Oyun yapmak için oyun motoru önerisi

tcknmx

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kiev
Daha fazla  
Meslek
Yazılım ve Donanım
Geçtiğimiz senelerde (2021) arkadaşımla beraber ryo üzerine çalışmalara başlamıştık. Kendisi "ya ben yazılım dili öğreniyorum yok şu yok bu" diye diye görsel sorumluluğu bana yükledi. Blender'dan model tasarla diyordu sürekli. Ben ise her mantıklı insanın yapacağı gibi "kanka neyi tasarlayim? Neyi bana malzeme ver?" dedim çünkü bir temel taslak bile yoktu. Hikaye yok mekanikleri oturup uzun uzadıya düşünmedik vesaire vesaire. Ben dayanamayıp saldım bu işi eyvallah çektim. Oyun çıkarmış ve tamamen Free template ile ucuz çerezlik oyun yapmış. Eline 10-15 dolar da geçmiş. Aslında düşününce çerezlik ufak bir oyun kendim de yapabilir miyim dedim. Yeni PC alacağım onda çerezlik puzzle bir oyun yapabilmem için destek istiyorum. Yani destekten kastım bilinen oyun motorları haricinde basit arayüzü olan kodlama yetisi aşırı masterpiece yetenekler istemeyen bir Engine işimi görür. Blender'dan kendi modellerimi yapabiliyorum yani Free assets kullanmayacağım. Evet önerileri alayim :)

Hocam Unreal Engine 4/5 (ben çoğu durumda 4 öneririm çünkü 5 optimizasyon konusunda biraz sorunlu ve şirketler modlanmış motor kullanıyorlar, tam oyun yaparken 5 orijinal hali ile çok sorun çıkarabilir) öneririm. Ben de UE kullanıyorum, biraz bilirsiniz artık satır satır kod yazmak pek akıl karı değil. Ve UE mümkün olan en basit şekilde mümkün olan en kompleks olanakları size sunuyor. Bu arada benim de bir iş arkadaşına ihtiyacım var, isterseniz biraz konuşabiliriz, en azından bildiğim kadarıyla motoru öğretebilirim.

Arkadaşın dediği gibi UE kullanmak daha mantıklı. Eğer İngilizceniz iyiyse kodlamayı çok rahat kavrayabilirsiniz. Eğer PC çok iyiyse UE5 kullanın daha işlevsel. Ama PC O kadar iyi değilse 4 kullanmak daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı