Oyun yapmak istiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Dc021x

Hectopat
Öncelikle merhaba. Konu dışı olarak açtım, eğer yanlış açmışsam üzgünüm. Başlıkta gördüğünüz gibi bir isteğim, daha doğrusu bir hayalim var. Ama her defasında bir şekilde karşıma sorunlar çıktı, başarısız oldum ve bu işte gelişemedim. Artık gerçekten çok üzgün bir hale geldim ve burada sizden yardım almak istedim. Lütfen bana çalış, yap, öğren gibi şeyler demeyin. Kolay değil, bir cümle veya bunlar gibi bir kelime ile sorun çözülemez. Nereden devam edeceğimi bilmiyorum. Daha önce bir ekip kurdum, herkes tek tek dağıldı. Şimdi bu isteğime ulaşacağıma dair kendime söz vererek, yeni bir ekip kuracağım. Sizden tavsiyeler istiyorum, şimdiden teşekkür ederim. Dediğim gibi ekibi kurmam gerek, lütfen benimle bu işte bulunacak ve yardım edecek arkadaşlar varsa eğer, buradan iletişime geçebilirler. Umarım diğer herkes de isteklerini yerine getirebilir. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşınız küçük ise bunu yapmanız zor olabilir. Eğitimini almanız lazım. Kodlamak o kadar da kolay bir şey değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun yapmak istiyorum demekle oyun yapılmıyor öncelikle oyun yapabilecek seviyeniz var mı? Yok ise ekip kuracağım vs. bunlar hayalperest sözler olarak kalır. C# ile Unity üzerinde oyun yapmayı öğrenin bir sürü kurs, video, kaynak bulunmaktadır. Bunu 1 yıl içerisinde düzenli olarak devam ettirin, 3-4 saat vaktinizi oyun geliştirmeye ayırın 1 yıl sonrasında 3D, 2D oyunlar yapmaya başlamış olacaksınız. Birisi size bu oyuna bunu ekle dediğinde ekleyebilir hale geldiğiniz vakit yavaştan ekipleşirsiniz zaten illaki Discord olsun farklı yerler olsun kendine ekip arkadaşı bulursun. Sen ne kadar uzmanlaşırsan o kadar arkadaş bulursun emin ol :)

Anladığım kadarıyla amacınız kodlamak değil. Amacınız bir ekip kurmak. Yani kısaca CEO olmak. Bu durumda da bazı kırmızı çizgiler var. İnsanlar neden sizin ekibinize katılsın? Ne vaad ediyorsunuz? Daha önce ekip yönettiniz mi? Yönetim hakkında en ufak bir tecrübemiz var mı? Eğer bu sorulara cevap verebiliyorsanız, böyle bir başlığı bu cevaplar ile açın. Bu sayede insanlar ne istediğinizi anlayacak, ve sizi ciddiye alacaktır.

Anladığım kadarıyla amacınız kodlamak değil. Amacınız bir ekip kurmak. Yani kısaca CEO olmak. Bu durumda da bazı kırmızı çizgiler var. İnsanlar neden sizin ekibinize katılsın? Ne vaad ediyorsunuz? Daha önce ekip yönettiniz mi? Yönetim hakkında en ufak bir tecrübemiz var mı? Eğer bu sorulara cevap verebiliyorsanız, böyle bir başlığı bu cevaplar ile açın. Bu sayede insanlar ne istediğinizi anlayacak, ve sizi ciddiye alacaktır.
En önemli soru bu insanların emiğinin karşılığını nasıl sağlayacaksınız :D

En azından hayalin olması güzel. Ama direk oyun yapmak zor olsa gerek. Belki mod yapmayı öğrensen senin için iyi bir başlangıç olabilir.

İnsanların ekibinize katılması, ekibinizin amaçları ve ne gibi destekleriniz, vaatleriniz olduğunuzu söylemeniz lazım ki sizin ekibinize katılanlar olsun. Bu işler tecrübe ve zamana bağlıdır, hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmıyor. Her büyük projenin ardında bir emek yatmak da bu emeği sağlamak içinde başarısız olabilirsiniz ama ayağı kalkmayı bilmek gerek. Forum gibi yerlerden ekip kurarsanız dağılması muhtemel olur zaten.

Yaşınız küçük ise bunu yapmanız zor olabilir. Eğitimini almanız lazım. Kodlamak o kadar da kolay bir şey değil.

Kodlamayı bir yandan öğrenmeye çalışıyor, bir yandan oyun yapıyorum.
Oyun yapmak istiyorum demekle oyun yapılmıyor öncelikle oyun yapabilecek seviyeniz var mı? Yok ise ekip kuracağım vs. bunlar hayalperest sözler olarak kalır. C# ile Unity üzerinde oyun yapmayı öğrenin bir sürü kurs, video, kaynak bulunmaktadır. Bunu 1 yıl içerisinde düzenli olarak devam ettirin, 3-4 saat vaktinizi oyun geliştirmeye ayırın 1 yıl sonrasında 3D, 2D oyunlar yapmaya başlamış olacaksınız. Birisi size bu oyuna bunu ekle dediğinde ekleyebilir hale geldiğiniz vakit yavaştan ekipleşirsiniz zaten illaki Discord olsun farklı yerler olsun kendine ekip arkadaşı bulursun. Sen ne kadar uzmanlaşırsan o kadar arkadaş bulursun emin ol :)

Oyun yapmak istiyorum derken bundan bahsetmiyordum, Artık hiçbir sorun çıkmadan oyun geliştirmek istiyorum. Oyun yapabilecek seviyem var. Yaklaşık 3 yıllık tecrübem var. Unity sevmiyorum, Unreal Engine kullanıyorum. Evet haklısınız Arkadaş bulabilirim o kolay iş, iyi arkadaşlar bulmak zor sadece.

Hayır, ekip kurma amacım ya da CEO olma amacım falan yok. İşleri birlikte yapınca daha kolay ve daha iyi oluyor, oyun yapmak isteyen kişileri, bilmeyen kişileri de bu işte gelişmeleri için buradan benimle birlikte başlatarak, onların da hayallerine kavuşmasını istiyorum. Daha önce ekip yönettim. Cevabınız için teşekkür ederim.
En önemli soru bu insanların emiğinin karşılığını nasıl sağlayacaksınız :D

Eğer bir ekip toplasaydım, maddi kazan amacı ile bu işe başlayan kişileri almazdım. Bu işte gelişmek ve bu işi sevdiğimiz için yapardık. Bunun için bedava olarak oyunlar yapar ve yavaş yavaş gelişirdik. Eğer bir süre sonra para kazanırsak, paylaşırdık.

Son düzenleme:
Önemli olan oyunu yapmak değil, oyunun fikrini oluşturmaktır.
Yapılmamış bir oyun fikrini bulur ve oturtursan, oyunu yapma kısmı kolay.

En azından hayalin olması güzel. Ama direk oyun yapmak zor olsa gerek. Belki mod yapmayı öğrensen senin için iyi bir başlangıç olabilir.

Tecrübem var, Sadece hep sorunlar çıkıyor ve bir ekip kurarsam, ekip çalışması ile daha iyi yapabileceğimizi düşünüyorum.
Önemli olan oyunu yapmak değil, oyunun fikrini oluşturmaktır.
Yapılmamış bir oyun fikrini bulur ve oturtursan, oyunu yapma kısmı kolay.

Evet haklısınız, şu an yaptığım iyi giden projelerim var. Fakat her zaman bir sorun çıkıyor ve oyun geliştiremiyorum. Tecrübem olsa da tek kişi olarak zor çalışıyorum. Onun için ekip kurmak gerek.
İnsanların ekibinize katılması, ekibinizin amaçları ve ne gibi destekleriniz, vaatleriniz olduğunuzu söylemeniz lazım ki sizin ekibinize katılanlar olsun. Bu işler tecrübe ve zamana bağlıdır, hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmıyor. Her büyük projenin ardında bir emek yatmak da bu emeği sağlamak içinde başarısız olabilirsiniz ama ayağı kalkmayı bilmek gerek. Forum gibi yerlerden ekip kurarsanız dağılması muhtemel olur zaten.

Evet, cevabınız için teşekkür ederim. Yeterli tecrübem var, forumdan sadece bir kere ekip toplamıştım. O ekibin de dağılma sebebi sınavların olması gibi sebeplerdi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı