6000 TL'ye Program ve Oyun İçin Laptop mu Yoksa Masaüstü mü?

Erkan03

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba forum arkadaşlarım. Sizlere birkaç şey danışmak ve sormak istiyorum. Öncelikler kendimden bahsedeyim. Yaşım 16 lise 2 öğrencisiyim. Bilişim bölümü okumaktayım Photoshop ve Visual Studio gibi programlarla uğraşmaktayım. Şu an elimde Core 2 duo işlemcili TOSHİBA(2008) laptop var.
Gelelim can alıcı kısma. 1 - 2 ay sonra bir bilgisayar almak istiyorum. Oyunlara ve kod yazmaya çok meraklı birisi olarak ailem bana 4500 - 5000 TL bütçe verdi. Fakat ben masaüstü bilgisayar toplamak isterken onlar bana 1 milyar daha fazla verelim laptop al diyorlar. Yakında üniversiteye gideceksin taşımasını kolay olur diyorlar. Sizce ne yapmalıyım? Laptop keser mi beni ? Şöyle geniş ekranda hayallerimi gerçekleştirirsen 17.3 inçlik ekrana mı haps olayım ? 1. Sınıfa giden bir kardeşim var. Eğer masaüstü toplar isem bilgisayarımı ona emanet edeceğim ve üniversitede ise bilişim üzerinde ilerlersem 2000 TL'lik bir laptop bana yetecektir diye düşünüyorum.

Lafı uzatmadan. Sizce ne yapmalıyım ? Program yazmak ve oyun oynamak için Laptop mu almalıyım yoksa Masaüstümü toplamalıyım ?

Yardımcı olursanız sevinirim. Öneri yaparsanızda sevinirim.
  • Masaüstü için;
-5000TL bütçe
-Monitör dahil
Haziran , Temmuz ayında alınacak.

• Laptop için;
-6000TL bütçe
-Haziran , Temmuzda alınacak

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu senin tarzına bağlı, sistemler iyi olduktan sonra gerisi yalan. :)

Dostum senin durumundayım bende. Yolculuk yapacaksan eğer kesinlikle dizüstü almalısın. Üniversiteye gideceksen masaüstü eziyetten başka bir şey olmaz ve eninde sonunda dizüstü almak zorunda kalırsın. Oyum dizüstünden yana.

Aynı durumun değişiği var bende ve lise 2. sınıf öğrencisiyim. Tavsiyem dizüstü bir gamebook almandan yana çünkü masaüstü alsan üniversite bitince oyunları zor açmaya başlayacaktır ama yazılımları çalıştırma performansı pek düşmez. 6.000 liralık bir gamebook sana fazlası ile yeter diye düşünüyorum, yanında taşıyabileceğin için.

Bütçe kalıcıysa şu an 2500 TL'lik bir bilgisayar ile yapamayacağın şey yok.

Şimdilik kendine 2500 TL civarına bir bilgisayar topla, üniversiteye geçince uygun bir notebook alabilirsin.

6.000 TL ye ikisini de al derim ben, dizüstü bilgisayarı 2.000 civarı tutarsan i7 işlemcili bir güzel bir bilgisayar toplayabilirsin kendine.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı