Oyun ve yazılım için Linux tabanlı işletim sistemi tavsiyesi

elementaryOS 5.1.7 Hera'dan farkı nedir hocam?
elementaryOS Debian 10 Buster tabanlı, diğer ise Arch tabanlı.
elementaryOS Gnome çatallaması olan Panteon masaüstü ortamı kullanıyor, diğerine bir çok masaüstü ortamı eklenebilir. Panteon da eklenebilir. Bir kere eklemiştim.

Elementary OS Debian 10 Buster tabanlı, diğer ise Arch tabanlı.
Elementary OS GNOME çatallaması olan Panteon masaüstü ortamı kullanıyor, diğerine birçok masaüstü ortamı eklenebilir. Panteon da eklenebilir. Bir kere eklemiştim.

Hocam kusura bakmayın fazla terimlere aşina değilim. Biraz daha basit anlatır mısınız?

Bu çekirdeği sizce özel kılan nedir? Çok duymaya başladım.
elementaryOS 5.1.7 Hera, 5.4.x çekirdek sürümünde kaldı ve çok yavaş. Bu çekirdeği kurduğum zaman;
- GPU gücü, CPU gücü çok artıyor, Ram optimizasyonları oluyor. Sistem çok stabil ve hızlı oluyor.

Hocam kusura bakmayın fazla terimlere aşina değilim. Biraz daha basit anlatır mısınız?
Ben sana özet geçeyim:

Debian 10 tabanı kullanıyor, diğeri ise Arch tabanı kullanıyor. Arch tabanı her konuda daha hızlıdır. Ancak biraz daha zordur Debian'a göre.

Pantheon isimli Masaüstü modelini kullanıyor ve değiştirilemiyor. EndeavourOS ise birçok masaüstü ortamına destek vermektedir. GNOME masaüstü ortamı öneririm özellikle çünkü GNOME ortamı oyun performansı konusunda en iyisi olmuştur şimdiye dek.

elementaryOS 5.1.7 Hera, 5.4.x çekirdek sürümünde kaldı ve çok yavaş. Bu çekirdeği kurduğum zaman;
- GPU gücü, CPU gücü çok artıyor, Ram optimizasyonları oluyor. Sistem çok stabil ve hızlı oluyor.
Zen mimarisi de epey beğeniliyor. Ben Zen kullanıyorum. İkisini de test ettiyseniz hangisini daha iyi buluyorsunuz?

Geri
Yukarı