
Oyun oynarken monitörüm gidiyor, sanki prize takılıymış fakat kasaya takılı değilmiş gibi. Kasadan çok şiddetli fan sesi geliyor. Çok ısındığından mı yapıyor acaba? Bir sorum daha var. Benim bilgisayarımda tek fan var o da kapağında ve dışarı üflüyor,içeri mi üflemesi gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun içi MSI Afterburner ile sıcaklık - kullanım resimlerini paylaşın bakalım. Büyük ihtimalle sorunun ısıdan dolayı olabilir. Yan kapak eskiden işlemciden çıkan havayı direk dışarı atmak için kullanılırdı. yani doğru onun görevi içerdeki havayı dışarı atmak . Keza arka egzoz fanı da öyle.

Oyun içi MSI Afterburner ile sıcaklık - kullanım resimlerini paylaşın bakalım. Büyük ihtimalle sorunun ısıdan dolayı olabilir. Yan kapak eskiden işlemciden çıkan havayı direk dışarı atmak için kullanılırdı. yani doğru onun görevi içerdeki havayı dışarı atmak . Keza arka egzoz fanı da öyle.

SS almak için programı açıp oyuna girdim fakat bu sefer de her zaman gördüğüm değerlere yükselmedi. Ancak sıcaklık değerleri 70-75 arasında değişiyor. Kullanım değerlerini malesef bilmiyorum. Bir de fan yan kapakta değil ön kapakta.

SS almak için programı açıp oyuna girdim fakat bu sefer de her zaman gördüğüm değerlere yükselmedi. Ancak sıcaklık değerleri 70-75 arasında değişiyor. Kullanım değerlerini malesef bilmiyorum. Bir de fan yan kapakta değil ön kapakta.
70-75 derece normal . Fakat işlemci mi ekran kartı mı ? 2 sini de kontrol edin biri normalken diğeri acı çekiyor olabilir. Hatayı tam kestirmek için oyun içi sürekli izleyip , belirtirseniz birşeyler kazmaya başlarız. Sıcaklıkları an ve an gözleyin. Yukarıda arkadaşın attığı videoya baktım gayet açıklayıcı oradan fan kurma hakkında detay alabilirsin. Ekran kartı ve İşlemci 'nin macunlanıp, temizlenmesi bu sorunların önüne geçmende yardımcı olur.

Kasanın egzoz fanını kontrol edin, ısı dağıtımını stabilize edin. İşlemci ve ekran kartı termal macunlarını yenileyin ve temiz bir kurulum ile en güncel Windows 10 sürümünü kullanın, BIOS'u güncel tutun, korsan yazılım kullanmayın.

Merhabalar, aynı problem bende de var oyun oynarken monitör aniden kapanıyor fakat pc bir süre açık kalıyor, daha sonra ekran kartının fanları %100'e geçiyor.
  • Anakart: MSI Z-370 Pro Carbon
  • Ekran Kartı: MSI Gaming X OC 1080TI
  • İşlemci: Intel i7 8700K
  • Ram: G.Skill 8x4 Gb 3866Mhz Ram
  • PSU: Xigmatek Vector 750W Silver
  • Depolama: Samsung Evo Plus M2 SSD
Oyunu açtıktan yaklaşık 5-10 dk sonra oluyor csgo ve hellblade'de başıma geldi. Ekran kartı ve BIOS güncel. Rivaturnerla takip etmeye çalışıyorum işlemci yük altında nadiren 60 dereceyi geçiyor, Kraken x62 sıvı soğutma var. Ekran kartı da 50 dereceden başlıyor 70-71 derecelere kadar geliyor. 71-72 gibi de ekran kapanıp fanlar tam devir dönmeye başlıyor. Ekran kartının fanlarında bir problem yok gibi ikisi de çalışıyor. Afterburnerla daha sonra ayar yaptım 70 dereceyi geçmeyecek şekilde ama yine de kapanıyor. Bir de şöyle birşey var; oyun yükleme ekranında mönitörün ışık şiddeti nasıl tarif edeyim bilemedim ama gidip geliyor fakat kapanma yok. Aynı sistemde daha önce 1080TI FE kullanıyordum bir sıkıntı yoktu. Ayrıca olay günlüğünün bu kadar kalabalık olması normal mi?

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    256,6 KB · Görüntüleme: 102
  • 2.jpg
    2.jpg
    252,7 KB · Görüntüleme: 69
Merhaba efendim aynı sorun bende de olmaya başladı sorun çözüldü mü? Nasıl çözdünüz? Ben bilgisayari yanlışlıkla ayagimla ittirdim azicik havalandi ve masaya çarptı ondan sonra böyle kapanmaya başladı anakarta zarar mı verdim? Oyundayken kapanıyor sadece.

Merhaba efendim aynı sorun bende de olmaya başladı sorun çözüldü mü? Nasıl çözdünüz? Ben bilgisayari yanlışlıkla ayagimla ittirdim azicik havalandi ve masaya çarptı ondan sonra böyle kapanmaya başladı anakarta zarar mı verdim? Oyundayken kapanıyor sadece.

Konu hortlatma şampiyonu ilan ediyorum sizi :)

Benim problemim, güç kutusundaydı. İlk başlarda böyle oluyordu daha sonra kasanın arkasından çıt-çıt sesler gelmeye başladı. Yanıp da kasaya zarar vermeden değiştirdim. Oyun sırasında kapanmasının sebebi, oyuna girince bilgisayarın güç ihtiyacı artıyor biliyorsunuz. Yetersiz ya da kalitesiz bir güç kutusu bu tarz problemlere neden olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı