Oyun programlamayı nasıl öğrenirim?

Lory0

Decapat
Daha fazla  
Unity ile oyun geliştirmeye çalışıyorum diyeyim. Aklıma bir proje geliyor yapmaya başlıyorum ama bir yerden sonra takılıyorum. Adam gibi öğrenememden kaynaklanıyor herhalde. Bunu nasıl güzel öğrenebilirim? Tecrübeli biri varsa yardım ederse çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Unity ile oyun geliştirmeye çalışıyorum diyeyim. Aklıma bir proje geliyor yapmaya başlıyorum ama bir yerden sonra takılıyorum. Adam gibi öğrenememden kaynaklanıyor herhalde. Bunu nasıl güzel öğrenebilirim? Tecrübeli biri varsa yardım ederse çok sevinirim.
Udemy'den kurs satın alabilirsiniz.

Unity başlangıç için zorluyorsa GameMaker kullanabilirsiniz. Çok daha basit bir dil yapısı var. Ayrıca 2D anlamında her türlü ihtiyacınızı karşılar. 3D oyun da geliştirilebilir ancak çok tavsiye etmem. Onun dışında evet başlarda biraz zorlayabilir, bir türlü birşey yapamıyorumşsun gibi gelebilir. Pes etmeden azimle ilerleyerek oluyor her şey. Bunu kendim de yaşadığım için söylüyorum :) 9 yıllık oyun geliştiriciyim ben de başlarda hiçbirşey yapamıyormuşum gibi geliyordu. Başka bir konudan örnek verecek olursak, bir yıldır müzik besteleme işiyle de uğraşıyorum, şu anda kendimi geliştirmeye devam edebiliyorum ancak başlarda, özellikle ilk 2 ay ne kadar denesem de olmuyor gibi hissediyordum. Sonra bir gün bir anda, sanki aydınlanıyorsun böyle. Nasıl oluyor bilmiyorum ama bir anda herşey anlam kazanmaya, kafana oturmaya başlıyor. Ondan sonra öğrenme ve kendini geliştirme hızın bir anda ivmeleniyor :D
Bu arada Udemy den kaliteli bir kurs alabilir, ayrıca oyun geliştirici topluluklarına katılabilir ve yardım alabilirsin. İngilizcen iyi ise yabancı komüniteleri çok daha tavsiye ederim. Bu arada İngilizceni geliştirmeyi de ihmal etme, bu alanda devam etmek istiyorsan onsuz yaşanmaz gibi birşey :D

Unreal Engine'nin Blueprint sistemini sıfır kod bilgisi ile kullanabilirsiniz. Ama Unreal, size başta çok zor gelebilir.
C++ oyun için idealdir.

Unreal Engine'nin Blueprint sistemini sıfır kod bilgisi ile kullanabilirsiniz. Ama Unreal, size başta çok zor gelebilir.
C++ oyun için idealdir.
C# ta takılan birisinin C++ ile devam etmesi pek de tavsiye edebileceğim bir durum değil. Unreal Engine şahane bir motor olmasının yanı sıra, aynı zamanda yeni başlayanlar için önermeye çekineceğim motorlardan birisi. Yine de imkansız değil tabi, isteyince her şey oluyor hayatta. Önemli olan çabalamak :D

Nesne tabanlı bir çok dil var. Bence asıl önemli sebepler: hız, iyi optimizasyon yapan compiler'lar, etkin memory management, kodun farklı platformlara taşınabilirliği, sisteme hakimiyet.

Oyun geliştirme konusunda bence genel olarak herşeyden biraz biraz öğrenmeye çalışmalısın, ama uzman olduğun tek bir konu olmalı. Örneğin fizikler, NPC'ler gibi belli bir konuya yüklenerek ustalaşarak ilerlersin. Bir yerde bir açık dünya yaratmaya çalışıp aynı anda NPC'ler, fizikler, yapay zeka gibi şeylerle uğraşmaya kalkarsan işin zor diye düşünüyorum. Tabi ki bir oyunu tek başına da yapabilirsin, ancak belli bir alanda uzmanlaşıp bir ekip içinde çalışman daha doğru olacaktır. Bir alanda uzmanlaşmaya çalışıp, e zaten bağlantılı olmak zorunda oldukları için diğerlerine de sıçrayabilirsin bence. Pek bilgim yok bu konularda ama böyle olması gerektiği düşüncesindeyim. Sonuçta bir alanın, bir uzmanı olmalı ve herkes işinde uzman olursa çıkan ürünün de kaliteli olması kaçınılmazdır.

Hangi motoru seçtiysen onunla alakalı başlangıç kursu satın almakla başlayabilirsin. Öğretici içerikleri izlerken bir yandan da oyun dünyasını takip et, gamedev.net , gamasutra.com gibi bu alan için açılmış yabancı kaynaklı sitelerde gezin. Farklı oyunlar oyna, oyun tasarımı veya ingilizce adı ile "game design" anlamında ufkun genişler. Bu arada herhangi bir şeyi geliştirirken başına gelen problemleri büyük ihtimalle başka insanlar da yaşamıştır. Bu sebeple arama motoru kullanmayı da ihmal etme. Başlangıç için bunları söyleyebilirim, daha detaylı bir sorun varsa yardımcı olabilirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı