Oyun yapmak için nasıl bir bilgisayarım olmalı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
konu 2015 ama olsundu günümüz 2018 :D ve ben nasıl ki az bişe bilgim olmasına rağmen bakim daha neler var diye ararken buraya geldiysem :D belki 2020 yılında da gelen olur :D

evet az olan bilgimi ve deneyimi mi paylaşıyorum :D oyun nasıl yapılır kısmına girmicem , soru da o değil zaten :D

1 ) en önemli kurallardan biri kesinlikle '' numpad tuşu '' '' numerik tuş '' olmalı . tabi bu ikisi de aynı şey ama bu iki terim de aynı şey :D

blender programını numerik tuşlar olmadan kullanamazsın . kullanırsın ama beni gibi bir cacık yapamazsın :D

yapmaya çalıştığım cihaz ; asus t100 :D

2 ) kesinlikle en az 500 gb hafızası yoksa laptopun yada pc nin asla başlamayın . aklınızdan bile geçirmeyin :D

deneme amaçlı kıydırık dan bir oyun taslağı kaydetseniz bile neredeyse 1 gb tutuyo :D daha oyun bitmemiş .karakter koyup kaydetmişin 1 gb :D

muhakkak daha az gb mb tutan olucaktır ama hafıza çok önemli .

beğenmediğin en dandik oyun programı bile 2 gb ki unty de zaten 4 gb dan başlıyo . unreale falan girmiyorum bile :D kısaca en azından 500 gb hafıza şart

3 ) 4 gb ram yoksa unutun oyun yapmayı ki zaten çoğu oyun yapma programının sistem gereksinimlerinde ram 4 der

1 gb ram le 2 gb ram le elinizde patlar :D 1 gb ramim var kendim den biliyorum kabus gibi :D

4 ) şayet işlemciniz en az i 3 falan değilse bulaşmayın :D hele atom falansa asla :D benim ki intel atom , olduğu yerde sayıyo :D celoron işlemci falan diyolar ama bilmiyorum kulllanmadım . en az i3 den aşşasıyla başlamam , başlayamadığım için de hala başlayamadım :D

5 ) aklıma başka bişe gelmiyo :D he tabi ekran kartı falan da gerekir ama kalkıp da
Call of Duty yapcak haliniz yoktur :D
Kaç tane gülücük var sayamadım. Nokta yerine gülücük emojisi var herhalde klavyede.

3. nesil i7
Nvidia 650 LM
8 GB RAM
İş yapar mı?

Dead Cells benzeri bir şey yapmaya çalışırsam bu işimi görür mü? Ya da dünyanın en basit FPS oyunu?

Oyun yapmak için büyük ekiplere ihtiyaç yok. Yukarıdaki bazı cevapların yanlış olduğunu düşünüyorum. Donanım gereksinimi de nasıl bir oyun geliştireceğine dair. Bir tek oyun motoru kullanmayacaksın. Sadece 2D yapacaksan bir kod editörü, grafik tasarım (veya illüstrasyon, çizim) programı ve oyun motoru gerekir. Tek tek oyun motorlarına göz gezdirebilirsin. 3D için ise daha fazlası gerekecektir. Gökyüzüne ışıklar, efektler eklenmesi gerekir. 2D oyun yaparken bunları basit bir animasyon veya çizim olarak ekleyebilseniz de 3D olunca işin içine yansıma olayı giriyor. Bunlar da performansı azaltan etkenler olacaktır. Ek olarak bir modelleme programına ihtiyacınız var.

Bu nasıl bir oyun yapacağına dair tabii ki. Basit bir oyun yapabilirsin ama büyük projeler, büyük ekipler tarafından yapılmakta.

bende 2021den geliyorum
Benim 3 yıllık bir konuya aynı mesajı attığım gün mesajımın silinmesi ve uyarı almış olmam gerçeği vs 6 yıllık konuya atılan aynı mesaja hiçbir şey denmemesi.

3. nesil i7
Nvidia 650 LM
8 GB RAM
İş yapar mı?

Dead Cells benzeri bir şey yapmaya çalışırsam bu işimi görür mü? Ya da dünyanın en basit FPS oyunu?
Konu açmak yerine başka konuya sorun yazılması ve yine buna bir şey denmemesi.

Sanırım mod ekibinde birilerinin direk benimle bir sorunu var... Forum yönetiminin ne kadar yarım yamalak olduğunu eleştirince de bize kızarlar, iyi mi?

Not: Şimdi yaptığım Türkçe hatalarını bulun, bulamazsanız uydurun da ban atın. Zaten tek iyi yaptığınız iş ban butonuna basmak. Hadi iş başına! :p

1612703458175.png

Başlıkla alakalı bir soru sordum. Site de bununla ilgili bir yasak var mı bilmiyorum.

Başlıkla alakalı bir soru sordum. Site de bununla ilgili bir yasak var mı bilmiyorum.
4. Farklı sorularınızı var olan konu altına sormak yerine yeni bir konu açarak sorun
20. Eski konulara gereksiz mesajlar atarak tekrar gün yüzüne çıkarmak ceza nedenidir.
Ayrıca seni bir kuralı çiğnediğin konusunda aydınlattığım, bilgilendirdiğim için ben de bir kural çiğnedim bak? :D
26. Kuralları ihlal eden kullanıcıları konusunda mesaj atarak uyarmak ceza nedenidir. Bu gibi durumlarda şikayet edilecek mesajın altında bulunan "Rapor Et" butonunun kullanılması gerekmektedir.
Misal burada da "konusunda" gizli öznesi 2 anlamda anlaşılır. Normalde forumda Türkçe kurallarına uymamanın ceza nedeni olduğunun altını çizerim. Konusunda derken? Ne konusunda? Adamın açtığı konuda mı? Kural hakkında aydınlatmaktan mı bahsetti? O zaman özel mesaj atarak bilgilendirmek ban sebebi değil diye algılayabilir miyiz? Ayrıca bu konuyu açan sen değilsin, dolayısıyla kendi açtığım konu olduğu için ben bir kural ihlal etmedim diyebilir miyiz? Bir İngilizce öğretmeni olarak benim beynimin almadığı mevzular bunlar.

SDN Forum'da bu yüzden Technopat kuralları alay konusu oluyor. Kurallara ulaşmak için Sosyal butonunun yanındaki oka tıklayıp Kurallara tıklayabilirsin. Bu kuralları bulması biraz zor olabilir ve bu da forum kullanmayı bilmeyenler için "Niye forum kullanmayı bilmeden bizim forumumuzu kullanıyorsun cahil herif seni?!" demiş gibi bir şey oluyor. Bu tavrı Technopat'ta baya göreceksin dostum... :(

Bir ilerleme kaydedebildiniz mi 5 yılın ardından?
Ne kadar ilerleme dersin buna bilmem. Basit oyunlar yapabilir hale geldim ama işin içine girdikçe bu işten istediğim gibi bir geliri yakın zamanda, özellikle Türkiye'de elde edemeyeceğimi anladım. Ben de İngilizce öğretmenliğine geçtim. Gerçi bu sene de hocamız bize bir kaç video oyunu yaptırdı sınıf içinde kullanmamız için. Belki ileride dil öğrenmeyi kolaylaştırıcı (Özellikle Rusça oyun yapmak istiyorum. Telaffuzu zaten basit. Patır patır öğrenirler.) oyunlar yapabilirim ama şimdilik oyun yapma maceram 3D modellere ve harika efektlere uzanmıyor. 2D oyunlar? Tek yapabildiklerim onlar zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı