Oyun Yapımına Nereden Başlanmalı?

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600, ASUS Dual GeForce RTX 3060 TI 8GB 256 Bit, Corsair Vengeance RGB Pro 8GB 3200MHz x2, Gigabyte B450M S2H V2, Gigabyte GP-P750GM 750W, Corsair 4000D Airflow ATX Case
Meslek
Game Developer
Kendi oyunumu yapmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Deneyimi olan arkadaşlar varsa anlatırsa çok sevinirim. Bu arada yapmak istediğim oyun Online olucak FPS yada MMORPG ama ben MMORPG den yanayım. Hangi oyun motorları kullanılmalı vs. bilgisi olan yardım etsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu dediğiniz şeyler kolay değil. Öyle oyun yapacağım deyip de yapamazsınız. Uzun zamanlar ve bir ekip ortamı ile çalışmanız gerekir. Tek başınıza çok çok zor. Hele online oyun yapmak çok daha zor.

Oyun yapmak kolay değildir. Hele tek kişi ise başlamadan bırak bence. Birde çıtaya yüksekten başlayıp FPS oyunu falan yapmak istiyorsun. Bu işler hem zor, hem zahmetli, hemde maddi açıdan zorlar.

Hele birde 3D oyun yapacak isen işin çok ama çok zor. Proglamlama dilleri, kodlama bilgisi, oyun motoru için sağlam bir bilgisayar, sağlam animasyonlar vb. şeylerden anlaman lazım.

Bu konuyu bende çok merak ediyorum simdi yorumları okudum çok zor veya ekip lazim gibi şeyler söylemişsiniz ya bilmiyorsunuz ya da geliştiriyorsunuz diye tahmin ediyorum. Başlangıç için neler gerekli veya ne lazim şematik bir açıklamaya ihtiyaç duydum. Bilen veya aydınlatmak isteyen kişileri bekliyorum..

Öncelikle hikayeli bir oyun için senaryosu gerekli. Daha sonra bir oyunmotoru seçmen gerek.(Unreal Engine olabilir.) Oyun için çizimleri yapman gerek. Daha sonra kodlamaya hakim biri çizimleri motora geçirmesi gerek. (Vuruş hızı vesaire.) Birde seslendirmeler var. Onun içinde bir ekip gerekiyor. Oyun tek dil olmıycaksa çevirmene ihtiyacın olucak. Temelde anlatmaya çalıştım. Hatam varsa kusura bakma.:)

Düzeltme: Online bir oyun için güzel bir host kurup veri tabanına bağlaman gerek. Bunun için de paraya ihtiyacın var.

Peki kendimi oyun yapım aşamalarından sadece birinde geliştirsem daha iyi olur mu ? Mesela modellemede.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı