Oyun programlamaya nereden başlanır?

Canerrt

Decapat
Daha fazla  
Önümüzde kocaman bir yaz var boş zamanlarım elbette oluyor, bunları da boş boş geçireceğime değişik bir şeyler yapmak istedim. Oyun programlama hakkında hiçbir bilgim yok. Başlangıç olarak hangi uygulamayı seçmeliyim ve nasıl öğrenebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Önümüzde kocaman bir yaz var boş zamanlarım elbette oluyor, bunları da boş boş geçireceğime değişik bir şeyler yapmak istedim. Oyun programlama hakkında hiçbir bilgim yok. Başlangıç olarak hangi uygulamayı seçmeliyim ve nasıl öğrenebilirim?

Udemy ve YouTube'dan kurslar izleyebilirsiniz. İstediğiniz şeyi Türkçe bulamazsanız İngilizce bulabilirsiniz büyük ihtimal. 3D oyun için Unity veya Unreal Engine kullanabilirsiniz.

Mobil mi, Bilgisayar mı?

Unreal Engine çok üst seviye bir program onun yerine Unity kullanabilirsiniz. Ve Unity'i indirin, ayarlarınızı yapın. (bunlar kolay ayarlar) ondan sonra C# eğitimlerine bakabilirsiniz. Buraya kadar yazdıklarımı yaptıktan sonra YouTube'da veya eğitim veren sitelerde video olarak oyun yapan insanlar var. Kodları önünüzde yazıyor. İzleyip sizde alıştırma olarak kendi oyunlarınızı yapabilirsiniz. Hem eliniz de alışmış olur. Bu süreç kısa bir süreç. Ama ondan sonra eğer devam etmek isterseniz uzun bir süreç bekliyor. Eğer devam etmek isterseniz de üst düzey eğitim videoları izleyerek ve pratik yaparak bu işte profesyonel olabilirsiniz.

Udemy'de çok fazla kurs var. Çok ve olumlu yorum alanlardan birinden başlayabilirsin. Popülaritesi ve basitliği ile Unity iyi bir tercih olacaktır diye düşünüyorum. Onun dışında Godot ve Unreal Engine'de tercih edilebilir. Unreal Engine biraz ağır(Sistemsel olarak). Unity hem hafif bir oyun motoru hem de en popüleri olduğu için hakkında çok fazla kurs ve kaynak bulabilirsin.

Unity oyun motoru ile en yaygın kullanılan dil C# . Bu iki bilgi başlangıç açısından işini kolaylaştıracaktır. Üzerine gittikçe kendi yolunu çizersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı