Oyun programlama için C++ vs Java

Redux89

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben oyun motoru kullanmak yerine Framework, API vb. şeyler ile oyun programlamak istiyorum. Artı küçük küçük kendi oyun motorumu yazacağım. Bunlar için C++ mı daha iyi olur, Java mı? C#ı orta seviyeye getirdim ancak C# galiba programlamaya başlamak için öğrendiğim ve çok kullanmayacağım bir dil olacak. Kısaca Framework, API vb. gibi araçlarla mobil, konsollar, bilgisayarlar ve web için oyun geliştirebileceğim.
Geliştireceğim oyun motoru için kullanabileceğim en iyi dil sizce hangisidir?

C++ Programlama dillerinin tanrısıdır. Scratch'ten oyun yapılacaksa düşünmeden C++ derim.

Bu scratch tam olarak nedir? Çoğu yerde görüyorumda. Yani blok kodlama aracı olmadığına yüzde yüz eminim.
Blok kodlama aracı olan uygulamanın özel ismi. Benim kullandığım scratch kelimesi ise direkt bir terim. Scratch; framework veya başka bir servis olmadan, sıfırdan kodlanan uygulamalara deniyor. Aslında uygulamalara denmiyor ama cümle içinde kullanımı "coding from scratch" şeklinde. Yani, sıfırdan kodlamak.

Blok kodlama aracı olan uygulamanın özel ismi. Benim kullandığım scratch kelimesi ise direkt bir terim. Scratch; Framework veya başka bir servis olmadan, sıfırdan kodlanan uygulamalara deniyor. Aslında uygulamalara denmiyor ama cümle içinde kullanımı "coding from scratch" şeklinde. Yani, sıfırdan kodlamak.

Teşekkür ederim. Peki C++ Java gibi her yerde aynıdır olayı var mı? Yani windowsda yazdığım kodları Mac de direk çalıştırabilir miyim Java gibi?

Teşekkür ederim. Peki C++ Java gibi her yerde aynıdır olayı var mı? Yani windowsda yazdığım kodları Mac de direk çalıştırabilir miyim Java gibi?
O kadar teknik bilgiye sahip değilim ama çıkartılıyordur yani. C++ gibi bir dil elbet tüm işletim sistemlerinin desteğine sahiptir. Hatta o kadar kutsal bir dil ki, işletim sistemleri C++'ın desteğine sahiptir desek daha doğru olur.

Arkadaşlar, ben oyun motoru kullanmak yerine Framework, API vb. şeyler ile oyun programlamak istiyorum. Artı küçük küçük kendi oyun motorumu yazacağım. Bunlar için C++ mı daha iyi olur, Java mı? C#ı orta seviyeye getirdim ancak C# galiba programlamaya başlamak için öğrendiğim ve çok kullanmayacağım bir dil olacak. Kısaca Framework, API vb. gibi araçlarla mobil, konsollar, bilgisayarlar ve web için oyun geliştirebileceğim.
Geliştireceğim oyun motoru için kullanabileceğim en iyi dil sizce hangisidir?

Java'nın optimizasyonu C++ ya göre kötü (örnek olarak MC Java vs Bedrock Edition olabilir) onun için C++ daha iyi. Ayrıca C++ daha çok kullanılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı