Yazılım için Linux işletim sistemi tavsiyesi

Açıkçası hiç fark edeceğini düşünmüyorum :)

Windows yazılım geliştirici için daha iyi. Her türlü geliştirici aracı eksiksiz olarak mevcut. Beni indir diye bekliyor.

Fakat ben Linux kullanacağım diyorsan, yükle kafana göre bir dağıtım geç. Hangi dağıtımı kullandığın bence çok fark etmez.

Ayrıca MacOS falan demişsin, bu konuda bir görüşümü belirtmek istiyorum. MacOS'da bulunan Dock, bunun Linux'de karşılığı, Plank vs. bunlar estetik olarak güzel dursa da, kullanışlılık olarak çöptür. Windows sitil taskbar, dock'dan, kullanışlılık açısından bence ve bir çok kişiye göre üstündür.

Linux DE'leri default şeklini fazla bozmadan kullanmanı öneririm.

Son düzenleme:
Windows yazılım geliştirici için daha iyi. Her türlü geliştirici aracı eksiksiz olarak mevcut. Beni indir diye bekliyor.

Fakat ben Linux kullanacağım diyorsan, yükle kafana göre bir dağıtım geç. Hangi dağıtımı kullandığın bence çok fark etmez.

Ayrıca macOS falan demişsin, bu konuda bir görüşümü belirtmek istiyorum. MacOS'da bulunan dock, bunun Linux'de karşılığı, plank vs. bunlar estetik olarak güzel dursa da, kullanışlılık olarak çöptür. Windows sitil taskbar, Dock'dan, kullanışlılık açısından bence ve birçok kişiye göre üstündür.

Linux De'leri default şeklini fazla bozmadan kullanmanı öneririm.
Windows telemetry için daha iyi. Her türlü telemetry eksiksiz olarak mevcut. Beni izlet diye bekliyor (!)

Linux yazılım geliştirmek için çok daha rahat, özellikle Windows'a özel bir dil kullanmıyorsanız istediğiniz her şeyi bulabileceğinize eminim. Terminal işimi çok kolaylaştırıyor. Hangi distro derseniz Debian stable dışında herhangi bir distro olabilir, Debian Stable'da bir sürü yazılım eski olduğundan dolayı yazılım geliştirirken sorunla karşılaşabilirsiniz.

Yazacagin seye gore degisir. Yazilim gelistiren insan OS agnostik olmali, sartlar neyi gerektirirse onu kullanirsin. Linux'te daha iyi yazilim gelistirilir diye bir sey yok.

Tavsiyem deb. tabanli stabil distrolara yonelmen, kisisel favorim Mint MATE.

Geri
Yukarı