Rehber Oyun Performansı Arttırma - Sorunlarını Giderme [%1 FPS, FPS, Stutter]

Makaleler
9
Daha fazla  
Ekran görüntüsü 2024-02-10 024347.png

Oyun: HITMAN3 (Her şey en yüksekte. 1600p)
Sistem: MSI Raider GE78HX 13VH
İşlemci: i9 13950HX
GPU: RTX 4080 Mobile 175W
RAM: 2x32 5600 MHz CL46 1.1V SK Hynix
Güç Sağlayıcı: 330W AC Adaptör

Merhaba. Uzun süredir yeni bir rehber gelmemişti. Bugün güzel bir tane yapalım istedim. Öyleyse başlayalım.

Hazırlık: Windows​

İlk olarak Windows'umuzu optimum ve stabil bir hale getirelim. Düzgün çalışmayan OS size yararlı olmaz.
DISM aracını kullanarak ilk imajı düzeltmelisiniz. Komut İstemi'ni Yönetici yetkisiyle oluşturun ve ardından sırasıyla girin:
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
Ardından sistem doğrulaması ve onarımı yapabiliriz.
sfc /scannow
Bunun da ardından çalışan tüm programları kapatın. Arkada açık olan programlarınız da dahil. Arkadaki şahsi açık programlarınızı ise sağ alttaki iki kenarlı ok işaretinden kapatabilirsiniz. Sonrasında güzelce Superfetch ve önbelleklemeyi bir silelim. Programları kapatmadan silme işlemi uygulamayın.
Windows Tuşu + R kombinasyonunu yapın ve sırasıyla şunları yazın her şeyi silin silinmeyenleri kutuyu tikleyerek atlayın.
prefetch
%temp%
temp
Ardından sistemde masaüstüne bir kez tıklayın ve Alt+F4 ile açılan ekrandan sistemi kapatın. (Çalışmazsa beklendiği gibi, Fn tuşu kullanmanız gerekebilir.)
Sistemi yeniden açtığınızda muhtemelen hissedersiniz.

1) CPU üzerinde oyun performansı sorunlarınızı giderin veya iyileştirin.​

CPU hassas bir birimdir zaten sistemin de bir nevi kalbidir. Öncelikle CPU'nuzu bir yoklayın.

CPU Throttle​

Rehberimde Throttle tespitini göstermiştim. Throttle sorunlarını tespit edebilirsiniz ama ilk ortaya çıkmasını sağlamanız lazım. Sisteminizi OCCT veya başka bir CPU bazlı stres testiyle sınayın. Arkada HWINFO veya ThrottleStop -hangisini kullanıyorsanız- açık kalsın. Test esnasında zaten sorunları görürsünüz. Önerim ThrottleStop kullanın.

CPU Throttle varsa rehberden veya benden bir şekilde destek alın. Sorununuzu çözün.

CPU Throttle %1 FPS ve FPS değerlerinizi epey düşürebilir. Yüksek FPS ama düşük akıcılık sorunlarına da ilaç olabilir. Kurtulmak en iyisidir.

CPU Timer Resulation​

Timer Resulation düşürmek biraz stabilite bozabilen bir işlemdir. Bunu belirtmekte fayda var. Hardware düzeyinde stabilite bozar merak etmeyin, Windows ve genel deneyiminizi etkilemez. CPU Timer Resulation değerinizi düşürmek Micro Stutter-Stutter sorunlarınıza iyi gelebilir. Deneyip görünüz. Hali hazırda böyle bir sorununuz yoksa yapmayın.

CPU C-State​

Bu da güzel bir konu ve belki de güzel bir çözüm olabilir. Bu çözüm Intel'e hastır. C-State sadece Intel'de mevcut. Bazı oyunlarda sistem adeta "çekişten düşüyorsa" C-State'i kesinlikle kontrol edin. C-State devre dışıysa açın ve C modlarında deneme yapın. C1, C3, C10 olarak denemeler yapın. Bu esnada Undemotion ve Demotion kutularının hepsi tikli bir vaziyette olsun. Örnek:
1707523982148.png

Ben C1'de sorun yaşamıyorum o yüzden en performanslısı C1'e aldım. Bu arada C-State kapatınca benim sistemde de LoL'de sistem aniden çekişten düşüyor gibi oluyor. Dediğim gibi çözüm olabilir.

CPU All-Core veya P All-Core / E All-Core​

Bazı durumlarda -fazla detayına girmiyorum- en güçlü çekirdek çarpanınız çarpan düşebilir. Misal masaüstünde 4.7 GHz ise oyunda 4.3 GHz ancak 4.7'ye fırlamalı olarak çalışabilir. Anlatamadıysam üzgünüm. Özetle sistem yükteyken frekanslar değişkenlik gösterir. Bu gibi durumlarda da Frametime dalgalanabilir. Olmasını önerdiğim durum ise şudur:
1707524273901.png

Görüldüğü gibi tüm çarpan en üst limitleri aynı. Bu da tüm çekirdeklerin hep aynı hızda ve aynı frekansta çalışmasını sağlıyor. Bunu öneriyorum.

CPU Entegre Grafik birimi sisteme bağlıysa sistemden çıkarın ve sadece harici grafik biriminizi kullanın.​

Yapmamanız halinde veriyolu darboğazı yaşayabilirsiniz. FPS değerleriniz daha düşük olur özellikle Valorant, CS gibi oyunlarda.

2) RAM üzerinde oyun performansı sorunlarınızı giderin veya iyileştirin.​

Şimdi RAM'lere geldik. Burası da bence çok güzel bir konu. Çok önemli görülmüyor ama aslında en önemli kısımlardan biri bu.
Altın bilgi: RAM Frekansı CPU'ya değil, Anakarta bağlıdır. Yani CPU'nuza desteklenin üstünde RAM takıp çalıştırabilirsiniz de. Tabi fazlasını okur mu? Okuyamaz yani etkisi olmaz çok fazla. Nereye geliyorum:

RAM Frekansı​

i9 13950HX Desteklenen Maksimum RAM Frekansları:
1707524866116.png

Arkadaşlar bir sistemden en yüksek verimi almak istiyorsanız RAM MHz değeriniz CPU'nun desteklediği en yüksek MHz (veya üstü) olacak. (Tabi öyle de ayarlanmış olacak.) Bu genel oyun performansını iyileştirir bi niteliktir.

CL ve Zamanlamalar​

CL değerinizin düşük olması daha iyidir daha tepkiseldir ve verisel olarak yinelenmeye de daha açıktır. Detaylarına girmiyorum bunu böyle diyip bırakalım şimdilik. Diğer zamanlamaları da kontrol edin. CL dışında da zamanlamalar var.

RAM'lerde Oyuna Negatif Yansıyan Durumlar​

• Dual veya Quad Channel kullanmamak. (Dual ile Quad arasında değecek çok bir fark yoktur.)
  • İki farklı nitelikte veya özellikte RAM kullanmak. (Farklı marka bile olmaması taraftarıyım. Aynı RAM'den iki tane alın ve takın.)
  • Düşük RAM Boyutu (8GB RAM günümüzde tarihe karışmak üzere maalesef.
  • Flex Channel muhabbetleri de var ancak aşırı detaya inmeyelim. Siz iki tane aynı RAM'den alıp öyle kullanın arkadaşlar.
RAM OC ile bile inanılmaz etkiler alanlar var. RAM'leri küçümsemeyin. Yukarıda belirttiğim sistemimde de RAM'ler OC'lu olarak kullanılıyor. Yararlarını da görmedim diyemem.

3) GPU​

Burada pek bir dikkatinizi bir yere çekemeyeceğim, GPU'lar çok stabil parçalardır. Birkaç şeye dikkat edelim yeter.

GPU Power Limit​

GPU Power Limit'i %105 gibi minik artışlarda daha efektif ve stabil buldum. Bunu denemeyi düşünebilirsiniz.

GPU Throttle​

GPU Throttle sorunlarını HWINFO aracı ile denetleyebilirsiniz veya oyunda MSI Afterburner ile direkt olarak ekrana da yansıtabilirsiniz. GPU'nuzda bir Throttle varsa giderin.

4) Power Supply Unit - PSU​

Güç kaynağınız çok önemli. Buradan da kaynaklanan çok sorun mevcut.
3,3V - 5V - 12V gibi kanalları kontrol etmenizi öneririm. %5-8 yükte düşme payı olarak görülebilir. PSU eskimiş, ömrünü yitirmiş olabilir. Ayrıyeten gelen elektrikte de sıkıntı olabilir. Diğer voltaj değerlerine de elbet bir göz atsanız güzel olur. İlgili verileri HWINFO veya başka diğer araçlarda bulabilirsiniz.

5) Depolama​

Depolama tepkisel değilse ve yavaşsa sıkıntı olabilir. Forza Horizon oyuncuları bilir ki disk yetmediğinde yavaştan ilerlerken sistem ağırlaşır. Hatta bazen yüklenemediğinde haritanın o kısmı, oyun bile durur. Yüklenince devam eder. HDD ise şiddetli etkileri görülür ancak SSD'lerde genelde sorun yaşanmaz.

Tüm düşük FPS sorunları genelde buradakilerin dışına çıkmaz. Throttle durumları çok derindir o yüzden detayına girmedim. Önceden girmiştim. RAM'lerde de zamanlamalar derin konudur. Girmedik aynı şekilde. Umarım yararı olur. Danışmak istediğiniz varsa sorabilirsiniz. Dizüstü ve Masaüstü kullanıcıları BIOS ayarlarıma da bakabilirler. Geçmişte bir inceleme yayınladım kendi sistemime dair. Orada ayarlarım da var.

Şunu da ekleyeyim. Anakart burada yazmadım diye önemsiz zannedilmesin. Asıl her kapı anakarta çıkıyor. Throttle olayları genelde zaten direkt olarak anakarta çıkıyor. Anakarta oturtuyorsunuz parçalarınızı. Anakartınızın tasarımı çok önemli. Anakartta ucuza kaçmayın. İyi Forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

CPU Entegre Grafik birimi sisteme bağlıysa sistemden çıkarın ve sadece harici grafik biriminizi kullanın.​

Yapmamanız halinde veriyolu darboğazı yaşayabilirsiniz. FPS değerleriniz daha düşük olur özellikle Valorant, CS gibi oyunlarda.
Hocam benim laptopumda Optimus var, oyuna girerken harici karta almam yeterli mi devre dışı bırakmam mı gerekiyor tamamen?

Hocam benim laptopumda Optimus var, oyuna girerken harici karta almam yeterli mi devre dışı bırakmam mı gerekiyor tamamen?
Harici karta alın. Başka bir şansınız yok. Advanced Optimus teknolojisini de hiç sevmem.

Çok güzel olmuş hocam boş bir zamanımda deneyeceğim.

Bir sorum olacak 16+8 RAM yapsam performansa etkisi olur mu bulduğum RAM'lar aynı bu arada şu an 4+4 DDR4 var.

Son düzenleme:
Çok güzel olmuş hocam boş bir zamanımda deneyeceğim.

Bir sorum olacak 16+8 RAM yapsam performansa etkisi olur mu bulduğum RAM'lar aynı bu arada şu an 4+4 DDR4 var.
Güçlü oyunlar oynuyorsan zaten kesin fark edecektir. 8 GB yetersiz.

16+8 Flex çalışır. Taktığınız RAM'ler lütfen aynı olsun. RAM çok önemli gerçekten.

Sıcaklıklar iyiyse GPU+CPU ve RAM oc yaparak performans artışı sağlanır. Hem ortalama fps hem %1 hem de %0.1 fps değerleri artar. Bir çok kişi overclock'u sadece 5-6 fps artış olarak görüyor hala.

Güçlü oyunlar oynuyorsan zaten kesin fark edecektir. 8 GB yetersiz.

16+8 Flex çalışır. Taktığınız RAM'ler lütfen aynı olsun. RAM çok önemli gerçekten.

Sağ olun hocam almak istediğim RAM bu.

Sağ olun hocam almak istediğim RAM bu.

CL'ler dahi aynı olsa alt zamanlamalar var. Siz bilirsiniz ama ben o riske girmezdim.

CL'ler dahi aynı olsa alt zamanlamalar var. Siz bilirsiniz ama ben o riske girmezdim.

RAM yetmeyecek korkusu var hocam 😀

Sadece oyun için kullanmıyorum o yüzden 24 GB yapmayı düşündüm o da yetmezse 32 GB yaparım artık. 24 yeter ama büyük ihtimal.

Geri
Yukarı