Oyuncu laptoplarının ömrü daha mı kısa?

Andorah

Femtopat
Daha fazla  
Birkaç ay içinde hem PS4, hem de masaüstümü satıp, üzerine de biraz koyup laptop almayı düşünüyorum. Fakat bildiğim kadarıyla laptoplarda güç kaynağı yok ve, parçaları küçük, ince olduğu için çok ısınıyor. Çoğu oyuncu laptoplarında işlemci sıcaklığı 90'ları görüyor. Bu durumda ömrü masaüstü bilgisayarlara göre daha hızlı kısalmaz mı? Sizce ne yapmam gerekir? Açıkçası bir sürü kablolardan, ekipmanlardan sıkıldım. Bu yüzden masaüstü istemiyorum. Devamlı tozlanması da can sıkıcı. Fan sesi çok yüksek olmayan iyi bir laptop da bulmak sıkıntı artık. Belki de ben abartıyorum ama önerilerinizi bekliyorum.

Laptop sizin için olmazsa olmaz değil ise masaüstü alın Lenovo Y520 laptopun ikinci sahibiyiz işlemci sıcaklığı 97 derecelere çıkıyordu oyunlarda 10 yılı aşkın PC ama çalışıyor hala.

Hangi modeli aldığınıza göre değişir ama bana kalırsa laptoplar masaüstü PC'ye göre daha uzun ömürlü oluyor ama parça yükseltmesi yapamazsınız RAM dışında. Bende masaüstü kullanıyorum bu arada.

Birkaç ay içinde hem PS4, hem de masaüstümü satıp, üzerine de biraz koyup laptop almayı düşünüyorum. Fakat bildiğim kadarıyla laptoplarda güç kaynağı yok ve, parçaları küçük, ince olduğu için çok ısınıyor. Çoğu oyuncu laptoplarında işlemci sıcaklığı 90'ları görüyor. Bu durumda ömrü masaüstü bilgisayarlara göre daha hızlı kısalmaz mı? Sizce ne yapmam gerekir? Açıkçası bir sürü kablolardan, ekipmanlardan sıkıldım. Bu yüzden masaüstü istemiyorum. Devamlı tozlanması da can sıkıcı. Fan sesi çok yüksek olmayan iyi bir laptop da bulmak sıkıntı artık. Belki de ben abartıyorum ama önerilerinizi bekliyorum.
Şu anlamda kısalık olabilir upgrade yapamıyorsun ve bir süre sonra yetersiz gelince satip yenisini alma ihtiyaci duyuyorsun. Yoksa sicaklikla hemen bozulacak seyler degil bu aletler. 90 derece masaustu kullanicilari tarafindan cok gorulsede laptop kullanicilari olarak bu degerlere alistik kisacasi. Zaten kritik sicakliga gelirse ya guc dusuruyor yada sistemi kapatiyor. Iste sicaklik bu 2 durumda onemli. Bu 2 durumu yasamak temizlik ve termal macun ihtiyacini ortaya cikarir. Bu bakimlari yapmazssan iste o zaman omru kisalir. Yani 90 derece oldu diye omru kisalmaz.

Olmazsa olmaz değil aslında ama masaüstünün kabloları ayrı bir dert, tozu ayrı bir dert, ekipmanları ayrı bir dert. 15 yıldır belki kullanıyorum ama bu durumdan çok sıkıldım. Biraz rahatlamak istiyorum artık.

Eskisi gibi de ciddi oyunculuk işiyle uğraşmıyorum. Sebebi de yaş, çalışma hayatından dolayı zaten doğru düzgün vakit ayıramıyorum. Eh, evlilik de geldi kapıya dayandı. Artık öyle fazla zaman ayıramam bilgisayara sonuçta.

Zaten oynadığım oyun türleri genel olarak strateji. Total War tarzı falan. Bağımsız yapımlara bakıyorum Dead Cells, Hades gibi. Başka da pek yok. Tomb Raider ve Assassin's Creed serisini seviyorum birde. Bu yüzden de öyle çok uçuk bir PC de almak istemiyorum. RTX 3060'lı laptoplar uzun süre işimi görür diye tahmin ediyorum. Oynadığım türler normalde bilgisayarı neredeyse hiç yormayan oyunlardan oluşuyor. Ama mesela 5-10 yıllık oyunları bile 90 dereceli sıcaklıklarda açacaksa, o zaman hiç almayayım zaten. Fan sesinden kafam şişer her gün.

Bakımları zamanında yapıldığında ve çok yüklenilmediğinde 10 seneyi devirebilir.

Bakımları zamanında yapıldığında ve çok yüklenilmediğinde 10 seneyi devirebilir.

Bakım yapılır. Her 6 ayda bir temizlik işi, macun falan halledilir. 2013'de aldığım PC'yi kullanıyorum hala. Sadece ekran kartını 2020'de değiştirmiştim. Sapasağlam hala. O yüzden yüklenme durumu, kötü kullanım söz konusu bile olamaz benim açımdan. Asıl derdim sıcaklık olayı da değil aslında tam olarak. Şu fan sesi deli ediyor beni. Elbet olacak bu ses ama kafa şişirmesin yani. Halihazırdaki bilgisayarımda oyun açarken girsem mi girmesem mi diye düşünüyorum. Sonuçta bu PC eski onu anlarım da, iyi bir laptop alıp üstüne bahsettiğim türlerdeki oyunlara girdiğimde masaüstümden farksız bir ses çıkaracaksa işim iş. Bu yüzden temkinli, dikkatli seçim yapmak istiyorum. RTX 3060'lı bir dizüstü de, Hades, Dead Cells veya C&C, Total War tarzı oyunlarda da kalkıp 90 derecelere kadar gelip, kafa şişirmez herhalde. Sonuçta bu oyunların istedikleri sistemler belli. Burada tek istisna olabilecek oyunlar Tomb Raider, Assassin's Creed ve Resident Evil serisi olur. Başka türlerle öyle aram pek yok.

Geri
Yukarı