Oyun ve yazılım için Linux tabanlı işletim sistemi tavsiyesi

Onu bilmiyorum. Denemek lazım :) Bakın protondb.com diye bir site var. Oynayacağınız oyunu yazın ve size orada kullanıcı raporlarını gösteriyor. Hangi Linux dağıtımı hangi bilgisayar özellikleri, ne kadar performans alınmış vb.

Ubuntu yüklesem peki. Onda da oynayabilir miyim? Wine ile her oyun oynananbilir diyorlar.

Ayrımasam nasıl olur?
En az şu şekilde olmalıdır.
"/boot/efi": Fat32 formatı ve 512 MB'dir.
"/": EXT4 veya bir kaç formatta olabilir ve en az dağıtımın gerektirdiği, en çok da dağıtımında gerektirdiği + dilediğin kadar boyutta olmalı.

Yoksa Linux dağıtımın kurulmaz.

En az şu şekilde olmalıdır.
"/boot/efi": FAT32 formatı ve 512 MB'dir.
"/": EXT4 veya birkaç formatta olabilir ve en az dağıtımın gerektirdiği, en çok da dağıtımında gerektirdiği + dilediğin kadar boyutta olmalı.

Yoksa Linux dağıtımın kurulmaz.

Hocam aktif olur musunuz kurarken yardımcı olursunuz.

Gerçi 1 saate anca iner. Ben yazarım burdan. Gören olursa onlarda yardım eder :)

Son düzenleme:
Dostum bak bilgili değilsin henüz. Tecrübe etmelisin. Bu yüzden sen Pop_OS gibi bir Ubuntu/Debian tabanlı bir dağıtım veya Arch'ın en kolay sayılabilir dağıtımlarından EndeavourOS kurmalısın. EndeavourOS kurmayacaksan Debian öneririm ama kurulumu işkence benim için.

Eğer denerim ederim dersen Mint'da düşünebilirsin ama bana kalırsa oyun oynamak istiyorsan ve tatlı bir görünümüm olsun diyorsan EndeavourOS veya Arch Linux tercih etmelisin. En iyi performansı açık ara bunlarda alırsın. Diğer dağıtımlar sadece sistem yorar.

Disk bölümlemesi işlemlerini kurulumda grafiksel arayüzle rahatça yaparsın onu dert etme. (Arch Linux hariç. Arch Linux'ta kurulumda terminalde ayarlıyorsun her şey gibi.)

Dostum bak bilgili değilsin henüz. Tecrübe etmelisin. Bu yüzden sen Pop_OS gibi bir Ubuntu/Debian tabanlı bir dağıtım veya Arch'ın en kolay sayılabilir dağıtımlarından EndeavourOS kurmalısın. EndeavourOS kurmayacaksan Debian öneririm ama kurulumu işkence benim için.

Eğer denerim ederim dersen Mint'da düşünebilirsin ama bana kalırsa oyun oynamak istiyorsan ve tatlı bir görünümüm olsun diyorsan EndeavourOS veya Arch Linux tercih etmelisin. En iyi performansı açık ara bunlarda alırsın. Diğer dağıtımlar sadece sistem yorar.

Disk bölümlemesi işlemlerini kurulumda grafiksel arayüzle rahatça yaparsın onu dert etme. (Arch Linux hariç. Arch Linux'ta kurulumda terminalde ayarlıyorsun her şey gibi.)
Şimdi asıl soruya geleyim. Ara sıra oyun oynayacağım ve çoğunlukla kodlama ( %20 , %80 gibi bir ayrım yapabiliriz ) ile uğraşacağım. EndeavourOs en iyi seçenek mi benim için? yani yeni başlayan biri için?

Şimdi asıl soruya geleyim. Ara sıra oyun oynayacağım ve çoğunlukla kodlama ( %20 , %80 gibi bir ayrım yapabiliriz ) ile uğraşacağım. EndeavourOs en iyi seçenek mi benim için? yani yeni başlayan biri için?
Bence kurma bu dağıtımı. Çok mora çalıyor ve tasarımı kötüdür. Ayrıca GNOME kurarsan performansı kötü olur. Windows kullanman daha iyi olur yani.

GNOME 40, 41, 42 sürümleri çok kaynak kullanan ve günlük kullanıma uygun olmayan ortamlardır.
Boştayken 1.3-2.0 GB arası Ram kullanır ve stabil değildir.

Bence kurma bu dağıtımı. Çok mora çalıyor ve tasarımı kötüdür. Ayrıca GNOME kurarsan performansı kötü olur. Windows kullanman daha iyi olur yani.

GNOME 40, 41, 42 sürümleri çok kaynak kullanan ve günlük kullanıma uygun olmayan tasarımlardır.
Boştayken 1.3-2.0 GB arası Ram kullanır ve stabil değildir.
Napıcam ben? elemantaryOs da mı aynı?

Yeni konular

Geri
Yukarı